مواردی که باید هنگام عقد قرارداد اجاره در ترکیه به آنها توجه داشت

نکاتی که باید هنگام عقد قرارداد اجاره در ترکیه به آنها توجه داشت

بنا بر ماده 299 قانون تعهدات ترکیه، قرارداد اجاره بدین شکل توصیف می شود: “قراردادی است که طبق آن، موجر متعهد می شود به مستاجر اجازه دهد از چیزی استفاده کند یا همراه با استفاده از آن، بهره مند شود؛ مستاجر متعهد می شود در ازای آن، مبلغ توافقی اجاره را پرداخت کند.” وجود مواردی که باید هنگام عقد قرارداد اجاره در ترکیه به آنها توجه داشت، موجب می شود تا بهترین گزینه ها اجاره یا خرید ملک در ترکیه را یافت.

قرارداد اجاره چیست؟

قرارداد اجاره، عقدی است که صاحب ملک، ملک خود را در قبال پرداخت اجاره توافقی، برای استفاده مشخص، در اختیار مستاجر قرار می دهد. به طور خلاصه، می توان گفت قراردادی است که موجر آن را برای استفاده مستاجر از ملک در زمان معینی، آن را منعقد کرده است.

استانداردهای قرارداد اجاره در ترکیه

قرارداد اجاره دارای برخی استانداردهای مشخص در ترکیه بوده و شامل ذکر منطقه ای که موجر همراه با ملک، آن را تحویل مستاجر می دهد نیز، می گردد. نمونه انواع مختلفی از قراردادهای اجاره در اینترنت وجود دارد که به طور معمول، یک دوره یک ساله برای مستاجران تعیین می شود؛ اما ممکن است این زمان متغیر نیز باشد (یعنی یا کمتر یا بیشتر از این مدت توافق گردد). مهمترین مساله، عدم وجود اختلاف و پیروی از قوانین تعیین شده از سوی دولت ترکیه می باشد.

نکاتی که باید هنگام تهیه قرارداد اجاره، به آن عمل شوند

پاره ای از نکات مهم در تهیه اجاره نامه وجود دارد که باید حتما به آنها عمل شود. نوع خانه (جنس)، و آدرس ملک اجاره داده شده، باید به طور کامل قید گردد. علاوه بر این، اطلاعات شخصی موجر و مستاجر باید بطور کامل در قرارداد بیان شود؛ اطلاعاتی مانند انتقال قبوض به مستاجر، باید به درستی تکمیل گردند. در بین سایر مواردی که باید در این رابطه انجام گیرند، دو مورد زیر از اهمیت بیشتری برخوردار می باشند:

  1. ضرورت درج امضای طرفین قرارداد در اجاره نامه

بنا بر قوانین اجاره ملک در ترکیه، در اجاره نامه امضای غیرالکترونیکی (درج بر روی کاغذ اجاره نامه)، حتما باید بین طرفین وجود داشته باشد. در برخی موارد، موجر و مستاجر می توانند با وکالت، حق امضا را به افراد دیگری بدهند؛ لذا در چنین شرایطی، حتما از محضری بودن وکالت اطمینان حاصل کنید. در قرارداد اجاره، باید زمان دقیق استقرار در ملک و مبلغ پرداختی ماهانه، به وضوح و بصورت روشن بیان گردد. مسئله مهم دیگر، مبلغ پرداختی قرارداد بین مستاجر و موجر است که باید به عدد و بدون خطا نوشته شود. در آخر، قرارداد با امضای طرفین تکمیل می گردد.

  1. انجام مراحل امضا و ثبت نهایی اجاره نامه در دفترخانه اسناد رسمی

قرارداد اجاره در ترکیه باید به خوبی بین موجر و مستاجر تنظیم و توسط دفاتر اسناد رسمی این کشور، ثبت گردد. از این رو توصیه می شود تمام مراحل اجاره ملک در ترکیه به صورت کامل رعایت گردد تا بعدا مشکلی برای طرفین قرارداد پیش نیاید. ممکن است در این قرارداد نیاز به پروتکل های بیشتری برای طرفین نیز درنظر گرفته شود که در این صورت، می توان قرارداد جدیدی تنظیم کرد. پس از امضای اجاره نامه، باید دفاتر اسناد رسمی نسخه ای را به هر دو طرف بدهند تا به عنوان یک سند رسمی، در اختیار داشته باشند. طرفین باید این نسخه ها را نگه دارند چراکه یک سند قانونی و معتبر در ترکیه بوده و در برخی موارد مانند گرفتن برخی مجوزها، اشتراک حامل های انرژی و …، لازم می گردد.

