مزایای کسب شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری

طی سال های اخیر با افزایش محبوبیت ترکیه نزد اتباع خارجی، سرمایه گذاران فراوانی از کشورهای مختلف علاقه مند به سرمایه گذاری در این کشور و بهره مندی از مزایای آن شده اند. یکی از اصلی ترین مزایای چنین سرمایه گذاری هایی، کسب شهروندی یا پاسپورت ترکیه است که با اهداف: تجاری، زندگی، تحصیل یا حتی گذراندن تعطیلات، صورت می گیرد.

موقعیت منحصر به فرد ترکیه به لحاظ جغرافیایی که موجب شده نقطه اتصال آسیا به اروپا گردد، در کنار عوامل دیگری چون: تنوع آب و هوایی، همجواری با چند دریا (سیاه، مرمره، اژه و مدیترانه)، منابع طبیعی متعدد، انواع جاذبه های گردشگری (تاریخی، طبیعی، شهری، فرهنگی و …)، فرهنگ و تاریخ غنی، مردم مهمان نواز، موقعیت های عالی سرمایه گذاری، قوانین حمایت کننده از سرمایه گذاران خارجی، نظام مالی شفاف، روابط خوب سیاسی و تجاری با سایر کشورها، شرایط مناسب کاری-زندگی-تحصیلی-درمانی، کشوری در حال توسعه با رشد بالا، بکارگیری انواع فناوری های نوین در حوزه های مختلف و …، همگی موجب محبوبیت ترکیه و اهمیت آن نزد سرمایه گذاران و اتباع خارجی شده است.

یکی دیگر از مواردی که تاثیر زیادی در این رابطه نیز داشته، امکان کسب شهروندی یا پاسپورت ترکیه از 3 روش سرمایه گذاری است که مزایای زیادی را برای سرمایه گذاران و اتباع خارجی دارد.

کسب شهروندی ترکیه

روش های اخذ پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

  1. سپرده گذاری در یکی از بانک های ترکیه به مبلغ حداقل 500 هزار دلار
  2. راه ائدازی کسب و کار و استخدام حداقل 50 شهروند ترکیه ای
  3. خرید ملکی به ارزش حداقل 250 هزار دلار

مقایسه روش های سرمایه گذاری در ترکیه جهت کسب شهروندی

انتخاب هر یک از 3 روش فوق، تا حد زیادی به سرمایه شما و هدفتان از کسب شهروندی ترکیه می باشد. همانگونه که می دانید، شاید بتوان پرهزینه ترین روش را، راه اندازی کسب و کار و استخدام 50 نیروی کار ترکیه ای دانست؛ چراکه علاوه بر هزینه حقوق ماهیانه کارمندان، شما باید هزینه هایی مانند دریافت مجوزهای لازم، تبلیغات، مبلغی که در کار یا پروژه موردنظر سرمایه گذاری می کنید، خرید یا اجاره محل کار و بسیاری موارد دیگر دانست.

روش دیگر برای دریافت پاسپورت یا شهروندی ترکیه، سپرده گذاری در بانک است که برای مدت 3 سال، امکان برداشت از مبلغ سرمایه سپرده گذاری شده را نخواهید داشت. اما روش سوم یعنی خرید ملک در یکی از شهرهای ترکیه به ارزش حداقل 250 هزار دلار، ارزان ترین و سریع ترین روش در مقایسه با دو روش دیگر می باشد. البته، باید اشاره داشت که شما می توانید بجای خرید یک ملک، چندین ملک کوچک را در یک بار خرید با مجموع ارزش 250 هزار دلار، خریداری کرده و شهروندی ترکیه را دریافت نماید؛ این املاک یا ملک که می تواند مسکونی یا تجاری باشد، تا 3 سال امکان فروش آن وجود نداشته، ولی می توان به اجاره داد و از آنها کسب درآمد نمود.

این ویژگی با درنظر گرفتن رونق بازار املاک در ترکیه و اجرای پروژه های متعدد ساختمانی، باعث شده سرمایه گذاران حوزه املاک بویژه اتباع خارجی، سود زیادی را در ترکیه بدست آورند.

سرمایه گذاری در ترکیه جهت کسب شهروندی

مزایای کسب شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری

شاید بتوان اصلی ترین مزیت سرمایه گذاری در ترکیه و کسب پاسپورت یا شهروندی این کشور، پایین بوده هزینه های سرمایه گذاری و مهمتر از همه، هزینه های زندگی در مقایسه با بیشتر کشورهای اروپایی و امریکایی دانست. سطح بالای خدمات اجتماعی، درمانی، رفاهی و آموزشی در ترکیه، اهمیت به فناوری های نوین و استفاده از آنها در حوزه های مختلف جهت همگامی با کشورهای پیشرفته، مراکز آموزشی معتبر، مراکز درمانی پیشرفته، اعتبار بالای پاسپورت ترکیه، سیستم حمل و نقل پیشرفته درون و برون شهری، روابط خوب تجاری با کشورهای مختلف، حوزه های تعدد سودآور سرمایه گذاری، طبیعت زیبا و تعدد جاذبه های گردشگری بویژه برای گذراندن تعطیلات و …، از عمده ترین مزایای زندگی در ترکیه و کسب شهروندی آن می باشد.

