50 فرصت سرمایه گذاری برتر در مشاغل کوچک در ترکیه

آیا شما به عنوان یک تبعه خارجی تمایل به راه اندازی کسب و کاری پرسود در ترکیه دارید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، ما در زیر برای شما به معرفی 50 ایده شغلی و فرصت سرمایه گذاری در ترکیه پرداخته ایم؛ پس حتما این مقاله را تا پایان دنبال کنید!

در حال حاضر، اقتصاد ترکیه شانزدهمین اقتصاد بزرگ جهان و ششمین کشور بزرگ اروپاست. این موضوع باعث می شود ترکیه برای بسیاری از سرمایه گذاری ها و مشاغل، یک بازار پررونق باشد. بر اساس سابقه رشد اقتصادی اخیر کشور ترکیه، نیروی کار جوان و با استعداد آن و موقعیت استراتژیکش بین آسیا و اروپا باعث شده این کشور به مقصدی بسیار جذاب جهت رشد و سرمایه گذاری تبدیل شود.

ترکیه که به عنوان صادرکننده 80% فندق دنیا شناخته می شود، دارای هفدهمین تولید ناخالص ملی بزرگ دنیا از حیث برابری قدرت خرید می باشد. اقتصاد ترکیه عمدتا بواسطه بخش صادرات و صنعت خودرو، به این جایگاه دست پیدا کرده است. صادرات اصلی این کشور عبارتند از: فندق، کشتی، روغن و کشتی های حامل مواد شیمیایی، لوازم الکترونیکی مصرفی و لوازم خانگی (با نام های تجاری Beko و Vestel به عنوان برندهای برتر)، محصولات پتروشیمی، منسوجات، غذاهای فرآوری شده و غیره.

در ترکیه درحالی بخش خدمات حدود 65% و کشاورزی حدود 26% از تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص داده اند که بخش کشاورزی همچنان یکی از بزرگترین کارفرمایان این کشور می باشد. در حقیقت، بخش گردشگری اصلی ترین منبع درآمد ترکیه بوده و موجب شده این کشور به عنوان ششمین مقصد محبوب گردشگری جهان شناخته شود. همچنین، بانکداری و صنعت ساخت و ساز از دیگر بخش های مهم درآمد زایی در ترکیه می باشند.

دولت ترکیه بر این باور است اصلاحات اقتصادی با خصوصی سازیِ صنایع متعلق به دولت و نیز آزادسازی فضای تجاری سایر بخش های مهم اقتصادی، آن را به یکی از محبوب ترین کشورها برای سرمایه گذاران خارجی تبدیل خواهد کرد. از این رو، اگر شما یک سرمایه گذار هستید و قصد راه اندازی کسب و کار خود را در ترکیه دارید، پس حتما باید این 50 فرصت شغلی برتر در ترکیه را مدنظر بگیرید.

50 فرصت سرمایه گذاری برتر در مشاغل کوچک ترکیه

 1. شرکت تولید نمک

ترکیه پانزدهمین کشور بزرگ تولیدکننده نمک در جهان است و سالانه به طور متوسط 4,000,000 تن نمک تولید می کند. با توجه به احاطه سه جانبه ترکیه توسط دریا، تولید نمک از این منبع دارای اهمیت زیادی می باشد؛ از این رو این موضوع، تولید نمک را تبدیل به تجارتی سودآور در این کشور کرده است. روند تولید نمک خام طبیعی شامل موارد زیر است: تبلور دوباره، تبخیر، خاکبرداری و ذخیره سازی نمک، که شما می توانید با انجام این فرآیند در مقیاسی کوچک، محصولاتتان را به بطور محدود یا در مقیاس بزرگتر، در سطح بین المللی ارائه کنید.

 1. آژانس گردشگری را باز کنید

یکی از سودمندترین فرصت های تجاری در ترکیه مزایای بسیاری برای شما دارد، راه اندازی آژانس گردشگری است. دلیل آنکه می بایست کارآفرینان از این فرصت استفاده کنند، موقعیت ترکیه به عنوان یکی از پربازدیدکننده ترین کشورهاست.

از این رو، این شغل می تواند ایده ای عالی برای شما باشد که بواسطه آن می توانید بهترین خدمات را به گردشگران در ترکیه ارائه دهید. به زبان ساده، برایتان خوشایند خواهد بود شغلی راه اندازی کنید که ارائه دهنده خدمات ضروری ای چون: کمک به رزرو هتل یا هواپیما، هماهنگی برنامه ریزی گشت و گذار، خدمات تاکسی و غیره، به گردشگران باشد. بهترین بخش این حرفه، عدم وجود مقررات پیچیده و دشوار یا الزاماتی است که می بایست پیش از شروع چنین شغلی، برآورده شوند.

 1. فعالیت به عنوان راهنمای گردشگری (Tour Guide)

یکی از ساده تر کم استرس ترین راه های شروع آژانس گردشگری، فعالیت به عنوان یک راهنمای گرشگری است. در ترکیه 13 نقطه وجود دارند که در فهرست میراث جهانی یونسکو و 62 مورد در فهرست اولیه جای گرفته اند. از جمله این مناطق می توان به: معبد Göbekli Tepe از دوره میان سنگی، شهر مقدس Ephesus، میدان Gallipoli مربوط به جنگ جهانی اول، اشاره داشت که موجب شده اند ترکیه به ششمین مقصد گردشگریِ پر بازدید در جهان تبدیل شود.

