بهترین زمان ها در ترکیه

۵ اردیبهشت, ۱۴۰۳

با توجه به ویژگی های جغرافیایی و اقلیمی ترکیه و تنوع آنها، مهم است بدانید در کدام فصل: چه کاری انجام دهید؟  کجا بروید؟ و چه فصل هایی برای چه چیز مناسب می باشند؟

از آنجا که ترکیه تابستان های گرم و زمستان های سرد را تجربه می کند، فصول بهار و پاییز (آوریل، مه و اواسط سپتامبر تا اواسط نوامبر)، بهترین زمان برای بازدید می باشند. در این فصل ها، احتمالا آسمان آفتابی و دمای هوا بسیار دلپذیر بوده و در عین حال، متاسفانه بسیار شلوغ می باشند؛ اما باوجود این، بازدیدکنندگان می توانند از حراج های فصلی و مکان های اقامتی و پروازهای دارای تخفیف استفاد کنند.

مناسب ترین زمان ها در ترکیه

  • بهترین زمان برای گشت و گذار

بهترین زمان برای گشت و گذار در ترکیه زمانی است که هوا خیلی گرم نمی باشد، چراکه اوج فصل گردشگری بوده معمولا صف های طولانی ای برای بازدید از مکان ها تشکیل می شود. شاید فصل بهار بهترین زمان برای این منظور باشد، مخصوصا ماه آوریل (12 فروردین تا 10 اردیبهشت)، که هوا زیاد نشده و گل ها درحال شکوفا زدن می باشند. مهم نیست چه فصلی از ترکیه دیدن می کنید، البته به استثنای فصل زمستان، اما برای دست یافتن به بهترین تجربه برای گشت و گذار، می توانید صبح زود یا آخر وقت که مکان های دیدنی خلوت تر هستند، برای بازدید مراجعه کنید.

  • بهترین زمان برای سفر دریایی با Bosphorus

یکی از نکات برجسته هنگام بازدید از ترکیه، فرصت انجام سفر دریایی با کشتی های Bosphorus است. ماه مه (11 اردیبهشت تا 10 خرداد)، مناسب ترین زمان برای بیرون آمدن و لذت بردن از گرمای مطبوع هوا هنگام گشت و گذار بر روی آب و تماشای دلفین های رودخانه می باشد. اوایل تا اواسط ماه سپتامبر (10 شهریور الی 8 مهر ماه)، به دلیل کمتر شدن تعداد جمعیت و نیز نزدیکی به فصل سرما، زمان خوبی است. اگر هم قصد بازدید در فصل زمستان را دارید، پس باید خود را برای کنسل کردن های احتمالی آماده کرده و بخواهید از هوای دل انگیز صبحگاهی برای قدم زدن، استفاده کنید.

استانبول، آنکارا و ازمیر، با داشتن بازارهای روباز، بوتیک های شیک و بازارهای متعدد، بهترین شهرها برای خرید کردن می باشند. برای این منظور، پاییز بهترین زمان برای خرید است، چراکه فروشندگان به اندازه تابستان مشتری نداشته و این موضوع فرصت خوبی را برای شما به همراه می آورد. خرید در اوایل صبح یا درست پیش از بستن مراکز خرید، معمولا بهترین راه برای دستیابی به یک معامله خوب می باشد. در حالت کلی، فروشگاه ها تمایل زیادی به فروش های زمستانی و تابستانی دارند؛ فروش زمستانه در بازه زمانی پیش از کریسمس تا اوایل ژانویه (اواسط دی ماه)، آغاز می شود و تا پایان ان ادامه دارد. فروش تابستانی نیز معمولا در هفته های اولیه ماه جولای (اواسط تیر ماه)، به راه می افتد.

  • بهترین زمان برای رفتن به ساحل

بهترین زمان برای رفتن به سواحل ترکیه و لذت بردن از هوای ساحل، فصل تابستان و بخصوص ماه های جولای، آگوست و سپتامبر (10 تیر الی 8 مهر)، می باشد؛ چراکه در طی این ماه ها، معمولا هوا گرم و خشک و درجه حرارت در امتداد ساحل، بطور متوسط به 30 سانتیگراد می رسد. با وجود این، همچنان آب تنی و شنا کردن، بهترین و دل چسب ترین راه برای خنک شدن می باشد. همچنین، ماه سپتامبر (10 شهریور تا 8 مهر ماه)، زمان بسیار خوبی برای بازدید از ترکیه طی ماه عسل خواهد بود.

  • بهترین زمان برای تفریحات برفی

در حالی که ترکیه در هر سال برف زیادی را تجربه نمی کند، باوجود این در مناطق شمالی تر مانند Kartalkaya در کوه های Koroglu، معمولا در بین ماه های دسامبر و مارس (10 آذر تا 11 فروردین)، اسکی امکان پذیر می باشد؛ ضخامت برف در این منطقه می تواند حدودا به 3 متر نیز برسد.

فصل های سفر به ترکیه

  • شلوغ ترین فصل (ماه مه تا سپتامبر 11 اردیبهشت الی 8 مهر)

معمولا ماه های گرمتر که عموما در فصل تابستان می باشند، همچنین اواخر فصل بهار، از شلوغ ترین ماه های مسافرت به ترکیه هستند؛ جولای و آگوست (10 تیر تا 9 شهریور)، اوج فصل گرم می باشد. این در شرایطی است که دمای هوا غالبا 30 درجه سانتیگراد بوده و گاهی به 40 درجه یا حتی بالاتر نیز، می رسد.

  • فصل میانه (آوریل، اکتبر تا اواسط نوامبر 12 فروردین تا اوایل آبان)

فصل میانه در ترکیه، زمان بسیار مناسبی برای گشت و گذار و سپری کردن تعطیلات است و ماه آوریل (12 فروردین تا 10 اردیبهشت)، مناسب ترین ماه به دلیل همزمانی در شکوفه دادن گل های لاله می باشد. در حالی که گردشگران زیادی در طول سال از ترکیه بازدید می کنند، اما این ازدحام موجب گرم شدن محیط ازراف شما نخواهد شد؛ به خصوص در ماه آوریل و نیمه اول اکتبر، دمای هوا بسیار بهتر بوده و شما از این فرصت مناسب برای خرید بلیط هواپیما با تخفبف، استفاده کنید.

  • خلوت ترین فصل (اواسط نوامبر تا مارس اوایل آبان تا 11 فروردین)

فصل زمستان در ترکیه، جزو خلوت ترین فصل ها در طول سال می باشد که به طور غیررسمی، از ماه نوامبر (10 آبان تا 9 آذر ماه)، آغاز می شود؛ چراکه در طی این ماه، هوا بطور محسوسی تغییر کرده موجب افزایش میزان سرما و به تبع آن، بارش برف و باران می شود. لذا، این ماه زمان بسیار خوبی برای اجتناب از شلوغی و صف های طولانی هنگام سفر می باشد؛ همچنین، شما می توانید با بودجه کمتر و نیز خرید ارزان تر  بلیط یا رزرو محل اقامت، از تخفیف های مختلفی برخوردار شوید. برای استفاده از این فرصت مناسب، فقط لازم لباس های گرم و ضد آب خود را همراه با چکمه، کلاه، دستکش و …، چمدان گذاشته و راه بیوفتید.

دیدگاه بگذارید