آب و هوای ترکیه برحسب ماه

۴ اردیبهشت, ۱۴۰۳

ترکیه یکی از کشورهایی است که دارای آب و هوا بسیار متنوع بوده و درست همانند هر کشوری، هر ماه از سال در ترکیه دارای ویژگی مخصوص به خود می بیاشد؛ اطلاع از این موضوع، به شما در انتخاب بهترین و مناسب ترین لباس، کمک بسیاری می کند.

 1. آب و هوای ترکیه در ماه ژانویه (11 دی تا 11 بهمن)

معمولا ماه ژانویه در ترکیه، هوا سرد و تاریک بوده و به اندازه آنچه انتظار می رود، برخلاف سایر مناطق که زمستان سختی را پشت سر می گذرانند، سرد نمی باشد. گرچه درجه حرارت هوا تا حد زیادی به مقصد شما بستگی دارد، اما بعد از ظهرها به طور متوسط ​​8 درجه سانتیگراد و شب هنگام، تا 4 درجه سانتیگراد یا حتی کمتر، پایین می آید. بارش برف در این ماه غیرمعمول نبوده ولی بارش باران، چرا. میانگین میزان بارندگی در طول 14 روز 100 میلیمتر به ثبت رسیده که بدین معناست، گردشگران باید همراه خود اقلامی چون: یک کت ضخیم، کاپشن، دستکش، کلاه و چکمه های ضد آب را برای هوای سرد و مرطوب، داشته باشند. ژانویه زمان بسیار خوبی برای بازدید از جاذبه های سرپوشیده می باشد که گردشگران نسبتا کمی در شهر حضور دارند. (میانگین حداکثر دما: 8 درجه سانتیگراد و میانگین بارش: 100 میلیمتر)

 1. آب و هوای ترکیه در ماه فوریه (12 بهمن تا 9 اسفند)

وضعیت آب و هوایی فوریه شبیه ماه ژانویه بوده ولی با این تفاوت که درجه حرارت، با یک درجه کاهش به 3 درجه سانتیگراد می رسد. در طول این ماه، بارش برف در ترکیه امری عادی بوده، به خصوص در مناطق داخلی مانند Cappadocia، هرچند بارش برف در 12 روز به طور متوسط ​​به 70 میلیمتر کاهش می یابد. «تاثیر اقلیمی دریاچه ای» که دریای سیاه موجب آن می شود، در استانبول و سایر مناطق ساحلی باعث کاهش میزان بارش می گردد. شما می توانید با به همراه آوردن لباس های مناسب چنین هوایی، از جاذبه های گردشگری سرپوشیده بازدید کرده و لذت ببرید. (میانگین حداکثر دما: 8 درجه سانتیگراد و میانگین بارش: 70 میلیمتر)

 1. آب و هوای ترکیه در ماه مارس (10 اسفند تا 11 فروردین)

در حالی که ماه مارس می تواند آب و هوایی مختلط را به همراه آورد، معمولا در اوایل این ماه هوا سرد و مرطوب و به مرور زمان، بدلیل گرمتر شدن هوا به شکل قابل توجهی، از جمله اوج ظهر در حدود 11 درجه سانتیگراد، رطوبت هوا کاهش یافته و میانگین بارندگی به 50 میلیمتر در بیش از 13 روز در ماه می رسد. ماه مارس زمان بسیار مناسبی برای پوشید کاپشنی گرم و ضد آب بوده و احتمالا نیازی به استفاده از: کلاه، شالگردن و جوراب پشمی، نخواهد بود. از این  رو، روزها نه تنها طولانی تر می شوند، بلکه معمولا کمی آفتاب بیشتر نسبت به ماه های پیشین وجود دارد که باعث گرمتر شدن هوا ممی شود. (میانگین حداکثر دما: 11 درجه سانتیگراد و میانگین بارش: 50 میلیمتر)

 1. آب و هوای ترکیه در ماه آوریل (12 فروردین تا 10 اردیبهشت)

در ماه آوریل، و با فرارسیدن فصل بهار، شما می توانید انتظار هوایی دلپذرتر هنگام ظهر و اواسط روز را داشته باشید. احتمال بارش نم باران با میزان بارش 60 میلیمتر طی 11 روز نیز وجود دارد. هوا در این موقع از سال کمی آفتابی با گرما و تابش دلإیر آفتاب هماه بوده و گل ها در حال شکوفه دادن می باشند. وقتی نوبت به بستن چمدان ها می رسد، بهتر است ترکیبی از لباس های ویژه های گرم و سرد را به همراه داته باشید؛ مثلا، شاید یک کاپش بارانی نازک. (میانگین حداکثر دما: 16 درجه سانتیگراد و میانگین بارش: 60 میلیمتر)