باتوجه به جایگاه ترکیه در رده ششم کشورهای پر بازدید جهان، بنابراین مطمئنا فعالیت به عنوان راهنمای گردشگری یکی از ایده های بزرگ کسب و کار کوچک است که می توانید در ترکیه بدانن بپردارید. نکته مثبت در مورد این حرفه، مبادرت به آن با سرمایه ای کم می باشد.

 1. خدمات کنار جاده ای امداد خودرو

کشوری با جمعیت بالا و حضور مداوم گردشگران، نیازمند مراکزی جهت ارائه خدمات امداد خودرو به مسافران جاده ای می باشد. باتوجه به تعداد زیاد افرادی که در ترکیه از خودروی شخصی خود استفاده می کنند، شما هرگز با مشکلی درخصوص حرفه خود مواجه نخواهید شد؛ مخصوصا اگر محل کسب شما در یک نقطه قابل رویت از جاده باشد. توجه داشته باشید در چنین حرفه هایی هرچه تابلوهای تبلیغاتیتان بیشتر باشد، به همان اندازه برای کسب و کار شما و مسافرین جاده ای بهتر خواهد بود؛ پس باید هرچه بیشتر در گسترش حرفه خود بکوشید.

 1. خدمات نظافت شهری

در ترکیه تقاضای زیادی برای خدمات نظافتی وجود دارد. برای انبوه کسانی که به ترکیه سفر می کنند و نیز حفظ علاقه آنها، باید شهر را پاک و تمیز نگه داشت. از این رو، راه اندازی کسب و کار خدمات نظافتی، می تواند حرفه ای پرسود در ترکیه باشد. این کسب و کاری است که نیاز زیادی به سرمایه برای شروع نداشته و می توانید در حجم و اندازه کوچک آن را راه انداخته و در آینده توسعه دهید.

 1. خدمات تحویل کالا

یکی دیگر از حرفه های سودآور که می توانید در ترکیه آن را راه اندازی کنید، ارائه خدمات مناسبل تحویل کالا می باشد. این حرفه، کسب و کاری تضمین شده است؛ چراکه تعداد زیادی از فروشگاه های محلی چنین خدماتی نداشته و ارائه نمی دهند. شما می توانید آن مرکزی باشید که به مشتریان و همچنین فروشگاه چنین خدماتی را ارائه داده و محصولات موردنظر را با خیال راحت به محل مصرف کننده تحویل می دهند. آنچه برای موفقیت در این تجارت لازم دارید، وسیله ای برای تحویل کالاهای چون: وسیله نقلیه، موتور سیکلت یا حتی دوچرخه، می باشد.

 1. کشاورزی و صادرات فندق

آمارها حاکی از سهم 80 درصدی ترکیه در تولید و صادرات فندق در جهان می باشد. پس، اگر در ترکیه قصد سرمایه گذاری در بخش کشاورزی را دارید، باید به فکر خرید و صادرات فندق باشید؛ زیرا ترکیه یکی از حاصلخیزترین زمین ها جهت پرورش این خشکبار می باشد. بنابراین، تنها لازم است شما کشورهایی را که به این محصول نیاز دارند را شناسایی و با آنها مذاکره کنید.

 1. راه اندازی یک شرکت ساخت و ساز ساختمانی

بخش ساخت و ساز نه تنها یکی از مهمترین حوزه ها در ترکیه است، بلکه از اصلی ترین محرک های سرمایه گذاری های دولتی و خصوصی در این کشور نیز می باشد. لذا، همانند شرکت های بزرگ ساخت و ساز، شرکت های کوچک نیز به منظور ارائه خدمات مورنیاز، در این حوزه وجود دارند پس اگر قصد راه اندازی یک تجارت پرسود را در ترکیه دارید، می توانید اقدام به افتتاح یک شرکت ساختمانی کنید.

 1. تامین قطعات خودرو

ترکیه بازاری 74 میلیون نفری است که اکثریت مردم آن دارای خودرو هستند. بزرگترین شرکت های خودروسازی از قبیل: فورد، فیات، رنو، تویوتا، هیوندای، مرسدس، سیتروئن و …، دارای کارخانجاتی در این کشور می باشند؛ لذا، ترکیه بطور مستمر نیازمند قطعات یدکی خودرو است.

با وجود این، ترکیه هنوز به صنایعی احتیاج دارد که بتواند قطعات خودرو را تامین کند؛ چراکه موارد موجود، به سختی کفایت نیازهای بازار را می کند. همین مسئله، به تازگی ایده کارآفرینی را برای کارآفرینان زیرک بوجود آورده که بواسطه آن می توانند تجارتی را در این حوزه راه اندازی و خود قطعات یدکی خودرو را تولید یا وارد کنند. از آنجا که این بخش هنوز صنعتی رو به رشد است، می توان سهم خوبی را از بازار برای خود درنظر بگیرید.

 1. فعالیت به عنوان پیمانکار مخابراتی

به دلیل وجود موانع زیاد (عمدتا مقررات دولتی)، اپراتورهای مخابراتی اندکی در ترکیه حضور دارند. با این حال، فرصت های جالبی در ارائه اینگونه خدمات وجود دارد، به ویژه برای شرکت هایی که مستقیما از این اپراتورها طرف قرارداد می شوند. بنابراین، اگر شما دارای چنین توانایی و قابلیتی هستید، می توانید در ترکیه یک شرکت پیمانکار مخابراتی تاسیس کنید. این تجارت کاملا پیچیده بوده و نیازمند سرمایه زیاد می باشد؛ اما در عین حال یک سرمایه گذاری بسیار سودآور است.

