پوشش مناسب و مرسوم در ترکیه

۴ اردیبهشت, ۱۴۰۳

گرچه کشور ترکیه دارای هیچ سبک رسمی برای پوشش نمی باشد، اما با وجود این، قوانین نانوشته ای نیز وجود دارد که بهتر ایت آنها را هنگام انتخاب لباس، درنظر داشته باشید. با این حال، مردمِ اکثر مناطق ترکیه عادت به دیدن گردشگران خارجی با پوشش های مختلف و متنوع می باشند.

کد لباس ترکیه

هرچند ترکیه به عنوانی کشوری مسلمان شناخته می شود، اما در واقع یک مقصد مسافرتی نسبتا روشن فکر، به ویژه هنگام بازدید از استراحتگاه ها و مناطق ساحلی بشمار می آید. از این رو، شما تقریبا می توانید در ترکیه هر آنچه دوست دارید را بپوشید؛ اما همچنین باید درنظر داشته باشید، آنچه نهایتا بر تن می کنید، تعیین کننده اول برداشت اول از برخورد با شما خواهد بود. لذا، توصیه می شود در ترکیه برای خود کفش ها و لباس هایی راحت، غیررسمی و مرتب انتخاب کنید.

بنابراین، این سوال که در ترکیه چه لباس بپوشید، تا حد زیادی به موارد زیر بستگی دارد:

  • مکان هایی که قصد بازدید از آنها دارید
  • فعالیت هایی که برای آن برنامه ریزی کرده اید
  • و فصلی که قصد سفر به ترکیه را خواهید داشت

در ترکیه چه بپوشیم؟

در اکثر مناطق ترکیه مدرن، برخورد کاملا روشن فکرانه ای نسبت به پوشش مردان و زنان وجود دارد. با این حال، در شهرهای ترکیه (همانند نیویورک، سیدنی یا لندن)، اکثر مردم اطراف شما دارای پوشش های شیک و به روز یمی باشند. اما از سوی دیگر، مکان های خاصی نیز وجود دارد که بهتر است شما پوشش محافظه کارانه تری انتخاب کنید.

  1. در شهر

در شهرهای ترکیه و در تابستان، شلوارک های کوتاه و تیشرت مشخصه بارز گردشگران می باشد. بنابراین، اگر شما به عنوان گردشگر به ترکیه می روید، مشکلی از بابت پوشیدن شلوارک نخواهد بود؛ مگر هنگام بازدید از مساجد. خود ترکیه ای ها اکثر لباس های «راحت و معمولی» می پوشند که برای زنان می توان به: لباس تابستانی یا تاپ آستین دار به همراه دامن نسبتا بلند، و برای آقایان به: پیراهن آستین کوتاه و شلوار بلند، اشاره داشت؛ پوشیدن کفش یا صندلی، هر دو مرسوم است.

برای بازدید از مساجد، همانند بازدید از کلیساها (پوشیدن لباس های آستین دار، شلوار بلند و جوراب جهت راه رفتن روی فرش)، بهتر است لباشس پوشیده و مرتبی بر تن داشته باشید.

  1. در حومه شهر

در مناطق روستایی و دور از هجوم گردشگرها، ترکیه ای ها شما را همانطور که هستید، می پذیرند؛ اما برای زنان گردشگری که لباس های پوشیده ​​تری (لباس آستین دار، شلوارک یا پیراهن بلند و دامن تا زانو)، به تن دارند احترام بیشتری قائل هستند. آن دسته از زنان خارجی که تمایل به تجربه زندگی سنتی روستایی دارند، برای نمایان شدن در ملاء عام می بایست این لباس ها را بپوشند: شلوارهای گشاد و راحت ترکیه ای ([SHAHL-vah])، پیراهن آستین بلند (حداقل تا آرنج)، و روسری.

  1. رفتن به بازارها

بازار های ترکیه در شهرهایی چون: استانبول، آنکارا و ازمیر، بسیار بزرگ و با شکوه می باشد. وقتی صحبت از لباس مناسب برای بازار در چنین شهرهایی به میان می آید، فضای ترکیه کاملا روشن فکر درنظر گرفته می شود. از این رو، هرچه شما لباس معموی تری بپوشید، برا یگشتن در بازار مناسب تر خواهد بود.

