15 میلیارد دلار، انتظار فروش مسکن به اتباع خارجی در سال 2023

۹ اردیبهشت, ۱۴۰۳

به گفته «فاروک عمر فاروک آکبال (Faruk Akbal)»، رئیس انجمن توسعه املاک در خارج از کشور (GİGDER)، آنها قصد دارند فروش مسکن به اتباع خارجی را در سال 2023 به 15 میلیارد دلار و در سال 2025 نیز به 20 میلیارد دلار افزایش دهند. از این رو، آنها در تلاشند ترکیه را در بین 5 کشور دنیا در سرمایه گذاری های بین المللی مسکن، قرار دهند.

باتوجه به افت فروش مسکن به اتباع خارجی به دلیل اپیدمی کرونا در مارس 2020، خوشبختانه این میزان در ماه جولای افزایش یافت. به گفته «عمر فاروک آکبال» رئیس انجمن توسعه املاک در خارج از کشور که اظهار داشت برای امسال فروش 5 میلیارد دلاری مسکن به سرمایه گذاران بین المللی را پیش بینی کرده اند، برای سال 2023 افزایش این مبلغ را تا 15 میلیارد دلار در نظر گرفته اند. رئیس سازمان GİGDER که در این راستا قصد دارد علاوه بر تبلیغات، پروژه هایی نیز در حوزه های: حقوقی، امنیتی و آموزشی، انجام دهند، بازار هدف خود را علاوه بر کشورهای اروپایی به کشورهایی مانند: چین، هند و پاکستان نیز، معطوف خواهند کرد.

عمر فاروک آکبال طی سخنرانی خود که در کنفرانس مطبوعاتی آنلاین برگزار کرده بود، ضمن صحبت در مورد روند تاسیس GİGDER، اظهار داشت در بخش فروش مسکن به اتباع خارجی، با وجود چنین سرمایه گذاران مهم و سهم بازار بزرگ، باعث شده تا این انجمن فقط به دلیل وجود ساختار متمرکز برای این بخش، ایجاد شود. امروزه در ترکیه، تقریبا از 100 مسکن فروخته شده به اتباع خارجی، 20 تای از آن توسط اعضای GİGDER صورت می گیرد. ما نیز در هدف داریم تا سال 2023 در مجموع مسکن به ارزش 15 میلیارد دلار به سرمایه گذاران خارجی بفروشیم. ترکیه به عنوان چهره تبلیغات بین المللی املاک برای دستیابی به این هدف، پروژه هایی را که در زمینه های حقوقی، امنیت و آموزش ایجاد کرده، به اجرا خواهد گذاشت.

بازگشت روند صعودی بازار در ماه جولای

عمر فاروک آکبال ضمن ارزیابی ارقام مربوط منتشره توسط موسسه آمار ترکیه (TÜİK)، درخصوص نسبت فروش مسکن به تعداد سرمایه گذاران بین المللی در ماه جولای سال 2020، گفت: “فروش مسکن به اتباع خارجی در دو ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد چشمگیری داشته، اما با این حال، میزان فروش از ماه مارس به دلیل شیوع اپیدمی کرونا، شروع به کاهش کرده است ولی مجدا در ماه جولای به همان میزان روند صعودی خود را با شتاب سابق در پیش گرفت. بر همین اساس، میزانر فروش مسکن به اتباع خارجی طی ماه جولای نسبت به ماه پیش، رشد 93 درصدی داشته است.” این آمار موجب شده تا GİGDER انتظار تداوم روند صعودیِ فروش در ادامه سال را داشته باشد. بنا بر اظهارات عمر فاروک آکبال، با درنظر گرفتن روند بیماری کووید-19 در سال 2020، انتظار می رود مجموعا 30-35 هزار مسکن به اتباع خارجی فروخته شود، وی همچنین گفت: “هرچند روند فعلی مهم است، اما پیش بینی می کنیم امسال تقریبا 5 میلیارد دلار مسکن به سرمایه گذاران بین المللی فروخته شود.”