 1. راه اندازی یک شرکت مدیریت پسماند

در سال های اخیر، بخش محیط زیست به یکی از بخش های مهم دولت ترکیه تبدیل و از اهمیت زیادی برخوردار شده است. صنعتی شدن سریع ترکیه و رشد بالای جمعیت (یکی از بالاترین در سازمان همکاری اقتصادی و توسعه OECD)، همراه با گسترش شهرها، مشکلات زیست محیطی پیچیده ای را در رابطه با خدمات عمومی، بویژه مدیریت پسماند ایجاد کرده است.

شما می توانید تجارت خود را در زمینه مدیریت پسماندها و در منطقه ای خاص، شروع و سود فراوانی بدست آورید. درنظر داشته باشید که می توانید با راه اندازی مشاغلی در حوزه های: خدمات تصفیه فاضلاب، تصفیه و مدیریت فاضلاب، مدیریت پسماندهای جامد و غیره، کسب و کار خود را داشته باشید. ترکیه به عنوان یک کشور، همیشه آماده پشتیبانی از مشاغلی در این زمینه می باشد.

 1. تاسیس نیروگاه

در دهه های اخیر با مشخص شدن منظور دولت از تجدید ساختار قوانین و نیز خصوصی سازی، موجب بوجود آمد یک چارچوب محکم قانونی و افزایش تقاضای داخلی شده و ترکیه را به کشوری مهم جهت سرمایه گذاری در حوزه انرژی تبدیل کرده است. بنا به اظهارات منابع دولتي، تا سال 2020 اين بخش نيازمند سرمايه گذاري بالغ بر 130,000 ميليون بوده و بدین جهت، از سرمايه گذاران مي خواهد در اين زمينه فعاليت كنند. گرچه این بخش احتیاج به بخش سرمایه گذاری بالایی دارد، اما اگر کسب و کار شما به خوبی پیش برود، می تواند مبلغ سرمایه گذاری شما را دوباره جبران کرده و سود فراوانی نصیبتان کند.

 1. تولید تجهیزات پزشکی

از سال 2008 پس از اعلام دولت و معرفی سیستم مراقبت های بهداشتی جهانی در ترکیه، این کشور در تلاش برای بهبود بخش های مراقبت های بهداشتی خود، به ویژه در زمینه ساخت و تجهیز بیمارستان ها می باشد. تقریبا تمام تجهیزات پزشکی مورد استفاده در این کشور وارداتی می باشند که نشان دهنده نیاز اساسی وجود چنین صنعتی در ترکیه است. لذا در صورت داشتن اعتبار مالی، می توانید شرکتی را تاسیس و تجهیزات پزشکی را این کشور تولید می کند.

 1. تولید مواد غذایی منجمد شده

طی سال های اخیر، صنایع غذایی ترکیه به طور پیوسته درحال رشد بوده است. افزایش درآمد قابل برداشت و نیز تغییر در الگوی مصرف، درکنار افزایش تعداد زنان شاغلِ تمام وقت (در یک جامعه عمدتا هنوز هم محافظه کار)، باعث افزایش علاقه به وعده های غذایی فرآوری شده و غذاهای منجمد شده است.

برای برطرف کردن این نیاز، شما می توانید اقدام به راه اندازی تجارتی در حوزه مواد غذایی کنید که هدفش، تولید و فروش وعده های غذایی و غذاهای منجمد شده می باشد تا مردم بتوانند بدون استرس زیاد، آنها را خریده، گرم کنند و سپس میل نمایند. درصورت موفقیت در راه اندازی چنین کسب و کاری، می تواند برای شما بسیار سودآور شود؛ چراکه مردم همیشه مجبورند غذا بخورند.

 1. سنگ طبیعی معدن

ترکیه چهارمین تولیدکننده سنگ طبیعی در جهان و دارای بیش از یکصد نوع سنگ شامل: مرمر، تراورتن، سنگ آهک، تخته سنگ، بازالت، توف، آندزیت، دیاباز، گرانیت و اونیکس، می باشد. این کشور 40% از ذخایر مرمر جهان را در اختیار دارد.

بنابراین، در ترکیه فعالیت در حوزه سنگ های طبیعی، ایده خوبی است. یکی از راه های پرداخن به چنین حرفه ای، مبادرت به استخراج سنگ های طبیعی است. در حین انجام این کار، باید حتما اطمینان حاصل کنید که در چارچوب قوانین و مقررات مربوط به معدن درحال فعالیت هستید تا از بروز هرگونه مشکل قانونی جلوگیری نمایید.

 1. فعالیت در حوزه منسوجات و بخش نساجی

صنعت نساجی یکی از مهمترین بخش های اقتصاد ترکیه بوده و درحالی حدود 10.8% از تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص داده که یکی از بخش های پیشرو در: تولید، اشتغال، سرمایه گذاری و شاخص های کلان اقتصادی است. شما می توانید از این صنعت در حال رشد استفاده کرده و کسب و کاری را راه اندازی کنید که تولیدکننده انواع و اقسام پارچه می باشد. درصورت اشباع بازار ترکیه، می توانید به راحتی منسوجات تولید شده خود را به کشورهای دیگری که تشابه فرهنگی با شما دارند، صادر کنید.