  1. در رستوران

به طور کلی، لباس مناسب هنگام صرف شام در رستوران یا هتل های معمولی، «معمولی و اسپورت» می باشد (لباس مرتب و غیررسمی و نه ورشی)؛ گرچه شاید لازم باشد در هتل ها یا رستوران های مجلل تر، رسمی بپوشید. اما در رستوران های نیمه لوکس، نوع پوشش تاحدی رسمی تر از سایر کشورها است. درنتیجه، از پوشیدن هر لباس کوتاه و شلوارک در رستوران ها یا اتاق ویژه صرف غذا، خودداری کنید. برای خانم ها در هنگام شب، پوشیدن: لباس شب و کت شلوار/دامن، بسیار مناسب می باشد. برای آقایان نیز: معمولا کراوات لازم نبوده و پوشیدن کت اختیاری می باشد. بسیاری از مردهای ترکیه ای، کت و شلوار و کراوات را برای شام می پوشند، اما ممکن است در هنگام صرف شام، کت خود را برای راحتی بیشتر، دربیاورند.

  1. در ساحل

در حالی که مردان می توانند نیم تنه های شنا در ساحل بپوشند، برای خانم ها نیز تا حدودی بابت پوشیدن لباس شنای یک تکه یا دوتکه، وجود ندارد؛ اما بهتر است (در واقع باید)، هنگام قدم زدن چیزی مانند تیشرت را برتن داشته باشند. بنابراین، پوشیدن: شلوارک، تیشرت، دمپایی یا حتی پا برهنه، برای ترکیه ای ها و نیز گردشگران خارجی طبیعی می باشد.

  1. در سفر با کشی تفریحی

لباس مناسب در کشتی های تفریحی، تا حدی بستگی به نوع کشتی از بابت عمومی یا خصوصی بودن آن و نیز به محدوده حرکتی آن دارد (در نزدیکی ساحل یا میان دریا). عاقلانه این است شما همان نکات لازم درخصوص سواحل را نیز در کشتی های تفریحی عمومی رعایت کنید؛ اما ممکن است این قوانین در کشتی های تفریحی خصوصی، کمی متفاوت تر باشد.

  1. انجام فعالیت های تفریحی

بسته به نوع فعالیتی که تمایل به انجام آن را دارید، مانند: پیاده روی، دویدن، کوهنوردی، دوچرخه سواری یا …، می توانید: شلوارک، لباس ورزشی، لباس معمولی یا هر نوع لباس مناسب دیگر را بپوشید.

پوشش متناسب با فصل

در بهار (آوریل-مه)، و پاییز (اکتبر-نوامبر): باتوجه به احتمال بارش باران، ممکن است در شب هوا سرد یا حتی خیلی سرد شود، اما در طول روز وضعیت هوا بهتر می باشد. به همراه داشتن کاپشن یا لباس گرم، بسیار معقولانه می باشد. بهتر است در شمال شرقی و شرق ترکیه، خود را برای هوای مشابه زمستان و در جنوب شرقی ترکیه، خود را برای بارش باران و هوای گرم (همچون روزهای معتدل تابستانی)، آماده کنید.

در تابستان (ژوئن-سپتامبر): پوشیدن لباس های: نخی و نازک و کلاه لبه دار و داشتن کرم ضد آفتاب برای روز، همانند داشتن یک ژاکت ساده برای خنکای شبانه، مناسب می باشد. در این موقع از سال، معمولا باران نمی بارد (مگر آنکه در امتداد ساحل دریای سیاه و نواحی شرقی ترکیه حضور داشته باشید)، و هوا در جنوب شرقی ترکیه، گرم خواهد بود.

در زمستان (دسامبر-مارس): ناگفته پیداست که لازم است با خود لباس گرم پشمی و تجهیزات لازم برای بارش برف و باران همراه داشته باشید؛ حتی اگر بسیاری از روزها آفتابی باشد. به طور کلی، هوا در ساحل دریا، در سواحل مدیترانه و جنوب شرقی، گرم تر و در ارتفاعات، سردتر خواهد بود.

نتیجه

ترکیه دارای سبک متفاوتی در پوشش لباس می باشد؛ بنابراین، فهرست لباس های مورد نیازتان همگام آمدن به ترکیه، تقریبا باید شامل همه سبک و نوع لباس شود. شهرهایی مانند: استانبول، جزیره بویوکادا، ازمیر، آنتالیا، بدروم و مارماریس، تا حدود زیادی دارای سبک پوشش اروپایی می باشند؛ از این رو می توان تصور داشت نوع پوشش زنان در این مناطق، نسبت به سایر نقاط ترکیه اروپایی تر می باشد.

 

دیدگاه بگذارید