 1. آب و هوای ترکیه در ماه مه (11 اردیبهشت تا 10 خرداد)

با فرا رسیدن ماه مه، احتمالا حس و حال تابستان را احساس خواهید کرد که بهترین بخش آن، گرمای مطبوع هوا در اوج ظهر با حدود 20 درجه سانتیگراد می باشد. احتمال بارندگی تا حد 40 میلیمتر در 9 روز کاهش یافته و این امر موجب فراهم آمدن یکی از بهترین زمان های بازدید از ترکیه می گردد که با وجود گردشگران فراوان، هنوز ازدیاد آنها به اوج خود که طی ماه آینده رخ می دهد، نرسیده است. این درست همان موقعی از سال است که شما می بایست چمدان ها و لباس های خود را برای هوای گرم تابستان، از جمله: عینک آفتابی، کلاه و کرم ضد آفتاب بردارید؛ اما بد نیست ترکیبی از لباس ها را برای روز های گرم و خنک، همراه خود داشته باشید. (میانگین حداکثر دما: 20 درجه سانتیگراد و میانگین بارش: 40 میلیمتر)

 1. آب و هوای ترکیه در ماه ژوئن (11 خرداد تا 9 تیر)

ماه ژوئن همراه با خود، روزهای گرم و ازدحام جمعیت را به ارمغان می آورد؛ روزهایی غالبا گرم و خشک. در حالی که بعد از ظهر درجه حرارت به 26 درجه سانتیگراد می رسد، به ندرت شاهد افزایش آن به 30 درجه سانتیگراد یا بالاتر خواهیم بود. بازدید از ترکیه در چنین فصلی، به معنای پوشیدن لباس های نازک تری چون: یک کلاه لبه پهن، تیشرت آستین کوتاه، دامن، لباس نخی، شلوارک و مانند آن، می باشد. اگر قصد دارید اواخر شب از خانه خارج شوید، پوشیدن یا به همراه داشتن یک ژاکت، به دلیل دمای زیر حدود 17 درجه سانتیگراد، می تواند ایده خوبی باشد. با توجه به میانگین 30 میلیمتر، بارش باران به میزان قابل توجهی کاهش یافته، ولی می توان انتظار هوای مرطوب تری را در سواحل مدیترانه ای ترکیه، داشته باشید؛ از این رو به همراه داشتن کاپشن بارانی ضرورتی نخواهد داشت. (میانگین حداکثر دما: 26 درجه سانتیگراد و میانگین بارش: 30 میلیمتر)

 1. آب و هوای ترکیه در ماه جولای (10 تیر تا 9 مرداد)

در این ماه، آسمان ترکیه اکثرا آبی و صاف بوده و هوا گرم بوده و دریا نیز به اندازه کافی گرم و حدودا 21 درجه سانتیگراد می باشد. در بعد از ظهر، دماسنج از 28 درجه سانتیگراد فراتر رفته و نباید از این موضع غافل شد که می تواند تا 40 درجه سانتیگراد نیز، برسد. اگر در طول روز و شب های گرم تابستان برای شنا به ساحل بروید، مطمئنا این همان چیزی است که به دنبال آن می باشید؛ این ماه از سال، زمان بسیار خوبی برای رفتن به ترکیه است. ممکن است شب هنگام مناطق دور از دریا، کمی خنک تر بوده و نیاز به کاپشن یا پیراهنی مناسب پیدا کنید؛ در حالت کلی، بازدید از ترکیه در اوج فصل تابستان به معنای آوردن لباس هایی مناسب برای هوای گرم، چون: چند دست لباس برای حمام آفتاب گرفتن و کرم ضد آفتاب می باشد. به یاد داشته باشد، بدلیل فرهنگ اسلامی مردم ترکیه، توصیه می شود بجای لباس های خیلی کوتاه در سواحل یا استخرها، از لباس های نخی و گشادتر استفاده کنید. (میانگین حداکثر دما: 28 درجه سانتیگراد و میانگین بارش: 30 میلیمتر)

 1. آب و هوای ترکیه در ماه آگوست (10 مرداد تا 9 شهریور)

همانند ماه جولای، ماه آگوست دارای هوایی خشک، آفتابی و گرم، با میانگین متوسط 28 درجه سانتیگراد می باشد، اگرچه احتمالا چند روز از این ماه، گرمای هوا به بالای 30 نیز برسد. احتمال بارش باران در آگوست حتی تا 20 میلیمتر طی چهار روز کاهش یافته و بهتر است زیاد انتظار خنک شدن هوا را نداشته باشید. در این ماه، همه چیز به سپری کردن زمان در ساحل خلاصه می شود که دمای آب به 22 درجه سانتیگراد رسیده و بعد از ظهرها، چرت زدن در ساحل به دور از احتمال گرمازدگی، مناسب ترین کار می باشد. همانند چمدانی که در ماه جولای برای خود آماده کرده بودید، با درنظر گرفتن لباس های مناسب ویژه هوای گرم، بهتر است لباس هایی نازک، گشاد و کلاه هایی پهن خود را فراموش نکنید. (میانگین حداکثر دما: 28 درجه سانتیگراد و میانگین بارش: 20 میلیمتر)