 1. تحلیلگر مالی شوید

حوزه مالی در ترکیه عهده دار یک روند مهم توسعه بوده که خدمات مالی بطور کامل براساس آن گسترش یافته و شامل: رشد اقتصادی فعلی، تورم پایین و کاهش نرخ بهره، می باشد. با وجود بحران مالی جهانی، حوزه بانکی ترکیه توانست جایگاه پایداری در سطح جهان داشته باشد. همچنین، شما می توانید برای کمک به افراد و مشاغلی که درگیر مشکلات مالی خود می باشند، به عنوان یک تحلیلگر مالی فعالیت کنید.

 1. تاسیس شرکت بیوشیمی

در سال های اخیر بخش تولیدات شیمیایی ترکیه بطور مستمر درحال پیشرفت بوده است. امروزه این صنعت نه تنها مواد اولیه بلکه محصولات وابسته ای را نیز برای سایر بازیگران اقتصادی فراهم می کند، به ویژه در حوزه های: دستگاه های خودکار، محصولات چرمی، شیشه، پارچه و کاغذ. شما می توانید با راه اندازی یک شرکت بیوشیمی، محصولات بهبود یافته ای را تولید و آنها را جایگزین محصولات قدیمی کرده و جایگاه مناسبی را در بازار برای خود بدست آورید.

 1. شرکت تعمیراتِ صدمات و خسارات ناشی از آب

هر سال در ترکیه، تعدادی حوادث غیرمترقبه به وقوع می پیوندند که منجر به آسیب زندگی مردم می شوند؛ حوادثی چون: باران های سیل آسا، طغیان رودخانه ها، آب گرفتگی معابر، ترکیدن لوله ها، فعالیت دستگاه های شوینده متعدد و نیز طیف گسترده ای از موارد رخداده دیگر که باعث خیس شدن: فرش، قالی، منسوجات و سایر اثاثیه منزل یا حتی تجهیزات مشاغل، می شود.

این بحران ها اغلب به پوشش گران قیمت کف، چارچوب ها و مبلمان چوبی، آسیب می رساند؛ حتی ممکن است موجب بوجود آمدن کپک یا سفیدک در دیوارهای کاذب و زیرزمین شده و گسترش یابند یا انسجام کفپوش، پله و سایر سازه های چوبی را تهدید کنند. اینجا است که شرکت تعمیرات صدمات و خسارات ناشی از آب، وارد می شوند. شما می توانید این کار را برای کمک به ساکنین و خانه هایشان در جلوگیری از خسارات مرتبط با آب، آغاز کنید.

 1. کار به عنوان پیمانکار صنعتی

طی سال های اخیر، بخش پیمانکاری در ترکیه به طور گسترده ای توسعه یافته است؛ بنابراین، بسیاری از شرکت ها وارد صنعت پیمانکاری شده اند. صنعت پیمانکاری در ترکیه در حال شکوفایی است و همین موضوع به شما در راه اندازی کسب و کار کمک زیادی خواهد کرد.

 1. انجام فعالیت های صادراتی

حوزه صادرات در ترکیه در کنار فرصت های بی شمار آن، یکی از محرک های اصلی رشد اقتصادی این کشور بوده است. ترکیه به لطف ارتباطات عالی، موقعیت بی نظیر و پیوندهای قوی با همسایگانش، مکانی مهم جهت میزبانی دفاتر مرکزی بسیاری از شرکت های چند ملیتی است.

ترکیه بواسطه محصولات باکیفیتش که به اندازه اقلام اروپایی خوب و در حد اقلام چینی ارزان یا کمی گران تر می باشند، کشور صادرکننده مناسبی است. همچنین، ترکیه کشوری باثبات است که توافق های تجاری زیادی با ملل در سراسر جهان، اتحادیه ها و سازمان های بین المللی دارد. یکی دیگر از دلایلی که راه اندازی کسب و کار صادرات را در ترکیه بسیار عالی می کند، کم بودن میزان مالیات بر مالیات صادرات می باشد.

 1. بسته بندی غذاهای آماده فروش

در ترکیه، در کنار مردان، درصد زیادی از زنان شاغل نیز وجود دارند که این میزا روز به روز در حال افزایش می باشد. این دلیلی است که در ترکیه رونق تجارت غذاهای بسته بندی شده و تقاضا این قبیل محصولات، دائما در حال افزایش است. شما می توانید حرفه ای را آغاز کنید که غذاهای آماده را برای فروش بسته بندی می کند. بازار این نوع مشاغل با سرعتی بالا، در استانبول و سایر شهرهای ترکیه رو به رشد است.

 1. فعالیت به عنوان شرکت یا راننده اوبر (Uber)

در ترکیه فعالیت شرکت ها یا راننده های اوبر، رشد چشمگیری داشته است. شما می توانید راننده ای استخدام و خودروی خود را به همراه اپلیکیشن اوبر در اختیار او قرار داده یا اینکه خودتان در این زمینه فعالیت کنید؛ این موضوع بسته به بودجه، اولویت ها و چند عامل دیگر دارد. با افزایش تعداد ساعات کاری نیز می توان درآمد خود را افزایش دهید. امروزه این یک ایده عالی برای کسب و کار در ترکیه می باشد.

