4 منطقه برتر تجاری در ترکیه

آشنایی با اصلی ترین مناطق تجاری ترکیه، موضوعی تاثیرگذار در موفقیت کسب و کار شما است. آگاهی از این موضوع، می تواند شما را در اولویت بندی مکان راه اندازی کسب و کار خود، بسته به ویژگی های هر منطقه در رقابت با سایرین کمک کند.

در زیر به معرفی چهار منطقه از بهترین مناطق تجاری ترکیه می پردازیم:

  1. منطقه مرمره

در نقطه تلاقی آسیا به اروپا، منطقه مرمره ترکیه همچون تکه ای از هنر برای تاريخ نگاران و فرهنگ دوستان می باشد. همچنین، این منطقه مکانی است که استانبول (پایتخت سابق ترکیه در دوره عثمانی)، در کنار شهرهای باستانی: بورسا (Bursa)، اِدرین (Edrine)، و اِزنیک (Iznik)، قرار دارد.

مرمره به کارخانجات و مراکز صنعتی اش که همچون کمربندی سراسر منطقه کشیده شده، شناخته می شود. این منطقه که به عنوان قطب صنعتی ترکیه شناخته می شود، به ویژه مثلث استانبول-بورسا-ایزمیت (Istanbul-Bursa-Izmit)، از زمان های بسیار دور نیروی اقتصادی کشور بوده است. منطقه مرمره بهترین مرکز برای خرید: منسوجات، سیمان، کاغذ، محصولات پتروشیمی و غذاهای فرآوری شده، درکنار برخی لقلام دیگر می باشد. منطقه مرمره در حوزه کشاورزی نیز بسیار فعال بوده و زمین های کشاورزی در تمام نقاط آن جای خالی باقی نگذاشته اند. علاوه بر سهم عمده در تولید زیتون و شراب، نزدیک 73% از آفتابگردان و 30% ذرت ترکیه در این منطقه تولید می شود.

  1. منطقه مرکزی آناتولی

این منطقه، دومین منطقه بزرگ بعد از آناتولی مرکزی است که شامل آنکارا به عنوان پایتخت ترکیه نیز می شود. وجود آب و هوای خشک، کشاورزی در آناتولی مرکزی را محدود می کند اما با این حال، این موضوع از تولید گندم در این منطقه جلوگیری نکرده و سومین تولیدکننده گندم کشور می باشد.

آنکارا به عنوان فوق ستاره منطقه، مطمئنا برجسته کننده سفر تجاری شما به ترکیه می باشد. واقع شدن در مرکز شبکه حمل و نقل ترکیه موجب شده تا آنکارا مقصدی مناسب برای تجارت باشد. انتقال این اقلام در خطوط کارآمد حمل و نقلی به شهرهای بندری مانند: ازمیر و استانبول، باعث می شود حمل و نقل سریع تر و مقرون به صرفه تر شود.

همچنین، آنکارا صاحب بزرگترین پارک صنعتی ترکیه یعنی منطقه صنعتی OSTIM، می باشد که ویژه کسب و کار های کوچک تجاری است. باوجود 5,000 شرکت و 500,000 کارمند که هشت بخش اصلی را پوشش می دهند، مطمئنا منطقه صنعتی موجب ارتقای ارزش تجاری شما خواهد شد.

  1. منطقه اژه

اگر در منطقه اژه فعالیت می کنید، مطمئنا تمایل به شروع کسب و کار خود در ازمیر دارید که سومین شهر پرجمعیت ترکیه پس از استانبول و آنکارا بوده، و در حکم دروازه منطقه اژه می باشد.

ازمیر بواسطه شبکه گستره ارتباطی اش، به خوبی با سایر مناطق مرتبط بوده و رانندگی از آن تا استانبول، بیشتر از 45 دقیقه به طول نمی انجامد؛ همچنین، به دلیل وجود کشتی های مسافری و اتوبوس های شبانه روزی موجود در ازمیر، آنها خیلی راحت می توانند شما را در مسیر سفرتان قرار دهند. اگر راه های و مسیرهای ارتباطی ازمیر برای شما کافی نمی باشد، پس مطمئنا منطقه آزاد اژه این ویژگی را دارد. این منطقه که به عنوان «موتور توسعه اقتصادی» منطقه شناخته می شود، قطب تجاری ترکیه است.

همچنین، موقعیت منطقه آزاد اژه به عنوان کانون بازار پرجنب و جوش منطقه دارای نقش کلیدی است. در فاصله پرواز سه ساعته ازمیر، 1.5 میلیارد نفر با درآمد 25,000 دلار یا بیشتر زندگی می کنند. ارتباطات منطقه اژه درکنار پتانسیل منطقه آزاد و نیز قرارگیری قدرت خرید ترکیه در ازمیر، آن را به اولین توقفگاه اصلی تجاری در کشور تبدیل کرده است.

  1. منطقه دریای سیاه

وجود آب و هوای اقیانوسی در این منطقه، کشاورزی را به اصلی ترین تجارت آن تبدیل کرده است. اگر کسب و کار شما در ارتباط با غذا است، پس مطمئنا بازدید از منطقه دریای سیاه برای شما ثمربخش خواهد بود.

سامسون (Samsun)، که بزرگترین شهر و بندر دریای سیاه به شمار می رود، دارای منطقه صنعتی صنایع سبک جهت تولید محصولات: پزشکی، مواد شیمیایی و قطعات خودرو، می باشد. خط اصلی صنعت که در Zonguldak، به عنوان گنجینه ای پنهان در امتداد ساحل شمال غربی قرار دارد، میزبان بزرگترین مجتمع های: ذغال سنگ، آهن و فولاد، در ترکیه است.

Zonguldak از طریق راه آهن به استان آنکارا و از طریق دریا به استانبول متصل می باشد. این به معنی حمل و نقل آسان و ارزان تر در شهری است که در مقایسه با سایر مناطق ذکر شده و شهرهایی چون: آنکارا، استانبول و ازمیر، شناخته شده نمی باشد.

علل موفقیت مناطق ذکر شده در ترکیه

فعالیت بالای بخش کشاورزی منطقه مرمره و تولید نزدیک به 73 درصد از آفتابگردان ترکیه، همگی به دلیل خطوط گسترده ارتباطی آنها می باشد. اگر نه از طریق دریا و شهرهای بندری ای مانند: ازمیر و استانبول، که همه این مناطق از طریق قطار به مرکز اصلی یعنی آنکارا، متصل می باشند.

درحقیقت، حمل و نقل آسان به عنوان کلیدی ترین عامل موفقیت تجاری، هرگونه معامله و مبادله را آسان کرده و تسهیل می بخشد.

 

منبع: https://www.veem.com/library/4-top-turkish-regions-for-business/

دیدگاه بگذارید