آشنایی با خوابگاه های دانشجوی KYK در ترکیه

۲ اردیبهشت, ۱۴۰۳

یکی از روش هایی بهبود شرایط تحصیل در هر کشوری علاوه بر بالا بردن سطح آموزش، فراهم آوردن امکاات رفاهی برای دانشجویان است تا آنها در آرامش بیشتری به تحصییل  خود بپردازند. در همین راستا، در دانشگاه های ترکیه نیز همانند سایر کشورها، خدماتی مانند خوابگاه های دانشجویی در نظر گرفته شده تا دانشجویان بتوانند در طول تحصیل، در آنها اقامت کرده و با خیال راحت به تحصیلشان ادامه دهند؛ از معروف ترین خوابگاه های دولتی در ترکیه برای دانشجویان، خوابگاه های KYK (Kredi ve Yurtlar Kurumu)، می باشند.

تحصیل در ترکیه

طی سال های اخیر، ترکیه علاوه بر مقصدی عالی برای گذراندن تعطیلات، توانست با جلب اعتماد سرمایه گذاران خارجی و ارائه تسهیلاتی برای آنها، به یکی از کشورهای امن برای سرمایه گذاری نیز بدل گردد. همین امر موجب شده تا بواسطه بهبود شرایط اقتصادی، نه تنها ارائه خدمات رفاهی، اجتماعی و درمانی کیفیت بهتری پیدا کردند، بلکه با تصویب قوانین به روز و کارآمد، شرایط و کیفیت تحصیل نیز در ترکیه بسیار بهبود یافتند. از این رو، با بالا رفتن کیفیت و سطح آموزشی در ترکیه و نیز کسب رتبه های دانشگاه های قابل توجه در سطح جهان، این کشور را به یکی از مقاصد تحصیلی تبدیل کرده است.

انواع خوابگاه های دانشجویی در ترکیه

در ترکیه نیز همانند سایر کشورها، دانشگاه های دولتی و خوصوصی این کشور، به صورت محدود خوابگاه هایی را برای آن دسته از دانشجویان خود که از مناطق دور به دانشگاه آمده و امکان تهیه اقامتگاه برای خود ندارند، فراهم آورده که به 4 دسته زیر تقسیم می شوند:

  1. خوابگاه دانشجویی دولتی (KYK)
  2. خوابگاه دانشجویی Vakif
  3. خوابگاه دانشجویی خصوصی
  4. خوابگاه جوانان (آپارتمان اجاره ای)

در بین این خوابگاه ها، خوابگاه های دانشجویی KYK (موسسه اعتباری و خوابگاهی آموزش عالی – Higher Education Credit and Hostels Institution)، بیشتر از سایر انواع خوابگاه ها، مورد توجه دانشجویان بویژه دانشجویان خارجی بوده و به همین دلیل، در این مقاله به معرفی بیشتر آن خواهیم پرداخت.

خوابگاه دانشجویی دولتی (KYK)

در حالت کلی، دانشجویان خارجی گزینه های مختلفی در رابطه با محل اقامت  خود در دوران تحصیل دارند که رایج ترین آنها، خوابگاه های دانشجویی واقع در محوطه دانشگاه ها می باشند. این خوابگاه که به «خوابگاه های دولتی» و تحت مدیریت KYK (موسسه اعتباری آموزش عالی و خوابگاه ها)، شهرت دارند، در نقاط مختلف شهر واقع شده و اقامت در آنها برای دانشجویان، هزینه کمتری را در مقایسه با سایر خوابگاه ها، دربردارد.

هزینه و ویژگی های خوابگاه های دولتی و دانشگاهی

تقریبا تمامی خوابگاهای دانشجویی در ترکیه، برای دانشجویان دختر و پسر مجزا بوده و هزینه ماهانه آنها نیز با توجه به ظرفیت اتاق ها از بابت تعداد دانشجویانی که می توانند بصورت استاندار اقامت داشته باشند، متغیر است؛ بر این اساس، هزینه اتاق های یک نفره در مقایسه با چهار نفره، به شکل قابل توجهی متفاوت هستند. همچنین، از دیگر مواردی که در هزینه اتاق های خوابگاها تاثیر می گذارند، مجهز بودنشان به امکانات رفاهی همچون: مبله بودن، دسترسی به اینترنت سیمی/بی سیم، وجود کافه تریا برای ارائه و صرف صبحانه و شام، فضاهای مشترک مانند اتاق تلویزیون، اتاق مطالعه و آشپزخانه، می باشد. در رابطه با تعیین هزینه های ماهانه این خوابگاه ها که توسط KYK مشخص می گردد مبلغی در حدود 250 تا 400 لیر بوده که مبلغ دقیق آن را می توان با مراجعه به وب سایت هر دانشگاه، مطلع شد.

ارائه درخواست برای خوابگاه دانشجویان KYK

به منظور ارائه درخواست به KYK برای دریافت مجوز اقامت در خوابگاه ها دولتی/دانشگاهی ترکیه، بویژه برای دانشجویان خارجی، پیش از هرچیز باید این افراد دارای شماره شناسایی TR از وزارت کشور ترکیه باشند؛ از این رو، دانشجویانی که فاقد شماره شناسایی TR هستند، نمی توانند برای اقامت در خوابگاه ها درخواست بدهند. علاوه بر این، دانشجویان خارجی باید رمز عبور E-Devlet را نیز پیش از ارائه درخواست، با مراجعه به نزدیک ترین دفتر پست (PTT)، دریافت کنند. پس از دریافت شماره شناسایی TR و رمز عبور E-Develet، متقاضیان می توانند درخواست خود را در وب سایت: https://kygm.gsb.gov.tr/default.aspx، ثبت کنند.

دیدگاه بگذارید