 1. تجارت مراقبت از حیوانات خانگی

تعداد زیادی از مردم در ترکیه عاشق نگهداری از حیوانات خانگی، بویژه سگ هستند. آنها به کسی احتیاج دارند که: از حیواناتشان مراقبت کند، به آنها خدمات لازم در این خصوص را بدهد، حیوانات را برای پیاده روی ببرد و غیره. صاحبان حیوانات خانگی در ترکیه، بدشان نمی آید برای آسایش و امنیت حیواناتشان مبالغی را هزینه کنند.

از این رو، این موقعیت بریا اتباع خارجی می تواند یکی از فرصت های مناسب شغلی کوچک در ترکیه باشد؛ بویژه اگر تجربه کافی در نگهداری از حیوانات خانگی و مراقبت از آنها را داشته باشند. اگر سرمایه کافی برای شروع چنین خدماتی ندارید، می توانید آن را با مراقبت از حیوانات خانگی در زمان نبودن صاحبانشان یا بیرون بردن آنها اغاز کنید که نیازمند سرمایه زیادی نیز نمی باشد.

 1. راه اندازی یک پتروشیمی

پتروشیمی یکی دیگر از صنایع پررونق در ترکیه می باشد. شما می توانید در ابتدا این کار را در مقیاس کوچک شروع و با گذر زمان و کسب تجربه، در آینده آن را گسترش دهید. شما نباید خود را محدود به فعالیت درخصوص مواد اولیه کنید، بلکه می توانید با کالاهای نهایی چون: چرم و شیشه نیز، سر و کار داشته باشید. این یکی از ایده های سودآور تجاری است که می توانید در ترکیه به آن بپردازید.

 1. یک سالن آرایشی باز کنید

ترکیه ای ها مردم بسیار مد روزی هستند و نسبت به ظاهرشان اهمیت می دهند. بنابراین، اگر شما آرایشگری خوب و حرفه ای هستید، پس حتما باید ایده راه اندازی آرایشگاه در ترکیه را پر و بال بدهید. این تجارت نه تنها سودآور، بلکه به آسانی قابل راه اندازی است.

تنها چیزی که باید در این خصوص از آن اطمینان حاصل کنید، مهات خود شما در آرایشگری و جذب مشتریان به سوی خود است. اگر بودجه ای برای اجاره بازگشایی سالن خود ندارید، می توانید آن را بصورت سیار انجام دهید. تمام آنچه شما برای این حرفه نیاز دارید، ابزار کار و وسیله نقلیه برای رفتن به اطراف است.

 1. پردازش فلزات گرانبها

در ترکیه فعالیت در حوزه معدن توسط بسیاری از شرکت های کوچک و متوسط در حال کشف و استخراج می باشد تا فلزات گرانبها را برای استفاده دولت و شهروندانش از زمین خارج کنند. اگر شما سرمایه لازم را چنین کاری در مقیاس بزرگ ندارید، می توانید به پردازش فلزات گرانبها بپرازید.

توجه داشته باشید، تا زمانی که فلزات گرانبها پرداخت نشده و زیبایی و ارزش اقتصادی خود را نشان نداده باشند، قابل استفاده نیستند. اگر قصد راه اندازی چنی تجارتی را دارید، پس باید با شرکت های فعال و مرتبط در این حوزه کار کنید تا آنها بتوانید قراردادهای مربوط به پردازش این قبیل فلزات را بدست آورید.

 1. تاسیس یک گالری هنری

ترکیه دارای صحنه هنری بسیار مهیجی است که سالانه بالغ بر 300,000 بازدیدکننده دارد. این کشور میزبان نمایشگاه های هنری متنوعی است که بازدیدکنندگانی را از سراسر جهان به خود جلب می کند. بطور مثال، می توان به نمایشگاه ها دوسالانه استانبول اشاره داشت که شانزدهی دوره خود را در سال 2019، پشت سرگذاشته است.

جای داشتن این نمایشگاه در بین برترین نمایشگاه های هنری معاصر جهان، حاکی از شناخته شده بودن ترکیه به عنوان مقصدی هنری است. اپس گر شما یک هنرمند هستید، می توانید گالری هنریتان را که در آن قطعات خود و همچنین سایر هنرمندان را ذخیره می کنید، باز کنید.

 1. کاشت غلات

ترکیه دهمین تولیدکننده غلات در جهان است؛ از این رو، برای کسانی که تمایل به فعالیت به عنوان کشاورز می باشند، کاشت غلات مناسب ترین حرفه و فرصت سرمایه گذاری است. ترکیه در زمینه پرورش و صادرات غلات توانسته موفقیت های بسیاری کسب کند و به همین خاطر شما می توانید از این صنعت جهت راه اندازی کسب و کار خود، استفاده کنید. اگر قادر به راه اندازی مزرعه غلات نیستید، می توانید فرآوری دانه ها را برای کشاورزان آغاز کنید.

