ازمیر یا «مروارید منطقه اژه» در غرب ترکیه و همجوار با دریای اژه و مدیترانه، با آب و هوای معتدل و گرم، مناطق سرسبز، توسعه سریع شهری، ایجاد فرصت های متعدد و سودآور سرمایه گذاری و افزایش امکانات و خدمات مختلف برای ساکنین آن، جزو شهرهای محبوب جهت زندگی، تحصیل و سرمایه گذاری در ترکیه، محسوب می شود. ازمیر که یکی از باستانی ترین مناطق جهان با پیشینه ای مربوط به دوران یونان باستان می باشد، از گذشته های دور همواره یکی از مهم ترین مناطق تجاری و تمدن بشری بوده و امروزه نیز به دلیل نزدیکی به اروپا، همچنان از اصلی ترین مناطق ترانزیت دریایی و رشد اقتصادی در ترکیه به شمار می آید و خرید ملک در ازمیر بسیار رونق دارد.

تمامی این امتیازات موجب شده، امروزه ازمیر به عنوان اروپایی ترین شهر ترکیه شناخته شده و فرهنگ و خصوصیات مردم این منطقه، متفاوت از بیشتر مناطق ترکیه باشد؛ همچنین، دسترسی به انواع منابع طبیعی چون دریا، دشت ها و مراتع سرسبز جهت کشاورزی، زیرساخت های مورد نیاز برای توسعه شهری و صنعتی، سرمایه گذاری های موثر در حوزه های مختلف، رعایت استاندارهای نوین در بخش های مختلفی چون شهرسازی، شناسایی ظرفیت ها جهت توسعه و سرمایه گذاری و بسیار موارد دیگر، از جمله دلایل پیشرفت و محبوبیت ازمیر نزد مردم ترکیه و آن دسته از اتباع خارجی است که این شهر را برای: زندگی، کار، تحصیل و سرمایه گذاری، انتخاب می کنند.

ویژگی های ازمیر برای سرمایه گذاری

در یک نگاه کلی، علاوه بر ویژگی های جغرافیایی و آب و هوای مطلوب ازمیر، از اصلی ترین عوامل در جذب سرمایه گذاری هایی که به رشد، توسعه و پیشرفت این منطقه کمک شایانی کرده است، می توان به: تعدد جاذبه های گردشگری و شگفت انگیز مانند شهر باستانی افسوس برای رونق این صنعت، خاک حاصلخیز برای تولید باکیفیت ترین محصولات کشاورزی در کشور، دسترسی به دریای مدیترانه جهت مبادلات کالاهای تجاری، نزدیکی به اروپا و تاسیس نمایندگی و شعب شرکت های مطرحی چون اپل در ازمیر، مساعد بودن شرایط برای راه اندازی نیروگاه های انرژی پاک مانند پنل های خورشیدی و …، اشاره داشت.

از این رو، تمامی این عوامل در کنار مدیریت و برنامه ریزی های صحیح، همگی موجب شده اند نه تنها مردم ازمیر بتوانند در شرایط بسیار خوبی زندگی، کار و تحصیل کنند، بلکه اتباع خارجی نیز تمایل به گذراندن تعطیلات خود در ازمیر، سرمایه گذاری در حوزه های سودآوری چون املاک و مستغلات، کسب شهروندی یا مجوز اقامت ترکیه عمدتا از طریق خرید ملک، تحصیل در مراکز علمی معتبر، درمان در مراکز درمانی پیشرفته و …، داشته باشند. در چنین شرایطی، علاوه بر سودآوری قابل توجه اکثر حوزه های سرمایه گذاری در ترکیه، حوزه املاک به دلیل رونق این بازار مخصوصا از سال 2018 و امتیازاتی که برای سرمایه گذاران و خریداران خارجی به همراه می آورد، بیشتر از سایر حوزه ها مورد توجه بوده و همچنان نیز می باشد.

در چنین شرایطی و با توجه به ظرفیت های رو به رشد، بهره برداری شده و در دست بهره برداری در ازمیر و نیز نقش تاثیرگذار آن از زمان های دور تا به امروز در اقتصاد و گردش مالی در ترکیه، بی دلیل نیست در کنار شهرهایی چون استانبول و آنتالیا، نقش قابل توجهی در پیشرفت و جذب سرمایه گذاری های مختلف در ترکیه داشته باشد؛ لذا، در ازمیر نیز همانند استانبول، می توان بسیاری از مراکز مالی و تجاری تاثیرگذار، شرکت های بین المللی و معتبر داخلی و خارجی، نیروی کار ماهر، صنایع مهمی چون خودروسازی یا تولید انرژی و ..، را مشاهده نمود.

