سطح امنیت اجتماعی در ترکیه

۹ اردیبهشت, ۱۴۰۳

با توجه به تعداد قابل توجه گردشگرانی که سالانه به ترکیه می آیند، و همچنین سرمایه گذاران خارجی که به دلیل امنیت بالای آن، علاقه مند به سرمایه گذاری در این کور می شوند، می توان گفت ترکیه کشوری با امنیت بالا جهت سفر، زندگی و حتی تجارت و سرمایه گذاری می باشد.

ترکیه که پیش از این به عنوان قلب امپراتوری عثمانی محسوب می شده، امروزه نیز کشوری چند ملیتی-فرهنگی است. این کشور اخیرا به دلیلی هم مرزی با کشور سوریه و درگیری های که در آن بوقوع پیوسته، مورد نگرانی برخی قرار گرفته است اما حقیقت این است هرچه به مناطق  وجود داشته است، که عمدتا مربوط به جنگ سوریه است، اما به همان اندازه که به مناطق غربی و شمالی ترکیه نزدیکتر می شوید، امنیت و آسودگی خیال در آن بیشتر می گردد (هرچند مناطق جنوبی نیز امن می باشند). با این حال، با توجه به برخی موارد کلی که در هر شهری در سراسر جهان رایج می باشد، بهتر است به طور کلی همیشه محتاط باشید.

در هر کشوری نه تنها قوانینی برای محافظت از اعضای آن جامعه، بلکه هر تبعه خارجی که در محدوده مرزهای آن حضور دارد نیز، وجود دارد. بنابراین، بدیهی است درحالیکه برخی اقداماتِ غیرقانون توسط برخی افراد انجام می گیرد، بطور کلی هر مکانی دارای مشکلات مربوط به خود، فعالیت های غیرقانونی و …، دارا می باشد. لذا با توجه به چنین موضوعاتی، منظر قرار دادن برخی توصیه ها و احتیاط در برخی شرایط، امنیت بیشتری را برای شما به همراه خواهد داشت. از این رو، موارد رایجی هستند که زنان و مردان باید هنگام سفر به ترکیه به آنها توجه داشته باشند.

 • میزان جرم و جنایت در ترکیه
 • امنیت زنان در ترکیه
 • امنیت مردان در ترکیه
 • اقدامات لازم هنگام مواجه با خطر
 • مقایسه امنیت ازمیر با استانبول و آنکارا

میزان جرم و جنایت در ترکیه

متاسفانه جیب بری و سرقت، امری رایج در اکثر شهرهای بزرگ می باشد که به همین دلیل، باید در مکان های پرجمعیت بیشتر مراقب وسایل شخصی خود باشید. سرقت گذرنامه می تواند یک مشکل بسیار بزرگ باشد، بنابراین به جای حمل آن، بهتر است پاسپورتتان را در محل امنی اقامتگاه خود مخفی یا به امانت گذاشته و با درختیار داشتن کپی آن، بیرون بروید. همچنین، درحالت کلی توصیه می شود از سفر به مناطق خطرناک مرزی با سوریه در استان های چون: Diyarbakir، Tunceli و Hakkari، حتی المقدور خودداری کنید.