 1. ارائه خدمات به زائران

با وجودی که 99% جمعیت ترکیه مسلمان هستند، اما این کشور هر ساله ده ها هزار زائر مسیحی را به خود جذب می کند. Ecumenical Patriarch، رهبر روحانی 300 میلیون ارتدکس جهان، در استانبول زندگی می کند. و کلیسای جامع 1500 ساله هاجیا سوفیا (Hagia Sophia Cathedral)، است که آن نیز در این شهر واقع می باشد، در عصر حاضر تبدیل به موزه شده است. همچنین، کلیسای ارمنی رسول (Apostolic Church)، که 1700 سال پیش در محلی که امروز شهر کایسری (Kayseri)، در آن می باشد، ساخته شده است. ترکیه با وجود این همه مکان زیارتی، سالانه پذیرای زائران فراوانی می باشد.

 1. یک استودیوی فیلم سازی باز کنید

ترکیه یکی از معدود کشورهایی است که فیلم های داخلی بیشتر از تولیدات هالیوودی در گیشه طرفدار داشته و فیلم ها و سریال های تلویزیونی آن، جزو صادرات ناملموس و عمده ترکیه در خاورمیانه می باشد. به همین دلیل، تاسیس یک استودیوی فیلم سازی تجارتی مناسب و سودآور است که می توانید آن را در این کشور شروع کنید. اگر قادر به راه اندازی یک استودیوی کامل نیستید، به شرط داشتن مهارت های لازم، می توانید کارگردان فیلم شوید.

 1. مربی اسکی روی آب شوید

ترکیه کشوری است که از سه طرف با دریا احاطه شده است؛ دریای مدیترانه در جنوب، اژه در غرب و دریای سیاه در شمال. همچنین، دریای مرمره، در شمال غربی، تنگه استانبول و دادلانس نیز وجو دارند که حدود آبی ترکیه را شامل می شوند. این موضوع بیانگر آن است که اسکی روی آب، یک فرصت تجاری بزرگ در این کشور می باشد. پس از این مزیت استفاده کنید و درصورت داشتن توانایی، مربی اسکی روی آب شوید.

 1. بازگشایی هتل

کشورهایی که دارای مقاصد گردشگری هستند، نیازمند هتل های مناسب می باشند. به همان اندازه که مردم نیاز دارند گاهی دور از خانه به سر ببرند، به همان اندازه نیز لازم است در مکان مناسبی مستقر شوند؛ لذا ساخت هتل ها، راهی برای جلب نظر گردشگران می باشد. اضافه شدن گزینه صبحانه به پیشنهادهای شما، می تواند موجب حمایت مستمر هتل از سوی مشتریان شود؛ چراکه مسجل شده مردم هتل هایی را ترجیح می دهند که بجای یکی، تمام وعده های غذای را ارائه می دهند.

با توجه به اینکه چنین حرفه ای مستلزم سرمایه فراوان می باشد، درنتیجه باید برای آن آماده باشید. شما می توانید دردسرهای ساخت هتلی بزرگ را کنار گذاشته و کسب و کارتان را بصورت خانوادگی و با مکانی کوچک یا کرایه فقط جای خواب همراه صبحانه، شروع کنید.

 1. برگزاری مراسم ازدواج در ترکیه برای ساکنین سایر کشورها

دِستینِیشِن وِدینگ (Destination Wedding)، که کسب و کاری جهت برگزاری مراسم ازدواج در یک کشور خارجی برای ساکنین سایر کشورها می باشد، روشی محبوب برای زوج های ماجراجو است که تمایل دارند مراسم عروسی های خود را در یک کشور دیگر و دور از وطن خود برگزار کنند. کشور ترکیه با دارا بودن به چند مکان دیدنی که می تواند زوج ها را مجذوب خود کنند، افتخار نماید.

اگر شما در جایی مانند یک جزیره با دریاچه های بکر و چشم اندازهای زیبا زندگی می کنید، پس راه اندازی چنین کسب و کاری بسیار عمل هوشمندانه ای می باشد. شما می توانید با ارائه یک برنامه ریزی عروسی یا کمک به زوجینی که قصد ازدواج در چنین موقعیت هایی را طی تعطیلاتشان دارند، با انجام تشیفات اداری لازم، عاقد مجاز و دارای مجوز رسمی، مکان برکزاری، عکاس و غیره، اقدام به این کار کنید.

 1. شرکت بازیافت و تفکیک ضایعات و پسماند

حرفه دیگری که می توانید آن را در ترکیه راه اندازی و سود کسب کنید، بازیافت زباله و پسماند می باشد. چنین مرکزی اقدام به تفکیک و بازیافت: پلاستیک، کاغذ و شیشه، از مناطق دفع زباله می کند.

پس از تفکیک و دسته بندی این مواد، اپراتورها یک قدم فراتر گذاشته تا آنها را به محصولات قابل استفاده تبدیل و سپس به عمده فروشان و همچنین تولید کنندگان بفروشند. شما می توانید یک کارخانه بازیافت کوچک را در ترکیه راه اندازی و به تفکیک و بازیافت کنید: کاغذ، پلاستیک، فلزات یا موارد مشابه، بپردازید. بازیافت و تفکیک زباله و پسامد، حرفه ای بزرگ بوده و نکته جالب اینجاست که می توانید با سرمایه اولیه کمی به آن مبادرت بورزید.

