انواع صندوق های سرمایه گذاری در ترکیه

طبق قوانین کشور ترکیه، صندوق سرمایه گذاری نوعی دارای محسوب می شود که برای مدیریت موارد مختلف، پذیرفته و توسط بازار سرمایه مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله موارد پذیرفته شده برای این منظور:  طلا، املاک و مستغلات و سایر دارایی ها، وجود دارد، از این رو، ترکیه دارای صندوق سرمایه گذاری متنوع و زیادی می باشد.

قوانین حاکم بر صندوق های سرمایه گذاری

قوانین اصلی حاکم بر صندوق های سرمایه گذاری و تاسیس آنها در ترکیه، عبارتند از:

 • اصول مربوط به صندوق سرمایه گذاری مشترک
 • اصول مربوط به صندوق مبادلات ارزی
 • اصول مربوط به ثبت نام و فروش صندوق سرمایه گذاری مشترک
 • اصول مربوط به تاسیس و عملکرد صندوق بازنشستگی

انواع صندوق های سرمایه گذاری در ترکیه

همانطور که در بالا ذکر شد، قانون ترکیه انواع مختلفی از صندوق های سرمایه گذاری را درنظر گرفته که بزرگترین آنها «صندوق ارزی داخلی و خارجی» است. در حالت کلی، صندوق های سرمایه گذاری ترکیه شامل:

 1. صندوق پوشش سرمایه (حمایت از سرمایه)
 2. صندوق سهام عدالت
 3. صندوق مشاغل خاص
 4. صندوق اوراق قرضه
 5. صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر شاخص
 6. صندوق ضمانت (سپرده تضمینی)
 • توجه: کلیه انواع صندوق ها ذکر شده در بالا، جزو صندوق سرمایه گذاری مشترک دسته بندی می شوند.

همانطور که پیشتر نیز شد، کشور ترکیه صندوق های نیز برای بازنشستگی و مبادلات ارزی و همچنین سرمایه گذاری املاک و مستغلات، بطور جداگانه درنظر گرفته است. درعین حال، صندوق های سرمایه گذاری برای انواع سرمایه نیز، وجود دارد.

راه اندازی صندوق سرمایه گذاری در ترکیه

در ترکیه به دلیل یکسان بودن مراحل ثبت و راه اندازی انواع صندوق، سرمایه گذاران پیش از هرچیز می بایست موافقت هیئت مدیره بازار سرمایه (CMB)، را بدست آورند. با این حال، این صندوق باید ابتدا توسط یک شرکت مدیریت سرمایه گذاری ایجاد و به عنوان یک شرکت ترکیه ای دولتی، تاسیس شود. پس از ثبت شرکت در دفتر ثبت شرکت ها ترکیه، لازم است توافق نامه ای همراه با یک ضامن معتبر را به تایید CMB برساند؛ این ضامن، باید دارایی صندوق را مطابق قانون تعیین نماید. همچنین، سرمایه گذار می بایست مجموعه ای از اسناد را که حاوی مقررات داخلی صندوق سرمایه گذاری است، تهیه و برای تصویب به CMB نیز ارائه دهد؛ آیین نامه داخلی نیز باید در دفتر ثبت تجاری، ثبت شود.

محدودیت های سرمایه گذاری در ترکیه

حتی اگر شما بسیار سخت گیر بوده و انعطاف پذیر باشید، باز قوانین ترکیه محدودیت هایی را برای چندین صندوق سرمایه گذاری درنظر گرفته است؛ بر این اساس، تمام صندوق های سرمایه گذاری در ترکیه، امکان انجام فعالیت های زیر را دارا نمی باشند:

 • سرمایه گذاری بیش از 10% سرمایه در اوراق بهادار تنها توسط یک شرکت سرمایه گذاری
 • سرمایه گذاری بیش از 9% سرمایه یا بیش از 9% سهامِ دارای رای

همچنین، صندوق هایی که تنها دارای یک مالک و مدیر می باشند، محدود به سرمایه گذاری با بیش از 20% از سرمایه شرکت یا سهامِ دارای رای، هستند.

الزامات مربوط به صندوق های سرمایه گذاری خارجی در ترکیه

با توجه به قوانین دولت ترکیه «سهام صندوق های سرمایه گذاری خارجی» قابل معامله در بورس اوراق بهادار این کشور نیستند، اما یک شرکت سرمایه گذاری خارجی، تحت شرایط خاصی قادر به چنین اقدامی در بازارهای سرمایه محلی است. لذا این موضوع می بایست از طریق بنگاه های کارگزاری ترکیه ای ارائه و منوط به تصویب هیئت مدیره بازارهای سرمایه می باشد. از این رو، اوراق بهادار صادر شده توسط یک صندوق خارجی، ممکن است به عنوان سهام دارنده ثبت شود.

