فرودگاه عَدنان مِندِرِس ازمیر

۵ اردیبهشت, ۱۴۰۳
 • تاریخچه احداث فرودگاه

فرودگاه بین المللی عدنان مِندرس (به ترکی استانبولی: Adnan Menderes Havalimanı)، واقع در بخش قاضی امیر ازمیر و 15 کیلومتری جنوب مرکز شهر می باشد که در سال 1987 به بهره برداری رسید. این فرودگاه نام خود را از «عدنان مِندرس» از نخست وزیران سابق ترکیه گرفته است. ساخت این فرودگاه در 29 ماه می سال 1984 آغاز و در اکتبر 1987 به بهره برداری رسید. این فرودگاه که در فضایی به وسعت 7,518,875 متر مربع احداث گردیده، دارای دو باند 3,240 متری می باشد. در ادامه روند ساخت این فرودگاه، ترمینال جدید پروازهای خارجی آن نیز در سال 2006 افتتاح شد. این فرودگاه بر اساس آمار مرکز آمار فرودگاه های ترکیه، به لحاظ حجم مسافر در رده پنجم و از لحاظ حمل بار در رده چهارم کشور قرار دارد.

مدیریت این فرودگاه که به عهده تاو ایرپورت هولدینگ (شرکت خدمات فرودگاهی ترکیه ای)، است، شاهد پروازهای مستقیم بسیاری به شهرهای مختلف ترکیه و نیز کشورهای اروپایی و خاورمیانه می باشد. برخی از پروازهای خارجی مهم این فرودگاه به کشورهایی چون: آلمان، آذربایجان، ایران، بلژیک، دانمارک، فرانسه، گرجستان، انگلیس، ایتالیا، نروژ، روسیه، یونان، صورت می گیرد.

 • راه های ارتباطی به فرودگاه

شما می توانید از مرکز شهر ازمیر به فرودگاه عدنان مندرس، از 6 طریق دسترسی داشته باشید که عبارتند از: سیستم حمل و نقل حومه شهر، ایزبان، ای-شات، اتوبوس های هاواش، تاکسی و سایر وسیله های حمل و نقل.

 1. دسترسی از طریق ایزبان (حمل و نقل حومه شهر)

شرکت ایزبان، با 40 ایستگاه و 136 کیلومتر مسیر ریلی، دارای طولانی ترین سیستم حمل و نقل ریلی درون شهری در ترکیه می باشد که با مشارکت شهرداری کلانشهر ازمیر و TCDD اداره می شود. این مسیر که از بخش علی آقا واقع در شمال ازمیر تا بخش سلجوق در جنوب امتداد دارد، از فرودگاه عدنان مندرس نیز عبور می کند. در کلیه روزهای هفته، بین ساعات 05:20 صبح الی 01:23 اوایل بامداد با سفرهایی که هر 12 دقیقه یکبار صورت می گیرد، می توانید به فرودگاه عدنان مندرس دسترسی یافت.

 1. دسترسی به فرودگاه از مرکز شهر با اتوبوس های شهرداری

شرکت اتوبوسرانی ای-شات که خدمات حمل و نقل عمومی شهرداری ازمیر را به عهده دارد، در 3 مسیر متفاوت امکان دسترسی به فرودگاه را فراهم کرده است؛ این مسیرهای رفت و برگشت به فرودگاه عبارتند از: ماوی شهیر-کارشی یاکا، بورنوا-اتوگار و کوناک-اوچ کویولار. اتوبوس های ای-شات همه روز در ساعات: 05:20، 00:20، 01:20 و 03:20، از ماوی شهیر و در ساعات 00:20، 01:20، 02:20 و 04:20، از فرودگاه حرکت می کنند.