 1. اجاره خودرو

برخی از انسان ها، افراد بسیار مستقل هستند و همیشه تمایل دارند صرف نظر از زمان و حتی قاره ای که در آن هستند، با خودروی شخصی رانندگی و تردد کنند. این قبیل افراد همیشه می خواهند هنگام ورود به مکان های جدید، یک خودرو کرایه و مناظر را به روشی که می خواهند، کشف کنند. شما می توانید چنین خدماتی را به افرادی که تمایل دارند از خودروی شخصی استفاده کنند، ارائه و خودرو کرایه بدهید. برای این منظور، می توانید در کنار خودروهای ارزان و گران قیمت، موتور سیکلت و دوچرخه نیز فراهم نمایید تا به مشتریانتان عرضه کنید.

 1. تولید صنایع دستی

صنایع دستی فعالیتی است که شامل مهارت در ساخت برخی کالاها با دست می باشد. پس اگر شما هرگونه مهارت هنری یا سرگرمی در تهیه صنایع دست دارید، شاید فقط یک گام با موفقیت تجاری فاصله دارید؛ مخصوصا اگر در ترکیه و در حوالی یک مکان گردشگری زندگی می کنید، بهترین موقعیت را به دلیل حضور گردشگران و علاقه آنها به صنایع دستی بومی، در اختیار دارید.

 1. تولید یا فروش بستنی و اسموتی

با توجه به اینکه ترکیه دارای آب و هوای گرم است، تقریبا هوا آن برای خوردن بستنی مناسب می باشد. در راه اندازی یک بستنی فروشی، شما نیازمند برنامه تجاری یا طرحی جامع هستید. بستنی با کیفیت های متفاوتی تولید می شود، لذا باید تصمیم بگیرید قصد فروش کدام نوع آن را دارید. پس از آن، در مورد فضای فروشگاه، محصولات و برنامه بازاریابی خود تصمیم گیری کنید.

شما می توانید بستنی فروش خود را به دو طریق راه اندازی کنید؛ یکی از طریق دریافت نمایندگی یک برند و دوم با فروش محصولات خود. حتما مطمئن شوید مکان شلوغی مانند: زمین بازی، مراکز خرید، دفاتر، بازارها و غیره، در اطراف مغازه شما وجود دارد.

 1. راه اندازی سالن زیبایی و ماساژ

اِسپا (Spa)، حرفه ای است که خدمات مختلفی را جهت بهبود: سلامتی، زیبایی و آرامش از طریق مراقبت های شخصی، ارائه می دهد. اسپاها خدمات متنوعی از قبیل: مانیکور، پدیکور، مراقبت از مو، ماسک های جلبک دریایی، آروماتراپی، رسیدگی به صورت، اپیلاسیون، طب سوزنی، ماساژ صورت و بدن را، ارائه می دهند.

این خدمات تقریبا ضروری هستند، چراکه پس از یک هفته سخت و طاقت فرسای کاری، افراد نیازمند آرام سازی و تمدد اعصاب می باشند. اگر مهارت های لازم را داشته باشید، می توانید چنین خدماتی را در منطقه خود راه اندازی و برای درآمد بیشهر و بهتر، گردشگران را هدف قرار دهید.

 1. تاسیس شرکت خدمات نظافتی

اگر با کار شستشو و نظافت کفپوش ها و خانه آشنایی دارید، می توانید در ترکیه فعالیت در چنین حیطه ای را آغاز کنید. شما می توانید به راحتی کسب و کار خودتان را شروع یا درصورت دراختیار داشتن سرمایه کافی، نمایندگی شرکتی در این حوزه را دریافت کنید؛ همچنین می توانید در ایتدا، فعالیت خود را در اندازه کوچک و در محدوده یکی دو خیابان آغاز کنید.

 1. فعالیت به عنوان دامپزشک

دامپزشکی رشته ای گسترده بوده و کلیه گونه های حیوانات اعم از اهلی و وحشی را شامل، و از طیف وسیعی از شرایط که می تواند گونه های مختلفی را تحت تاثیر قرار دهد، مراقبت می کند. در ترکیه مردم از حیوانات خانگی خود به خوبی مراقبت می کنند و به همین دلیل یک دامپزشک متخصص، برای حفظ حرفه خود مشکلی نخواهد داشت.

 1. اجاره خانه برای تعطیلات

در ترکیه جاها و مکان های دیدنی زیادی وجود دارد که همین امر آن را به یک مقصد خوب گردشگری تبدیل کرده است. به منظور سود جستن از آنچه این کشور ارائه می دهد، می توانید در تعطیلات با کرایه خانه و محل اقامت به گردشگران و بازدیدکنندگان، کسب و کار خود را آغاز کنید. از آنجا که تعطیلات در تابستان به اوج خود می رسد، بنابراین ممکن است کسب و کار شما تبدیل یه یک تجارت فصلی شود که درصورت تلاش به اندازه کافی، می توانید در تعطیلات به سود کافی رسیده و کسب و کار خود را به مرحله بعد ببرید.

 1. مترجم شفاهی شوید

ترکیه دارای جاذبه های بسیاری برای گردشگران بوده که همه ساله تعداد زیادی از آنها از این کشور بازدید می کنند. برای گردشگران، آشنایی و درک زبان های محلی کشور دشوار است؛ علاوه بر این، افراد محلی نیز ترجیح می دهند به زبان خود صحبت کنند.

بنابراین، اگر به انگلیسی، ترکی و سایر زبان های محلی دیگر آشنایی دارید، می توانید با برقراری ارتباط بین گردشگران و افراد محلی، حرفه خود خود را آغاز کنید. شما با تنظیم یک نرخ ساعتی برای خدمات خود، می توانید صاحب درآمد شوید. این می تواند حرفه ای موفق برای شما باشد.