مزایای خرید ملک در ازمیر

پیش از هر چیز، باید اشاره داشت از اصلی ترین مزایای خرید ملک در ترکیه، امکان کسب شهروندی و پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملکی به ارزش حداقل 400 هزار دلار و اخذ مجوز اقامت کوتاه مدت ترکیه با خرید ملکی به ارزش حداقل 200 هزار دلار می باشد. این ارزش گذاری که صرفا از طریق کارشناسان رسمی شهرداری ها یا شرکت های معتبر تایید شده توسط این ارگان امکان پذیر است، مانع از سودجویی و کلاهبرداری توسط افراد شیاد می گردد. همچنین، برای بهره مندی از چنین امتیازاتی، ملک خریداری شده توسط شما به شرط رعایت «حداقل ارزش تعیین شده» می تواند شامل: خانه، ویلا، واحد آپارتمانی، دفتر، واحد تجاری، مغازه، مزرعه و زمین باشد.

از دیگر مزایای خرید ملک در ترکیه که می توان آنها را به تمامی شهرهای این کشور مانند ازمیر نیز تعمیم داد، رشد و رونق روزافزون بازار املاک و مستغلات، بویژه در شهرهایی مانند استانبول و ازمیر، صرفا نظر از نوع ملک خریداری شده می باشد؛ اما آنچه خرید ملک در ازمیر را نسبت به خرید ملک در استانبول و آنتالیا در اولویت قرار می دهد، عبارتند از:

 1. کمتر بودن میزان ترافیک در خیابان ها در مقایسه با استانبول
 2. کمتر بودن هزینه های زندگی در مقایسه با استانبول، آنکارا و آنتالیا
 3. دردسترس بودن تمامی امکانات متعدد و مختلف شهری
 4. چشم اندازهای متعدد و مناظر زیبای طبیعی مانند دریا، جنگل، فضلی سبز و …
 5. آب و هوای گرم و معتدل مدیترانه ای
 6. سواحل زیبا و بندرگاه های متعدد (برای کشتی های تفریحی، تجاری و خصوصی)
 7. آمار کم انواع تخلفات اجتماعی و امنیت بالا در مقایسه با استانبول و آنکارا
 8. رشد و توسعه سریع شهری (با درنظر گرفتن تمامی نیازها و مطابق با استاندارهای روز دنیا)
 9. تعدد مراکز آموزشی و درمانی معتبر
 10. شرایط مناسب زندگی و دردسترس بودن تمامی خدمات شهری
 11. رشد سریع سرمایه بواسطه جذب سرمایه های خارجی و فعالیت شرکت های معتبر بین المللی
 12. نزدیکی به اروپا جهت تبادلات تجاری
 13. غالب بودن فرهنگ اروپایی در مقایسه با فرهنگ سنتی ترکیه ای
 14. سیستم حمل و نقل عمومی متنوع شامل: تاکسی، ون، مینی بوس، توبوس، تراموا، مترو، متروبوس و اتوبوس دریایی (فِری/وِیپور)
 15. فراوانی فرصت های شغلی و تنوع غذایی در مقایسه با استانبول، آنکارا، آنتالیا و …

تمامی این عوامل موجب شده اند نه تنها شرایط زندگی، کار و تحصیل در ازمیر نسبت به سایر شهرهای ترکیه بهتر و آسان تر شوند، بلکه هرگونه سرمایه گذاری در حوزه های مختلفی چون: صنعتی، تجاری، مالی، گردشگری و بویژه املاک و مستغلات، همراه با سود قابل توجه و مزایای بسیار برای شما و خوانوادیتان خواهد بود.

