میدانی جدید برای ازمیر: قرنطینه

۵ اردیبهشت, ۱۴۰۳

میدان شهدای دموکراسی 15 جولای، با هدف کاهش حجم ترافیک بلوار ساحلی مصطفی کمال و احداث پروژه ای جدید در منطقه، با انتقال ترافیک مقابل میتهات پاشا به زیر زمین، احداث شد. این میدان که در مقابل پارک میتهات پاشا به مساحت 71 هزار و 500 متر مربع درنظر گرفته شده، از فضاهایی همچون: محوطه بازی کودکان، محوطه نمایش که به عنوان صحنه هم می توان از آن استفاده کرد، محوطه آب بازی، فضاهایی برای استراحت، مسیرهای دوچرخه سواری و پیاده روی، تجهیزات جانبی ویژه شهری، سرویس های بهداشتی اتوماتیک و محوطه هایی برای برپایی رویدادها، تشکیل شده است.

این میدان جدید که با بافت سرسبز، محوطه سازی متفاوت و زمین های بازی، از نظر زیبا شناسی نیز چالش جدیدی به منطقه آورده، 1200 متر خط ساحلی را در اختیار اهالی ازمیر قرار خواهد داد. همچنین، به کمک ترتیبات جدید صورت گرفته، پارک میتهات پاشا و بافت تاریخی واقع در قسمت خشکی نیز نمایان تر و قابل مشاهده خواهند شدند. در این میدان 16500 متر مربع فضای سبز ایجاد شده که 8000 متر مربع آن پوشیده از چمن و مابقی فضا نیز با 378 درخت و 62 هزار اصله درختچه تزیین شده است.

همچنین، به منظور تقویت دسترسی راخت تر به این میدان، داخل آن ایستگاه تراموا و بنا به دستور شهرداری ازمیر، از راه دریا نیز محلی برای کشتی و قایق ها در اسکله تعبیه شده است.

مجسمه یادبود به شکل «ریگ بزرگ»

مجسمه یادبود واقع در میدان، از بین 8 پروژه انتخاب شده است. این اثر مربوط به هنرمند گون نور اوز سوی، یک مجسمه بزرگ از ریگ (سنگریزه)، به حالت صیقلی و عمودی می باشد. پیامی که این اثر به مخاطب می رساند، این است که در زندگی سنگریزه های صیقل خورده به طور یکپارچه و در کنار هم به یاد مردمی که متحد هستند، قرار گرفته اند. جنس این مجمسه، مقاوم در برابر شرایط محیطی و از پلی استر می باشد و هدف از انتخاب رنگ سفید در رنگ آمیزی آن، نشان دادن ملتی متحد است.

دیدگاه بگذارید