 1. راه اندازی تجاری یک مرزعه گلخانه ای

ترکیه کشوری مستعد کشاورزی است و یکی از مشاغل که می توانید در این زمینه آغاز کنید، مزرعه گلخانه ای بصورت تجاری است. از ویژگی های این چنین مشاغلی، امکان کنترل بیشتر بر شرایط رشد محصولات مختلف است. بسته به مشخصات فنی و ویژگی های طراحی گلخانه، برخی از عوامل مهمی قابل کنترل می باشند، عبارتند از: دما، میزان نور و سایه، آبیاری، کود مورد استفاده، رطوبت محیط و ….

 1. راه اندازی رستوران و کافه

در هر جایی که مردم زندگی می کنند، یکی از مشاغل مهم برای شروع، رستوران و کافه می باشد. این بدان دلیل است که، بدون در نظر گرفتن ماهیت اقتصادی، مردم نیاز به خوردن غذا دارند. این یک تجارت در ترکیه بسیار سودآور و در عین حال رقابتی است.

برای این منظور شما می بایست علاوه بر تهیه و ارائه بهترین کیفیت و دلچسب ترین غذاها، پرسنلی آموزش دیده داشته باشید. در ابتدا می توانید کسب و کار خود را در مقیاس کوچک شروع و در صورت سودآوری، آن را گسترش دهید. اگر با برنامه ریزی مناسب این حرفه را آغاز کنید، یکی از فرصت های فوق العاده تجاری در ترکیه می باشد.

 1. اجاره ملک در ترکیه

در ترکیه رونق قابل توجهی در بازار ملک و املاک وجود داشته و بازار مستغلات، به طرز چشمگیری بهبود یافته است. باتوجه به تفاوت ملموس شرایط این بازار نسبت به چند سال گذشته، امروزه اجاره ملک ایده ای عالی برای کارآفرینان جوان یا افرادی است که مایل به کسب درآمد بیشتری هستند.

شما می توانید املاکی با مشخصات مختلف و کاربردهایی متفاوت را اجاره کنید؛ نکته مهم، ارائه چیزی منحصر به فرد در اختیار مردم می باشد؛ همچنین، اطمینان حاصل کنید که خدمتی ارائه شده شما به اندازه کافی خوب بود تا در آینده مشتری بیشتری را جذبتان کند.

 1. فعالیت به عنوان دستیار شخصی

دستیار شخصی (Personal Concierge/Assistant)، مسئول ارائه خدمات به مردم می باشد. این تجارت برای اشخاصی است که بسیار کارآمد بوده و توانایی انجام کرهای متفاوتی را دارا می با شند. افرادی که شما را استخدام می کنند، توقع انجام کارهای درخواستیشان توسط شما دارند که می بایست توانایی انجان آنها را داشته باشید. بالقوه ترین مشتریان نیازمند به چنین خدماتی، مدیران ارشد هستند که ساعت 7 صبح به محل کارشان رفته و حداکثر تا ساعت 9 شب آنجا حضور دارند؛ لذا، زمان بسیار کمی برای انجام امور روزانه خود دارند.

 1. انجام کارهای برون سپاری شده

انجام کارهایی مشخص بیرون از محیط شرکت، به جای استقرار بخشی در داخل مجموعه یا کارمندانی جهت انجام آن، با عنوان «برون سپاری» شناخته می شود. چنین کارهایی هم قابل برون سپاری به شخص یا مجموعه ای دیگر می باشد.

برون سپاری به رویه ای کلی درخصوص منابع انسانی طی یک دهه گذشته تبدیل شده است. بنابراین، شما می توانید محدوده کسب و کارتان را از همینجا درنظر گرفته و حوزه های شغلی مشخص و درتوان خود را مدنظر بگیرید و فعالیتتان را در همان محدوده آغاز کنید. همچنین، می توانید با جمع آوری اطلاعت و عقد قرارداد با سایر پیمانکاران مستقل، خدمات بیشتری را به مشتریانتان پیشنهاد و ارائه دهید.

 1. اغذیه فروشی سیار

اغذیه فروشی سیار (Food Truck)، صنعتی با رشدی بالاست. این کسب و کار برای افرادی رویاهای بزرگ آشپزی داشته و به دنبال کاری با ریسک پایین می گردند، جایگزین مناسبی در مقایسه با رستوران می باشد. اغذیه فروشی های سیار برای شروع و کار بسیار ارزان تر بوده و احتمال عدم موفقیت آنها بسیار پایین تر از رستوران های معمولی است. شما می توانید با تخصص در غذای سایر کشورها، شاهد جذب و علاقه مشتریانتان باشید.

 1. فروش محصولات بدون گلوتن

محصولات بدون گلوتن برای کسانی که مبتلا به بیماری سلیاک (Celiac)، می باشند، مفید بوده اما افراد زیادی خوردن به آنها علاقه دارند. به همین دلیل، تخمین زده می شود تا سال 2019 فروش محصولات بدون گلوتن از مرز 2.34 میلیارد دلار عبور کند. شما می توانید از این صنعت در حال رشد استفاده کرده و تجارت خود را با فروش چنین محصولاتی آغاز کنید.

دیدگاه بگذارید