همچنین، پیشنهاد می کنیم  این مقاله در مورد اجاره ملک توسط اتباع خارجی را بخوانید : اتباع خارجی چگونه می توانند ملک خود را در ترکیه اجاره دهند؟

نحوه پیدا کردن یک خانه ارزان قیمت برای اجاره در ترکیه

اخیرا درحالی هزینه های اجاره و خرید خانه در ترکیه به طور قابل توجهی افزایش یافته که نه تنها درآمد مردم افزایش نیافته، بلکه مقادیر هزینه هایی که باید برای اجاره پرداخت کنند، همچنان رو به افزایش است. در چنین شرایطی در بازار املاک، راهکارهایی برای یافتن خانه هایی با قیمت ارزان برای اجاره در ترکیه وجود دارد که در این مقاله به آنها می پردازیم.

برنامه ریزی

کسانی که می خواهند خانه های اجاره ای ارزان قیمت پیدا کنند، ابتدا باید قبل هر چیزی برنامه ریزی خیلی خوبی داشته باشند. پس از مشخص شدن جزئیاتی از قبیل: حداقل شرایط لازم برای خانه مورد نیاز، محله ای که خانه در آن قرار دارد و معیارهای ضروری در محیط زندگی جدید، باید بودجه ای برای این کار اختصاص دهند. نکته مهم اینکه، نباید تحت هیچ شرایطی نباید از این بودجه صرف نظر کرد. اگرچه ممکن است در برخی موارد معیارها و تعادل قیمت کمی بهم بخورد، اما در نهایت چنین برنامه ریزی، کمک می کند مردم بتوانند خانه های مورد نظر خود را پیدا کنند.

تعیین بودجه

کسانیکه می خواهند خانه اجاره کنند ابتدا باید شخصا بودجه خود را شفاف سازی کنند. قبوض، هزینه های رفت و آمد و هزینه های اضافی که در صورت نقل مکان به خانه جدید ممکن است متحمل شوید را باید در نظر بگیرید. بر این اساس، باید یک برنامه ریزی برای مسیر پیش رو تعیین شود. خروج از این برنامه، می تواند منجر به از دست دادن وقت و مشکلات محتمل آتی از قبیل عدم توانایی در پرداخت اجاره و مشکل با صاحب خانه شود. از این رو هرگز نباید از این مسیر منحرف شوید.

معمولا یکی از رایج ترین اشتباهات، در این رابطه یعنی زمانی که می خواهید خانه ای ارزان قیمت اجاره کنید، مهم جلوه دادن معیارهایی است که بر سطح زندگی شما تاثیر نمی گذارند؛ به عنوان مثال، فرض کنید دو خانه در یک محله پیدا کرده اید. اما بعدا مطلع می شوید با وجود نزدیک بودن تمام معیارهای هر دو خانه به یکدیگر، یکی از آنها نوساز و دیگری چند سال ساخت می باشد. اگر مسکن نوساز جزو معیارهای مهم محسوب شود، تقریبا با پرداخت اجاره ای دو برابر بیشتر، بودجه شما بسیار متاثر از این امر خواهد شد. با این حال، خانه ای که طی چند سال اخیر ساخت شده، می تواند با بازسازی های کم هزینه، به یک فضای زندگی دلنشین برای شما تبدیل شود.

استفاده از اینترنت

همانگونه که می دانید، این روزها ارتباطات دیجیتالی گسترش یافته و تبدیل به بخش مهمی از زندگی انسان ها شده است. لذا، همه می دانند یکی از موثرترین راه ها برای یافتن خانه های ارزان قیمت، استفاده از اینترنت می باشد. برای این منظور، شما می توانید از طریق سایت خرید ملک در ترکیه، خانه اجاره کرده و گزینه های بیشتری را مشاهده کنید. البته مراجعه به یک منبع خوب در این زمینه، امر مهمی محسوب می شود.

دیدگاه بگذارید