چین، هند و پاکستان، بازارهای بعدی پس از ایران

عمر فاروک آکبال با اشاره به شهروندان کشورهایی که بیشترین مسکن را از ترکیه خریداری کرده اند، سخنان خود را چنین ادامه داد: “افزایش فروش مسکن به ایرانیان که طی سال های اخیر رشد چشمگیری داشته، اکنون در صدر خود قرار دارد؛ همچنین، خرید مسکن توسط چینی ها نیز از پایان سال پیش افزایش یافته که بزرگترین سرمایه گذار املاک در جهان هستند. گفته می شود حجم سرمایه گذاری های آنها تا به امروز، از 500 میلیارد دلار فراتر رفته است و هر ساله املاکی به ارزش 50-100 میلیارد دلار در جهان خریداری می کنند. متاسفانه ما هنوز نتوانسته ایم از پتانسیل چین به خوبی استفاده کنیم، اما باوجود این، سرمایه گذاری چینی ها در املاک ترکیه طی سال گذشته افزایش یافته است؛ برای این منظور، تبلیغات شرکت های ما عملکرد بسیار خوب داشته و قصد داریم با سیاست های تبلیغاتی مؤثرتر و منظم تر، علاقه چینی ها را به ترکیه افزایش دهیم.”

به گفته عمر فاروک آکبال، هم اکنون کشور پاکستان در این لیست قرار ندارد اما می تواند به سرعت وارد آن شود، وی همچنین اذعان داشت: “ما با سازمان های غیردولتی آنجا در تماس بوده و فکر می کنیم نتیجه آن را در آینده خواهیم دید.” وی با بیان تداوم تلاش ها برای بازار انگلیس، گفت: “فعلا میزان تقاضای از سوی هند برای سرمایه گذاری در حوزه مسکن بسیار پایین بوده ولی دارای پتانسیل بالایی در این خصوص می باشد که درتلاشیم بدان دست پیدا کنیم.”

ارائه آموزش های لازم به اعضا

شرکت هایی چون: Akzirve Gayrimenkul، Antalya Homes، Beyttürk İnşaat، Fergüven Gayrimenkul،‌ Fuzul Yapı، شرکت حقوقی Gürsel Öngören، شرکت ساخت و ساز Hasanoğlu، Maven Yapı، هولدینگ Nef و Teknik Yapı، در بین اعضای «گیدَر» به عنوان «مسئول بازاریابی املاک» می باشند. به گفته عمر فاروک آکبال، اصلی ترین عامل در فروش مسکن به سرمایه گذاران بین المللی، «اعتماد» است که امری بسیار مهم می باشد. از این رو، آنها با انتخاب معتمدترین اعضا و نیز ارائه آموزش های لازم ی به آنها، برای این امر تلاش می کنند. وی در ادامه اظهار داشت: “همچنین، ما در تلاشیم تا به عنوان مرکز حل اختلافات در رابطه با فروش مسکن به خارج از کشور، عمل کنیم.”

عمر فاروک آکبال درخصوص موارد برنامه ریزی شده گفت: “در دنیا، یک بازار املاک بین المللی به ارزش 400 میلیارد دلار وجود دارد و ما قصد داریم ترکیه در بین 5 بازار اول جهان قرار گیرد. هدف ما بزرگ است و کارهای زیادی برای انجام دادن داریم. ما سهم بیشتر سرمایه گذاری های بین المللی در املاک را به سمت ترکیه خواهیم کشید که برای یافتن بازارهای مناسب در سطح بین الملل، مطالعات بنیادی در بخش تحقیق و توسعه خواهیم داشت؛ برا یاین منظور، در گام اول کشورهایی چون:: انگلیس، آمریکا، فرانسه و اسپانیا را نسبت به ترکیه پیشگام هستند را به دقت ارزیابی و با بهره مندی از شرکت های تحقیقاتی خود، مسیر آنها به سوی موفقیت را بررسی می کنیم. از این رو برا یبسترسازی در کشورهای هدف، تور تبلیغاتی برای معرفی پروژه ها برگزار کرده و در تلاشیم تا نیروهایمان با بهره گیری از زیرساخت های فناوری و بدون نیاز به حضور در ترکیه و از طریق سیستم آنلاین، فرصت خرید ملک را داشته باشند.”