جزئیات مهم درخصوص مالیات صندوق های سرمایه گذاری در ترکیه

در ترکیه مالیات برصندوق های سرمایه گذاری با چند مورد معافیت، از هم جدا می شوند و در ادامه ما به یک نمونه از صندوق های: سرمایه خطرپذیر، سرمایه گذاری در املاک و مستغلات، اوراق بهادار و صندوق سرمایه گذاری، اشاره می کنیم که شامل طلا و سایر فلزات گرانبها می گردد.

درحالت کلی، درآمدهای حاصل از: ضمانت، ارز خارجی، وام و دارایی های مالی، مشتقات و معاملات کالا توسط صندوق سرمایه گذاری خارجی (باتوجه به مدیریت مجموعه سرمایه گذارهای محلی)، مشمول مالیات نمی شوند. شرکت های مدیریت سرمایه گذاری و اشخاص وابسته به این مجموعه ها، حق دراختیار داشتن بیش از 20% درآمد صندوق های سرمایه گذاری خارجی را کسر مالیات تعیین شده، ندارند. لازم به ذکر است، شورای وزیران در ترکیه قادر به کاهش این میزان تا 0% یا افزایش آن تا 40% می باشد؛ توجه داشته باشید که معافیت مشارکت برای درآمدهای شرکت های مدیریت سرمایه گذاری، تنها در ازای انجام سرمایه گذاری های قابل توجه در صندوق های سرمایه گذاری خارجی و مرتبط با آنها، می تواند از شرایط مذکور بهره مند شوند.

مالیات بر صندوق سرمایه گذاری های مشترک در ترکیه

در ترکیه درآمد حاصل از صندوق های سرمایه گذاری مشترک، از جمله مواردی است که مشمول مالیات نمی شود. مالیات کسر شده از چنین مشاغلی که در ترکیه حضور ندارند (Non-Resident Businesses)، با نرخ 0% و از درآمدهای حاصل از شرکت های سهامدارِ خارجیِ مرتبط با آنها، توسط وزارت دارایی تعیین می شود تا از حیث شرایط، قوانین برابری بین صندوق های سرمایه گذاری مشترک و سرمایه گذارهای قابل اعتمادِ انجام شده بواسطه قوانین بازار سرمایه، وجود داشته باشد.

صندوق سرمایه گذاری های مشترک در ترکیه

بر اساس قوانین ترکیه، صندوق های سرمایه گذاری مشترک به سرمایه هایی اشاره دارد که دارای ابزارهای بازار سرمایه مانند: اوراق قرضه، سهام و فلزات گرانبها می باشند؛ به بیان دیگر، این قوانین به  به دارایی های بدست آمده توسط سهامداران اشاره دارد. لذا، هر سرمایه گذار خارجی پس از کسب گواهی عضویت که مشخص کننده وضعیت عضویت وی از سوی مدیریت صندوق در صندوق سرمایه گذاری است، می تواند به سهامدار صندوق تبدیل شود. همچنین، لازم به ذکر است در ترکیه صندوق های سرمایه گذاری مشترک، در پایان سال هیچگونه سود تکمیلی را محاسبه می کنند.

همانگونه که پیشتر نیز بدان اشاره شد، وجوه سرمایه گذاری خارجی در ترکیه مجاز به تجارت در بورس اوراق بهادار در ترکیه نیست، اما یک شرکت خارجی می تواند با استفاده از سهام در بازار محلی، چنین سرمایه گذاری هایی را انجام دهد. لذا، هیئت مدیره بازار سرمایه در ترکیه، تنها موسسه مالی است که دارای صلاحیت تایید  صندوق های سرمایه گذاری خارجی بوده و یک شرکت کارگزاری، می تواند کلیه موارد مربوط به این امر را برای آن شرکت خارجی انجام دهد.

دلایل داشتن صندوق سرمایه گذاری در ترکیه

بسیاری از بازرگانان خارج از کشور، به دلیل توسعه اقتصادی ترکیه، می توانند در این کشور صندوق های سرمایه گذاری افتتاح کنند. در حال حاضر، دولت ترکیه در حال آماده سازی اصلاحات مهمی است که از جمله دلایل مهم و سودآور برای انجام سرمایه گذاری های بلند مدت می باشد.

دیدگاه بگذارید