اتوبوس شماره 202 به طور شبانه روزی و در 7 روز هفته، از میدان جمهوریت کوناک با عبور از مسیرهای: بلوار ساحلی مصطفی کمال، گُوزتپه، فخرالدین آلتای، کمربندی و قاضی امیر، به فرودگاه حرکت می کنند. اتوبوس شماره 204 متروی بورنوا-فرودگاه نیز که از ایستگاه بورنوا حرکت می کند، با عبور از مسیرهای: ترمینال بین شهری ازمیر، کمربندی و قاضی امیر، همه روزه به طور 24 ساعته فعالیت می کند.

 1. دسترسی به فرودگاه از مرکز شهر با اتوبوس های هاواش

اتوبوس های هاواش که به طور 24 ساعته فعالیت می کنند، از مرکز شهر ازمیر به: ماوی شهیر-کارشی یاکا-آلسانجاک و از: چشمه، مانیسا، کوش آداسی-سوکه و آیدین-نازیلی، به فرودگاه ازمیر سفرهایی به شرح زیر ترتیب می دهند:

 • مسیر ماوی شهیر-کارشی یاکا-آلسانجاک-فرودگاه: اتوبوس هاواش که از «اژه پارک» واقع در ماوی شهیر حرکت می کند، با عبور از مسیرهای: بُستانلی، کارشی یاکا، آلسانجاک و قاضی امیر، به فرودگاه می رسد. در طول مسیر امکان سوار شدن مسافرین از ایستگاه های: مرکز خرید اژه پارک، اسکله واپور بُستانلی، اسکله کارشی یاکا و هتل افس آلسانجاک نیز، وجود دارد.
 • مسیر چشمه به فرودگاه: اتوبوس های هاواش از ترمینال چشمه حرکت و پس از رسیدن به ترمینال آلاچاتی از طریق اتوبان، به فرودگاه می رسند.
 1. دسترسی به فرودگاه از مرکز شهر با خودروی شخصی

جهت دسترسی از مرکز شهر با خودروی شخصی باید از مسیرهای: یشیل دره کوناک، خیابان یِشیلیکِ کاراباغلار و خیابان آکچای کاراباغلار، استفاده کنید. زمان رسیدن از کوناک به فرودگاه با خودروی شخصی در ساعاتی که ترافیک وجود ندارد، 30 دقیقه به طول خواهد انجامید. این مدت زمان در ساعات اوج ترافیک، به 1 ساعت نیز می رسد.

 1. دسترسی با تاکسی به فرودگاه از مرکز شهر

هنگام مقایسه ازمیر با استانبول در زمینه تردد با تاکسی، تمام بحث هایی که در رابطه با موضوعاتی چون مسافت های کوتاه و انتخاب مسافر وجود دارد، در این شهر کمتر مطرح است. طبق تعرفه تاکسی در سال 2019، هزینه به روز رسانی شده اولیه برای سوار شدن تاکسی 3.90 لیر و به ازای هر کیلومتر نیز 3.70 لیر می باشد.

طبق این تعرفه، نرخ هر یک از مسیرها عبارتند از: کوناک-فرودگاه 67 لیر (17 کیلومتر)، کارشی یاکا-فرودگاه 110 لیر ( 28 کیلومتر)، بورنُوا-فرودگاه 121 لیر (31 کیلومتر)، بوجا-فرودگاه 70 لیر (17 کیلومتر)، گوزل یالی-گوزتپه-فرودگاه 70 لیر (20 کیلومتر)، می باشد (قیمت های محاسبه شده بر اساس مسافت تقریبی پیموده شده در خیابان اصلی هستند).

 1. دسترسی به فرودگاه از ترمینال ازمیر

ترمینال ازمیر در مسافت 26 کیلومتری از فرودگاه قرار دارد و اتوبوس شماره 204 ایشات که به طور 24 ساعته از ترمینال به فرودگاه حرکت می کند، دسترسی به این منطقه را بسیار تسهیل کرده است. همچنین، راه جایگزین دیگر برای دسترسی به فرودگاه از ترمینال، رفتن به ایستگاه هالک پینار ایزبان با اتوبوس یا دولموش و از آنجا با قطار ایزبان رفتن به فرودگاه می باشد.