امنیت زنان در ترکیه

 • از آنجا که دین اسلام از ترویج خشونت علیه زنان برحذر نموده، ترکیه نیز طبق روال سایر کشورهای غربی و برخلاف برخی کشورهای مسلمان در خاورمیانه، دارای حکومتی سکولار و میانه روی اسلامی است که درمورد احترام به زنان، بسیار قاطعانه تر از اسلام گرایان بنیادی و افراطی رفتار می نماید.
 • با این وجود، توصیه می شود زنان حتی المقدور شب هنگام از تنهایی ترد کردن در شهر خودداری کنند؛ هرچند این توصیه ای است که در اکثر شهرهای دنیا برای امنیت بیشتر زنان، به آنها می شود. همچنین، از زنان خواسته می شود در صورت امکان، از مناطقی که روشنایی کافی ندارند، خودداری کرده و سعی کنند از همراهی یک دوست یا آشنا، استفاده نمایند. اگر مسیرتان دور می باشد، بهتر است یک تاکسی بگیرید.
 • سعی کنید لباس پوشیده و محافظه کارانه ای بپوشید و از معاشرت در کافه یا کلوپ ها که احتمالا مردان مست نیز حضور درند، اجتناب کنید. درصورت زاحمت نیز، می توانید از عبارات رایجی که در زیر آمده، استفاده کنید:
 • Ayip (تلفظ «آی-یپ») = بی ادب!
 • Birak Beni! (تلفظ «ب-راک-بِنی!») = مرا تنها بگذار!
 • Dur (تلفظ «دوور») = بس کنید!
 • Polisi Ariyorum (پلیسی آریوروم) = من به پلیس زنگ می زنم!
 • همیشه سعی کنید به مکان هایی بروید که مانند فروشگاه یا خیابان، شلوغ می باشند. 99% ترکیه ای ها بسیار به کشور خود افتخار می کنند و علاقه مندند گردشگران وجه مثبت آنها را ببینند. درنتیجه اگر فردی مزاحمتان شد، با خطاب قرار دادن آن با صدایی نسبتا بلند، مطمئنا تعدادی از مردم اطراف ما جهت کمک، حاضر خواهند شد.
 • حتی اگر مردی در هتل برای شما ایجاد مزاحمت کرد، فقط کافی است موضوع را به مسئولین هتل اطلاع بدهید تا ظرف چند دقیقه وی را از آنجا بیرون بیندازند.
 • اگر قصد بازدید از مسجد یا مکانی مذهبی را دارید، بهتر است روسری و لباس یا دامنی بلند بپوشید. احتمالا اگر این کار را نکنید، مشکل بوجود نخواهد آمد؛ اما همیشه بهتر است محتاط باشید و به فرهنگ آنها احترام بگذارید.
 • اگر از حومه شهر بازدید می کنید، به سر کردن روسری و بپوشید لباسی که حتی پاهایتان را بپوشاند، اقدامی مناسب می باشد، زیرا روستاییان برخلاف اکثر مردم شهر، پایبندتر به اصول دینی و اعتقاداتشان می باشند.

امنیت مردان در ترکیه

 • چه به هر یک از شهرها سفر کنید یا اطراف آنها، هرگز به: خانواده، فرهنگ مردم ترکیه و نیز به دین اسلام، توهین نکنید. اگر بدلیل به زبان آوردن کلامی توهین آمیز یا مانند آن، دچار درگیری، آسیب یا ضرب و شتم شدید، بهتر است با پلیس تماس بگیرید (با شماره: 155).
 • اگر قصد رفتن به کلوپی در ترکیه را دارید، سعی کنید از پوشیدن لباس هایی با ترکیب رنگی: سیاه و سفید، آبی و زرد یا قرمز و زرد، جدا خودداری کنید، زیرا این ترکیب های رنگی مربوط به سه باشگاه بزرگ فوتبال در ترکیه می باشند. این موضوع بقدری مهم است مه می تواند در چنین مکان هایی شما را با مشکلات جدی ای از طرف هوادارن تیم های رقیب، روبرو نماید.
 • سرانجام، هر کاری که می کنید، از درگیر شدن به بحث و اعتراضاتی که در رابطه با موضوعات سیاسی ای مانند: نسل کشی ارامنه، جدایی طلبان کرد یا مسائل مربوط به قبرس، جدا خودداری کنید. ترک ها این مباحث را بسیار جدی می گیرند و ممکن است عواقب ناخوشایندی گریبان گیر شما شود.

توصیه هایی هنگام بروز مشکل

اگر احساس می کنید دچار شکل جدی ای شده اید و می خواهید آن را به پلیس گزارش کنید، کافی است با شماره 155 تماس بگیرید و بصورت رایگان صحبت نمایید. همچنین، با توجه به اینکه ترکیه نیز همانند تمام کشورهای جهان دارای آماری از خشونت یا بزهکاری های اجتماعی است، توصیه می شود سه قانون زیر را همیشه و در هر جایی از جهان رعایت کنید:

 • به مردم توهین نکنید
 • به غریبه ها اعتماد نکنید
 • به آداب و رسوم محلی احترام بگذارید

مقایسه امنیت ازمیر با استانبول و آنکارا

اگر با دقت به نقشه ترکیه نگاه کنید، متوجه می شوید ازمیر در شمال غربی کشور و دور از مرزهای سوریه و عراق و نیروهای کُرد مخالف موسوم به PKK در جنوب شرقی ترکیه، جای دارد. در واقع اکثر شهرهای ترکیه کاملا امن می باشند بطوریکه حتی می توان گفت از بسیاری از شهرهای بزرگ ایالات متحده، امن تر هستند. ممکن است شاید تنها نگرانی، وجود جیب برها و سارقان خیابانی باشد که شهرهایی مانند رم و ناپل نیز حضور دارند.