همچنین، پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با مزایای خرید ملک در ترکیه این مقاله را بخوانید : مزایای خرید ملک در ترکیه برای سرمایه گذاران و اتباع خارجی

قیمت خرید خانه در ازمیر

همانگونه که پیش تر نیز اشاره شد، درصورتی که قصد شما از خرید ملک در ازمیر، کسب شهروندی (پاسپورت)، یا مجوز اقامت کوتاه مدت ترکیه باشد، لذا ارزش ملک خریداری شده شما باید به ترتیب حداقل 400 و 200 هزار دلار باشد؛ اما اگر شما پیش تر موفق به دریافت مجوز اقامت یا پاسپورت ترکیه (شهروندی)، شده اید یا اصلا چنین قصد ندارید، قیمت ملک یا خانه خریداری شده شما در ازمیر، بسته به عواملی چون: بودجه شما، هدف از خرید ملک یا خانه در ازمیر، اندازه ملک، امکانات و ویژگی های آن، دسترسی به سایر نقاط شهر، چشم انداز خانه، نوع آن (ویلا یا آپارتمان)، تعداد اعضای خانواده شما، تعداد اتاق های مورد نظر و …، خواهد بود.

بر این اساس، حداقل قیمت تقریبی برای خرید یک ویلای 2 خوابه 94 متری در «کوش آداسی (Kuşadası)» که حدودا 40 دقیق با مرکز ازمیر فاصله دارد، 99.700 دلار بوده و این در حالی است که حداقل قیمت تقریبی خرید یک آپارتمان 1 خوابه 40 متری در حوالی مرکز شهر که دارای استخر است، 125.000 دلار می باشد.

بهترین منطقه ازمیر برای خرید خانه

در ازمیر نیز همانند سایر شهرها، ارزش ملک در برخی مناطق شهر نسبت سایر بخش های آن، به دلیل دسترسی راحت تر به برخی امکانات، چشم اندازهای بهتر، امکانات موجود در آن منطقه و …، بیشتر یا کمتر می باشد؛ از این رو، در این شهر نیز مناطق زیر به دلایلی که به آنها اشاره خواهند شد، جزو بهترین مناطق ازمیر برای خرید خانه یا ملک، به شمار می آیند:

 1. کارشی یاکا/کارشیاکا (Karşıyaka): محله معروف کارشی یاکا در فاصله 6 کیلومتری از مرکز ازمیر، یکی از خوش منظره ترین مناطق در این شهر بوده که با ساحل خلیج ازمیر، حدود 12 کیلومتر خط ساحلی مشترک دارد. یکی دیگر از مواردی که موجب محبوبیت منطقه کارشی یاکا شده است، برگزاری رویدادهای مختلف فرهنگی-هنری و واقع شدن مراکز رفاهی متعددی مانند: رستوران، کافه، سینما و …، می باشد؛ زیبایی املاک و خانه هایی که در منطقه کارشی یاکا ساخته می شوند، بسیار مشهود تر از سایر نقاط ازمیر بوده و موسسات آموزشی و امکانات بهداشتی فراوانی نیز، در آن وجود دارد.
 2. چشمه (Çeşme): یکی دیگر از محبوب ترین مناطق ازمیر در فاصله 86 کیلومتری از مرکز شهر که نام آن بواسطه تعدد چشمه های واقع در سطح شهر انتخاب شده، منطقه چشمه می باشد. این منطقه که بواسطه ویژگی هایی چون: معماری زیبا، خیابان های سنگ فرش شده، فضای آرامش بخش، پویایی در شب و …، از مناطق محبوب سرمایه گذاری در حوزه املاک و خرید خانه در ازمیر محسوب می شود، چشم انداز بیشتر بخش های آن، دریای زیبای اژه است.
 3. آلاچاتی (Alaçatı): این محله که تنها 10 دقیقه با منطقه چشمه و حدودا 76 کیلومتر با مرکز ازمیر فاصله دارد، یکی مناطق معروف شهر با ویژگی هایی مشابه منطقه چشمه می باشد؛ از این رو، بهره مندی از منظره ساحل زیبا و آب های خوش رنگ دریای اژه، وزش بادهای فرح بخش، مناطق مناسب برای برخی از تفریحات دریایی مانند قایقرانی و موج سواری، رستوران ها و کافه های متعددبا غذاها و نوشیدنی های خوش طعم و تمامی امکانات رفای و اجتماعی لازم، از جمله دلایل محبوبیت آلاچاتی هستند.
 4. بورنوا (Bornova): بورنوا به عنوان سومین منطقه بزرگ ازمیر و واقع شدن دانشگاه های مهمی چون «دانشگاه اژه (Ege/Aegean University)» که موجب شده اند غالب جمعیت این منطقه، جوان و پویا باشند، دارای انواع متعددی از امکانات اجتماعی و رفاهی بوده که ازجمله آنها، می توان به مرکز خرید بزرگ «فروم برونوا (Forum Bornova)» اشاره داشت؛ فاصله این محله از مرکز شهر ازمیر، حدودا 13 کیلومتر می باشد.
 5. فوچا/فوجا (Foça): این منطقه که پیش تر با نام «فوکایا (Phocaea)» شناخته می شده، در 70 کیلومتری از مرکز ازمیر واقع شده و نام آن برگرفته از فوک هایی که در سواحل آن زندگی می کنند. هرچند منطقه فوجا در مقایسه با سایر مناطق معرفی شده در ازمیر، کوچک تر می باشد، اما دارای جاذبه های تاریخی و گردشگری متعددی مانند: آرامگاه بجامانده از دوره هخامنشی با نام «تاش کوله (Taş Kule)»، سواحل زیبا، طبیعت مسحورکننده و آرامش بخش، می باشد.