 • مقصدهای پرواز-پروازهای مستقیم خطوط بین المللی

کلیه پروازهای بین المللی به طور مستقیم و با/بدون برنامه ریزی بوده و به 55 مقصد در سراسر جهان، توسط 36 شرکت هواپیمایی و به 30 کشور مختلف، صورت می گیرد.

کشور شهر مقصد شرکت هواپیمایی
آلمان برلین SunExpress Airlines, Turkish Airlines
برمن SunExpress Airlines
کلن SunExpress Airlines, Pegasus Airlines, AtlasGlobal شرکت
دورتمند SunExpress Airlines
دوسلدورف SunExpress Airlines, Pegasus Airlines
فرانکفورت Sunexpress Airlines, Sunexpress Deutschland
هامبورگ SunExpress Airlines, Turkish Airlines, Pegasus Airlines
هانوفر SunExpress Airlines
مونیخ SunExpress Airlines, Deutsche Lufthansa AG, Turkish Airlines
مونستر SunExpress Airlines
نورنبرگ SunExpress Airlines, Pegasus Airlines
اشتوتگارت SunExpress Airlines, Pegasus Airlines, Eurowings AG
اتریش وین SunExpress Airlines, Pegasus Airlines
آذربایجان باکو Azerbaijan Airlines
روسیه سفید مینسک Belavia
امارات متحده عربی شارجه Air Arabia
بلژیک بروکسل Freebird Airlines, Tailwind, SunExpress Airlines
اوستند Tui Fly Belgium
دانمارک کوپنهاگ SunExpress Airlines
فرانسه پاریس Sunexpress Airlines, Turkish Airlines, Aigle Azur
استراسبورگ SunExpress Airlines
لیون SunExpress Airlines
فنلاند هلسینکی SunExpress Airlines
گرجستان تفلیس Turkish Airlines
هلند آمستردام SunExpress Airlines, Tui Airlines, Pegasus Airlines
انگلستان لندن Pegasus Airlines, Easy Jet, Thomas Cook Airlines UK, SunExpress Airlines, Thomsonfly
منچستر Thomas Cook Airlines UK, Thomsonfly
بیرمنگهام Thomas Cook Airlines UK
ایران تهران Qeshm Airline, Turkish Airlines, Iran Air, AtlasGlobal Havayolları, Meraj Airlines, Ata Airlines
تبریز Iran Air Tours
ایرلند دوبلین Aer Lingus, SunExpress Airlines
اسپانیا بارسلونا Turkish Airlines
سوئد استکهلم SunExpress Airlines
سوئیس زوریخ SunExpress Airlines
بازل SunExpress Airlines, Pegasus Airlines
ایتالیا رم Pegasus Airlines
لیتوانی ویلنیوس Small Planet Airlines
قبرس نیکوزیا Pegasus Airlines, AtlasGlobal Havayolları
کویت کویت Turkish Airlines
مولداوی کیشیناو Flyone Airlines
نروژ اوسلو SunExpress Airlines
لهستان ورشو Travel Service Polska SP Z O O, SunExpress Airlines
کاتوویتس SunExpress Airlines, Travel Service Polska SP Z O O
وروتسواف Enter Air
پوزنان Travel Service Polska SP Z O O
روسیه مسکو Pegasus Airlines, Air Yakutia, Nord Wind LLC, Azur Air Russia
اسلواکی براتیسلاوا Travel Service Organizacna Zlozka
عربستان سعودی مدینه Turkish Airlines, Freebird Airlines
جده Saudi Arabian Airlines, Turkish Airlines
ریاض Saudi Arabian Airlines
اوکراین کی یف Pegasus Airlines, Wind Rose Aviation, Bravo Airways
اردن عمان Pegasus Airlines
یونان آتن Aegean Airlines

دیدگاه بگذارید