«سه نوع سرمایه گذار در ترکیه خانه می خرند»

عمر فاروک آکبال با بیان اینکه سه نوع خریدار ملک در ترکیه وجود دارد، اظهار داشت: “دسته اول سرمایه گذاران، با اهداف گردشگری و استفاده از دریا، ساحل و آفتاب به ترکیه می آیند؛ دسته دوم با اهداف امنیتی و دسته سوم تحت عنوان اسلام هراسی و به دلیل افزایش نژادپرستی در آمریکا و اتحادیه اروپا به ترکیه می آیند.” وی در ادامه افزود: ” شهرهایی مانند: ازمیر، آنکارا و بورسا، در فروش مسکن به اتباع خارجی رشد چشمگیری داشته اند و معتقدیم این موضوع همچنان باید افزایش بیشتری پیدا کرده و توجه آنها را به سایر شهرها چون: ساکاریا (Sakarya)، بالیک اسیر (Balıkesir)، قونیه (Konya)، آدانا (Adana)، و سیواس (Sivas)، جلب کنیم؛ از این رو، کافی است برنامه تبلیغاتی صحیحی را در اجرا و در این مناطق با شهرداری ها بیشتر همکاری کنیم تا سرمایه گذاران خارجی را مستقیما به این شهرها جذب شوند.”

کاهش %2.8 سهم اتباع خارجی در فروش مسکن طی نیمه نخست 2020

به گفته عمر فاروک آکبال سهم مسکن خریداری شده توسط اتباع خارجی در سال 2015، از مجموع کل فروش مسکن در ترکیه %1.77 بوده، که این رقم در سال های 2016 تا 2019 به ترتیب %1.36، %1.58، %2.88 و %3.37 به ثبت رسیده است. در نیمه نخست سال 2020 از 624 هزار مسکن فروخته شده، سهم سرمایه گذاران خارجی 14 هزار و 262 عدد بوده است که برابر با کاهش به %2.28 می باشد؛ چراکه به دلیل گسترش اپیدمی، میزان فروش نیز کاهش یافته و به همین دلیل، رقم سرمایه گذاری خارجی که در سال گذشته 6.7 میلیارد دلار بوده، پیش بینی می شود در سال 2020 به دلیل کرونا به 5 میلیارد دلار برسد.

وی در این رابطه گفت: “انتظار داریم بین 30-35 هزار مسکن در سال جاری به فروش برسد. ما تحقیق و مطالعه در 4 موضوع که عبارتند از: آموزش، قانون، اعتماد و تبلیغات، طی چند سال آینده تعداد سرمایه گذاران خارجی واجد شرایط برای خرید املاک و مستغلات را افزایش می دهیم. ما معتقدیم در سال های آینده، سرمایه گذاران املاک بیشتری از اروپا به ترکیه بیایند و از این رو انتظار داریم در سال 2025 چین در رتبه نخست آنها قرار داشته باشد. در حال حاضر، هند حتی جزو 20 کشور اول هم نیست، درحالیکه در سطح جهانی جزو سرمایه گذار مهم در زمینه املاک محسوب می شود. ما در تلاشیم تا هند را نیز جزو خریداران ملک در ترکیه داشته و آنها را به همراه سایر کشورهای اروپایی و چین، در بین 10 کشور نخست برای خریداری ملک در ترکیه ببینیم.”

 

دیدگاه بگذارید