گران ترین محله های ازمیر

با توجه به اینکه ازمیر همجوار با دریای اژه می باشد، لذا بیشتر مناطق آن محبوب، زیبا و ایده آل برای زندگی یا خرید ملک هستند؛ در چنین شرایطی، برخی از محله ها و مناطق آن به دلیل دسترسی بیشتر به امکانات مورد نیاز، معماری های نوین، مناظر زیباتر و …، بیشتر مورد توجه سرمایه گذاران و خریداران خارجی بوده و پر واضح است قیمت ملک در چنین مناطقی، کمی بیشتر از سایر مناطق می باشد؛ از این رو، لوکس و گران ترین محله های ازمیر، به شرح زیر هستند:

نام منطقه نام محله
کارشی یاکا/کارشیاکا (Karşıyaka) ماوی شِهیر (Mavişehir)، بوستانلی (Bostanli)، یالی محله (Yali Mahalla)، و گیرنه بولواری (Girne Boulevard)
بورنوا (Bornova) قاضی امیر (Gaziemir)، چیغلی/چیلی (Çiğli)، و نارلی دره (Narlidere)
گوزل باغچه/باحچه (Güzelbahçe) محله گوزل باغچه
اسکله آلسانجاک (Alsancak Iskele) کوناک (Konak)، اورلا (Urla)، حیصار (Hisar)، و برگاما (Bergama)

همچنین، پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با مراحل و هزینه های خرید ملک در ترکیه این مقاله را بخوانید: مراحل و هزینه های خرید ملک در ترکیه

مشکلات زندگی در ازمیر

همانگونه که می دانید، زندگی در هر شهر و منطقه ای در دنیا، مزایا و معایب یا بهتر بگوییم، مزایا و مشکلات خود را دارد. بر این اساس، زندگی در ازمیر نیز از این موضوع مستثنی نبوده و می توان به مواردی اشاره داشت که در ادامه برای شما بیان خواهیم کرد؛ اما نکته مهمی که در این رابطه باشد ذکر کرد، وابسته بودن این موضوع به سبک زندگی شما، معیارها، توقعات، راهکارهای مواجه با مشکلات توسط شما و مواردی از این دست می باشد. از این رو، با مدنظر قرار دادن تمامی مزایای ذکر شده در فوق پیرامون مزایای خرید ملک و زندگی در این شهر، مشکلات زندگی در ازمیر عبارتند از:

 • ناآشنایی اتباع خارجی به زبان ترکیه و عدم توانایی در برقرار ارتباط با شهروندان ترکیه ای (این موضوع در تمامی شهرهای این کشور صدق می کند).
 • هرچند هزینه های زندگی در ازمیر در مقایسه با استانبول، آنکارا و آنتالیا کمتر می باشد، اما در مقایسه با شهرهای کوچک تر، کمی بیشتر است.
 • با توجه به اینکه ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه می باشد، اگر منطقه ای که در آن زندگی می کنید را درست انتخاب نکنید، مجبورید روزانه برای رسیدن به مناطق موردنظرتان، زمان و هزینه نسبتا زیادی صرف کنید.
 • باوجودی که فرهنگ غالب مردم ازمیر اروپایی می باشد، اما ساکنینی قدیمی آن هنوز به باورهای سنتی و دینی خود پایبند بوده و بی احترامی به چنین مسائلی، می توان برای اتباع خارجی دردسرساز گردد.
 • واقع شدن ازمیر در مجاورت دریای مدیترانه، موجب شده زمستان های آن بطور میانگین 6 درجه سانتیگراد و تابستان ها، نهایتا به 40 درجه برسد؛ لذا، درحالیکه زمستان های ازمیر ملایم می باشد، تابستان ها آن می تواند گرم درنظر گرفته شوند.
 • ناآشنایی به روند برخی امور مانند دریافت اشتراک حامل های انرژی، مسائل اداری (مانند مراحل خرید ملک در ترکیه)، و …