روش های خرید ملک در ترکیه جهت اخد پاسپورت این کشور

در حالت کلی، روش های رایج خرید ملک در ترکیه عبارتند از: کمک گرفتن از دوستان و استفاده از توصیه های آنها، جستجو در اینترنت و یافتن املاک موجود جهت خریداری در مناطق مورد نظر، و نیز مراجعه به مشاوران املاک و شرکت های معتبر فروش ملک.

در بین این 3 روش، معمولا دو روش اول زمانی توصیه می شوند که شما پیش از این در ترکیه سکونت داشته و اقدام به خرید ملک کرده و آشنایی به مراحل آن دارید؛ البته، باید اشاره داشت که هرگونه بازدید از ملک و معامله آن، حتما باید از طریق یک مشاور املاک صورت گرفته و نهایتا در دفترخانه اسناد رسمی ترکیه نیز، به ثبت برسد. اما اگر شما برای اولین با و مخصوصا با هدف کسب شهروندی ترکیه اقدام به خرید ملکی با ارزش حداقل 250 هزار دلار نموده اید، پس حتما از خدمات شرکت های معتبر فروش ملک مانند «اکازیون (Okaziyon)» استفاده نمایید.

دلیل اصلی ای موضوع علاوه بر آشنایی کامل آنها به مراحل قانونی خرید ملک و اخذ شهروندی ترکیه، معرفی پروژه های مختلف (آماده فروش، در حال ساخت و پیش فروش)، و نیز آشنایی کامل به ویژگی های مناطق مختلف ترکیه و شهرهای آن جهت سکونت می باشد. بدین طریق، نه تنها می توانید ملک موردنظرتان را متناسب با نیاز خود خریداری نمایید، بلکه از طی شدن مراحل قانونی آن هنگام خرید ملک و دریافت پاسپورت ترکیه، اطمینان حاصل نمایید.

شرکت اکازیون (Okaziyon)، به عنوان کارگزار فروش پروژه های ملکی متعدد در ترکیه (بویژه استانبول و ازمیر)، شما را در تمامی مراحل خرید ملک و کسب شهروندی این کشور، همراهی خواهد کرد.

راه اندازی کسب و کار جهت کسب شهروندی ترکیه

مراحل خرید ملک در ترکیه جهت کسب شهروندی

پس از آنکه گزینه های معرفی شده توسط بنگاه ملکی را بازدید و ملک دلخواهتان را انتخاب کردید، حالی می توانید با ارائه مدارک زیر و همراه با مشاور املاک خود، به دفترخانه اسناد رسمی مراجعه نمایید. لاز به ذکر است، درصورتی که شما به زبان ترکیه ای آشنایی یا تسلط نداشته باشید، حضور یک مترجم قسم خورده در دفترخانه الزامی است؛ همچنین، درصورتی که قرار است خرید ملک برای شما از طریق یک نماینده قانونی یا وکیل انجام شود، این شخص می بایست دارای وکالتنامه رسمی از سوی شما باشد. مدارک عبارتند از:

  • 1 عدد کپی پاسپورت خریدار
  • ترجمه رسمی پاسپورت خریدار به ترکیه ای
  • 6 قطعه بیومتریک خریدار
  • گزارش رسمی و تایید ارزش ملک موردنظر توسط کارشناس شهرداری

درصورتی که ملک خریداری شده شما پیش از این توسط یک تبعه خارجی خریداری شده باشد، انتقال سند ظرف 48 ساعت انجام خواهد شد، ولی اگر ملک موردنظر برای اولین بار است که به فروش می رسد، در این صورت صدور سند بین 6 تا 8 هفته به طول می انجامد.  پس از این مرحله، شما می توانید نسبت به دریافت شماره مالیاتی و کد ملی ترکیه ای خود از طریق وکلای شرکتی که ملکتان را خریداری کرده اید، اقدام کنید تا بدین وسیله بتوانید انتقال سند و پرداخت صورت‌ حساب های مربوطه آن را انجام دهید.

تنها مدرک مورد نیاز برای این منظور، یکی ازقبوض آب، برق، تلفن یا گاز به نام و آدرس محل سکونت شما (ملک خریداری شده)، بوده تا پس از دریافت شماره مالیاتی، برای اقتتاح یک حساب بانکی اقدام کرد تا بتواند هزینه های مربوط را از طریق آن بپردازید.

شرکت اکازیون (Okaziyon)، با سال ها تجربه در امر فروش ملک در ترکیه و اخذ شهروندی این کشور (پاسپورت)، برای خریداران ملک، شما را در تمامی مراحل خرید ملک، دریافت شهروندی ترکیه، افتتاح حساب و سایر موارد، راهنمایی کرده و خدمات مورد نیاز را به شما ارائه نماید.

تهیه و تنظیم: تایماز گلزار

منابع:

دیدگاه بگذارید