 1. آب و هوای ترکیه در ماه سپتامبر (10 شهریور تا 8 مهر)

در حالی تابستان در ماه سپتامبر به پایان می رسد که معمولا نیمه اول آن بسیار گرم و خشک و نیمه دیگر با افت دما، کمی سرد می شود که میانگین افت آن 27 درجه سانتیگراد می باشد. درصورتی که در نیمه دوم این ماه به ترکیه سفر کنید، می توانید انتظار هوایی دلپذیر را داشته باشید؛ در این ماه با افزایش متوسط میزان بارش به میزان ​50 میلیمتر در 8 روز، دمای احتمال بارش افزایش پیدا کرده و اقدام به گشت و گذار در فضاهای باز، احتمالا فکر مناسبی نخواهد بود. با ​​متوسط حداقل دمای ​​16 درجه سانتیگراد، شاید به هم راه داشتن کاپشن یا کت برای شب هنگام، فکر درستی باشد. (میانگین حداکثر دما: 27 درجه سانتیگراد و میانگین بارش: 50 میلیمتر)

 1. آب و هوای ترکیه در ماه اکتبر (9 مهر تا 9 آبان)

با فرا رسیدن پاییز، هوا به طرز محسوسی در ترکیه سرد و میزان بارش به ویژه در مناطقی که در امتداد دریای سیاه قرار دارند، کمی افزایش پیدا می کند؛ این میزان به طور میانگین، برابر یا 60 میلیمتر در 10 روز می باشد که با سپری شدن روزهای بیشتر، احتمال باریش نیز افزایش می بابد. در ماه اکتبر، متوسط حداکثر ​​دما فقط 19 درجه سانتیگراد بوده که همین امر موجب تداوم روزهای سرد و خنک، در کنا روزهای گرم و آفتابی می شود.. لذا، پوشیدن ترکیبی از لباس هایی چون: پیراهن های استین کوتاه و بلند، و نیز برخی کاپشن ها مانند بارانی، رایج می باشد. (میانگین حداکثر دما: 19 درجه سانتیگراد و میانگین بارش: 60 میلیمتر)

 1. آب و هوای ترکیه در ماه نوامبر (10 آبان تا 9 آذر)

با نزدیک شدن به فصل زمستان، آب و هوا بسیار متغییر شده و متوسط ​​حداکثر دما، به 14 درجه سانتیگراد می رسد. لذا، اگر امیدوار به روزهای گرم و آفتابی تری هستید، می بایس در اوایل این ماه به ترکیه مراجعه نمایید. از این رو، هرچه بیشتر به انتهای ماه نوامبر نزدیکتر می شویم، احتمالا هوا بیشتر به فصل زمستان شباهت پیدا می کند؛ یعنی سرد و خنک تر. در طی این ماه میانگین بارندگی طی 13 روز، به 100 میلیمتر افزایش یافته و پوشیدن لباس هایی چون: یک کت گرم، کاپشن ضد آب، چکمه، و چند لایه لباس (درصورت بیرون آمدن خورشید یا رفتن به مکان های گرمتر و تصمیم به درآوردن آنها)، فکر مناسبی باشد. (میانگین حداکثر دما: 14 درجه سانتیگراد و میانگین بارش: 100 میلیمتر)

 1. آب و هوای ترکیه در ماه دسامبر (10 آذر تا 10 دی)

ماه دسامبر یکی از سردترین ماه های سال در ترکیه می باشد که با وزش بادهای بسیار سرد، همراه می باشد. با حرکت از مناطق آناتولی به شرق ترکیه، اغلب شاهد مناظر سفید پوش شده طبیعت خواهیم بود. لذا، در حالی که بارش برف در استانبول کمتر روی می دهد، هوای آن سرد با متوسط دمای ​​10 درجه سانتیگراد خواهد بود. در ماه دسامبر، متوسط میزان بارندگی به ​​100 میلیمتر در بیش از 17 روز رسیده و درنتیجه، پوشیدن لباس های گرم و مناسب جهت جلوگیری از سرماخوردگی فکر مناسبی می باشد؛ لباس هایی چون: کاپشن گرم و ضد آب، چکمه های ضد آب، کلاه، شال گردن و دستکش. (میانگین حداکثر دما: 10 درجه سانتیگراد و میانگین بارش: 100 میلیمتر)

دیدگاه بگذارید