اقامت دانشجویان در استانبول

هر ساله دانشجویان خارجی زیادی ترکیه را به دلایلی چون سطح بالای علمی در دانشگاه ها، دانشگاه های معتبر در سطح جهان، هزینه مناسب تحصیل و …، برای تحصیل انتخاب می کنند. از این رو، یکی از شهرهایی که مورد توجه دانشجویان خارجی قرار می گیرد، استانبول می باشد که می بایست از شرایط اقامت دانشجویی و یافتن محل اقامت در این شهر شلوغ و پر هزینه نیز، آگاه باشند.

تحصیل در هر مقطعی، مشکلات خود را داشته و زمانی که شما به عنوان دانشجوی خارجی در کشور دیگری قصد ادامه تحصیل دارید، علاوه بر دغدغه های درسی، باید موضوعات دیگری مانند یافتن مکان مناسب جهت اقامت را نیز درنظر بگیرید. نکته مهم در این رابطه، یافتن مکانی است که نه تنها متناسب با بودجه شما باشد، بلکه دارای امنیت بوده و بتوانید به راحتی به درس های خود برسید.

بر این اساس، اجاره مسکن دانشجویی در استانبول یا اقامت در خوابگاه دانشجویی، بی شباهت به سایر شهرهای اروپایی نبوده و درنظر گرفتن آپارتمانی ارزان، امری رایج می باشد. در این جا، ذکر دو نکته بسیار مهم می باشد:

  1. بین 350 تا 500 یورو در ماه، متوسط هزینه خوابگاه دانشجویی در استانبول
  2. ارزان تر بودن خانه های دانشجویی در بخش آسیایی استانبول نسبت به بخش اروپایی آن
اقامت دانشجویان در استانبول

انواع مسکن دانشجویی در استانبول

در حالت کلی، اقامتگاه های دانشجویی رایج در استانبول، عبارتند از:

  1. خوابگاه دانشجویی
  2. خانه های اشتراکی
  3. آپارتمان های دانشجویی
  4. اتاق های دانشجویی

معمولا اقامت در خوابگاه های دانشجویی، یکی از کم هزینه ترین و مناسب ترین مکان ها برای دانشجویان می باشد؛ ولی همانگونه که می دانید، گاهی به دلایل مختلف، یا دانشجویان واجد شرایط دریافت مجوز اقامت در خوابگاه نشده یا به دلیل پایان مدت تعیین شده برای اقامت آنها در خوابگاه، حال باید به دنبال مکان مناسب دیگری باشند. خبرخوش اینکه، خوشبختانه مردم ترکیه نسبت به دانشجویان خارجی نظر مثبتی داشته و اگر در استانبول در یک خانه مشترک زندگی می کنید، شرایط چنین خانه هایی همانند خوابگاه می باشد. خوابگاه های آپارتمانی و اتاق های دانشجویی نیز به تفکیک جنسیت بوده و اگر حریم خصوصی را ترجیح می دهید، آپارتمان های دانشجویی گزینه های مناسبی هستند؛ اما اگر به دنبال کاهش هزینه های خود می باشید، خانه های اشتراکی ایده خوبی خواهد بود.

انواع مسکن دانشجویی در استانبول

مدارک مورد نیاز برای برای اجاره مسکن در استانبول

  • مدرک ثبت نام در دانشگاه
  • ویزای دانشجویی
  • کپی از مجوز اقامت (احتمالا)

درصورتی که نیاز به دریافت مجوز هستید، ابتدا باید از دفتر مرکزی اداره کل مدیریت مهاجرت وقت ملاقات (راندوو – Randevu)، بگیرید که دفتر این اداره در استانبول: Vatan Caddesi No. 64, Aksaray، می باشد.

منبع: https://www.nestpick.com/istanbul/

دیدگاه بگذارید