 • ازمیر در مقایسه با استانبول
استانبول ازمیر مقایسه میزان جرم در ازمیر و استانبول
بطور متوسط 51.26 کمتر از 25.73 سطح جرم و جنایت
بیش از 68.34 بطور متوسط 55.48 میزان افزایش جرم و جنایت طی 3 سال گذشته
بطور متوسط 43.62 کمتر از 29.85 نگرانی بابت سرقت و ورود به زور به منزل
بطور متوسط 45.05 کمتر از 26.37 نگرانی بابت زورگیری و سرقت
کمتر از 33.05 خیلی کمتر از 17.71 نگرانی بابت سرقت خودرو
بطور متوسط 45.12 کمتر از 29.44 نگرانی بابت دستبرد به خودرو
بطور متوسط 47.32 کمتر از 29.58 نگرانی بابت مزاحمت افراد مهاجم
بطور متوسط 49.49 کمتر از 28.67 نگرانی بابت اهانت و بی حرمت
کمتر از 31.99 خیلی کمتر از 13.56 نگرانی بابت تبعیض نژادی، قومیتی و دینی
بطور متوسط 42.73 کمتر از 27.11 نگرانی بابت موضوعات مربوط به مواد خدر
بطور متوسط 46.33 کمتر از 30.59 نگرانی بابت جرایم مربوط به املاک همچون خرابکاری
بطور متوسط 40.92 کمتر از 21.19 نگرانی بابت سرقت و حمله های مسلحانه
بیش از 69.65 بطور متوسط 41.01 نگرانی بابت فساد و رشوه خواری
ژوئن 2020 ژوئن 2020 آخرین بروز رسانی:

 

استانبول ازمیر مقایسه میزان امنیت بین ازمیر و استانبول
بیش از 70.79 خیلی بیش از 86.28 امنیت قدم زدن درطول روز و به تنهای
بطور متوسط 41.12 بیش از 65.42 امنیت قدم زدن شب هنگام و به تنهای
 • ازمیر در مقایسه با آنکارا
آنکارا ازمیر مقایسه میزان جرم در ازمیر و آنکارا
کمتر از 39.68 کمتر از 25.37 سطح جرم و جنایت
بیش از 64.11 بطور متوسط 55.48 میزان افزایش جرم و جنایت طی 3 سال گذشته
بطور متوسط 40.17 کمتر از 29.85 نگرانی بابت سرقت و ورود به زور به منزل
کمتر از 36.53 کمتر از 26.37 نگرانی بابت زورگیری و سرقت
کمتر از 27.44 خیلی کمتر از 17.71 نگرانی بابت سرقت خودرو
بطور متوسط 43.51 کمتر از 29.44 نگرانی بابت دستبرد به خودرو
کمتر از 38.58 کمتر از 29.58 نگرانی بابت مزاحمت افراد مهاجم
کمتر از 38.42 کمتر از 28.67 نگرانی بابت اهانت و بی حرمت
کمتر از 25.26 خیلی کمتر از 13.56 نگرانی بابت تبعیض نژادی، قومیتی و دینی
کمتر از 32.20 کمتر از 27.11 نگرانی بابت موضوعات مربوط به مواد خدر
بطور متوسط 40.90 کمتر از 30.59 نگرانی بابت جرایم مربوط به املاک همچون خرابکاری
کمتر از 32.32 کمتر از 21.19 نگرانی بابت سرقت و حمله های مسلحانه
بیش از 65.29 بطور متوسط 41.01 نگرانی بابت فساد و رشوه خواری
ژوئن 2020 ژوئن 2020 آخرین بروز رسانی:

 

آنکارا ازمیر مقایسه میزان امنیت بین ازمیر و آنکارا
بیش از 77.42 خیلی یش از 86.28 امنیت قدم زدن درطول روز و به تنهای
بطور متوسط 49.70 بیش از 65.42 امنیت قدم زدن شب هنگام و به تنهای

دیدگاه بگذارید