کسب شهروندی و مجوز اقامت ترکیه

پیش از هرچیز، باید اشاره داشت تفاوت فاحشی بین مجوز اقامت ترکیه با شهروندی/پاسپورت این کشور وجود دارد و نباید آنها را برابر با یکدیگر دانست. عمده ترین این موارد، مربوط به شرایط اقامت شما در ترکیه می باشد که بر این اساس، زمانی که یک تبعه خارجی موفق به دریافت پاسپورت و شهروندی ترکیه می شود، قانونا یکی از شهروندان این کشور محسوب شده و از حقوق مشابه با شهروندان ترکیه برخوردار می گردد؛ اما زمانی که شما با اهدافی چون: گردشگری، انجام تحقیقات علمی، برقراری روابط تجاری، گذراندن آموزش های ضمن خدمت، درمان بیماری، رسیدگی به پرونده های قضایی و مواردی شبیه به این قصد سفر به ترکیه را پیدا می کنید، ملزم به دریافت مجوز اقامت کوتاه مدت هستید که اعتبار آن نیز معمولا 90 روز می باشد.

در چنین شرایطی، اگر قصد کسب مجوز اقامت ترکیه را از طریق خرید ملک دارید، حداقل ارزش ملک خریداری شده توسط شما، باید 200 هزار دلار باشد؛ در عین حال، اگر تمایل به اخذ پاسپورت/شهروندی ترکیه را دارید، پس باید یکی از 3 گزینه زیر را انتخاب کنید:

 1. خرید ملکی به ارزش حداقل 400.000 هزار دلار (بهترین و ارزان ترین روش برای دریافت پاسپورت ترکیه)
 2. افتتاح حساب بانکی به ارزش حداقل 500.000 هزار دلار در یکی از بانک های ترکیه (عدم امکان برداشت از این مبلغ تا 3 سال)
 3. راه اندازی کسب و کار و استخدام حداقل 50 شهروند ترکیه ای به عنوان نیروی کار

 

مجموعه «اوکازیون (Okaziyon.com)» که از سال 2020 فعالیت خود را در حوزه خرید و فروش ملک در تمامی شهرهای ترکیه آغاز کرده، خدماتش را بر پایه سال های تجربه موفق نهاده است. از این رو، این مجموعه پس از کسب موفقیت های متعدد در خرید و فروش ملک در ترکیه به عنوان نماینده رسمی و مستقیم شرکت های سازنده و نیز دریافت شهروندی/پاسپورت و مجوز اقامت ترکیه برای اتباع خارجی که اقدام به خرید ملک کرده بودند، اکنون خدماتش را در سراسر این کشور ارائه می دهد.

در همین راستا، می توان مزایای بهره مندی از خدمات مجموعه اوکازیون را به شرح زیر معرفی کرد:

 • مشاوره رایگان به زبان ها فارسی، انگلیسی و ترکیه ای جهت خرید ملک در ترکیه
 • ارائه پیشنهادات سرمایه گذاری در ترکیه
 • معرفی بهترین گزینه های برای خرید ملک متناسب با بودجه و سلیقه شما
 • آشنایی و تسلط کامل به قوانین و مراحل خرید و فروش ملک در ترکیه، اخذ شهروندی/پاسپورت ترکیه و مجوز اقامت ترکیه
 • حذف واسطه های سودجو از روند خرید و فروش ملک
 • معرفی گزینه های متعدد با قیمت های رقابتی
 • برقراری مستقیم ارتباط بین خریدار و فروشنده
 • دراختیار داشتن کادر مجرب و پشتیبانی 24 ساعته
 • و …

  دیدگاه بگذارید