شهر زیبای اسکی شهیر

اسکی شهیر (Eskişehir)، شهری در شمال غربی آناتولی مرکزی، بین شهرهای آنکارا و استانبول بوده و اغلب در ترکیه آن را بواسطه دانشگاه های معتبری که دارد، به عنوان «یک شهر دانشجویی» می شناسند. همچنین، اسکی شهیر به دلیل وجود پارک های زیبا، پیشینه قابل توجه و غذاهای لذیذ، مقصدی عالی برای سفر بوده و به همین دلیل، محبوبیت زیادی در بین گردشگران داخلی و خارجی دارد.

آشنایی با اسکی شهیر

اسکی شهیر با قدمت 3000 ساله، از قدیمی ترین شهرهای ترکیه و مملو از جاذبه های تاریخی و طبیعی، از جمله مناطقی در این کشور است که امروزه نیز توانسته در حوزه های مختلفی چون: اقتصاد، صنعت، تولید و مراکز دانشگاهی در ترکیه مطرح باشد. در همین راستا، می توان به تولید اولین خودروی ترکیه ای در اسکی شهیر، میزبانی صنایع فلزی، هوانوردی، ریلی، مواد غذایی، معدن و سرامیک، اشاره داشت. در رابطه با آموزشی عالی نیز، این شهر دارای بزرگ ترین جمعیت دانشجویی در ترکیه بوده و تمامی این عوامل در کنار فضای روشنفکرانه، قیمت مناسب غذاهای با کیفیت و پویایی زندگی شبانه، همگی بر اهمیت و رونق آن افزوده اند.

نام «اسکی شهیر» در زبان ترکیه ای به معنای شهر قدیمی بوده (Eski: قدیم و Şehir: شهر)، و بنا بر شواهد باستان شناسی، نخستین ساکنان آن «فریگی ها (Phrygians)» در اوایل هزاره پیش از میلاد بودند. بعدها و در دوره امپراتوری عثمانی، به بخشی از سرزمین های این سلسه درآمد و هنگامی که آنها اسکی شهیر را تصرف کردند، به واسطه خرابه های یافت شده از شهر «میداس (Midas)» مربوط به دوره فریگی ها، نام کنونی را برای آن انتخاب کردند.

اسکی شهیر

آب و هوای اسکی شهیر

با توجه به قرار داشتن اسکی شهیر در ارتفاعات آناتولی، معمولا آب و هوای این منطقه سرد و نیمه خشک بوده و تابستان های آن، گم و خشک و زمستان هایش، سرد و برفی است. از این رو، دمای و گرمای هوا در تابستان ها به دلیل رطوبت نسبی و در مقایسه با مناطق ساحلی، کمتر بوده ولی در زمستان، دمای هوا ممکن است تا 15- درجه سانتیگراد نیز، پایین بیاید؛ بیشترین میزان بارندگی در اسکی شهیر، مربوط به فصل های پاییز و بهار می باشد.

تاریخ اسکی شهیر

از گذشته های دور، یکی از عمده ترین دلایلی که مردم بدوی یک مکان خاص را برای اقامت طولانی مدت خود انتخاب می کردند، نزدیکی به منابع آبی بوده است؛ لذا، شاید بتوان اصلی ترین عامل شکل گیری تمدن فریگی ها در 1460 سال پیش از میلاد را همین عامل، یعنی رودخانه «پورسوك (Porsuk)» دانست. بنا بر برخی روایات، گفته می شود اولین ساکنان این منطقه  به منظور یافتن بهترین مکان جهت اسکان، ریه ها و کبد چندین گسفند را در مناطق مختلف برده و آویزان کرده انده و تنها در منطقه امروزی اسکی شهیر بوده که آنها دیرتر از سایر نقاط، فاسد شده اند.

در دوره های بعد با تسلط حکومت های یونان و روم باستان و نیز سلت ها (Celts)، همچنان پویایی و رونق این منطقه حفظ و شهرک های: اودون پازاری (Odunpazari)، سارهویوک (Sarhöyük)، و دوریلائون/دوریلوم (Dorylaeum)، متعاقب آن احداث شدند. شواهد باستان شناسی حاکی از آن است، اسکی شهیر تا قرون وسطی با نام «دوریلائون/دوریلوم» معروف و در دوره های بعد تحت حکومت های دیگر چون: لیدیان، ایرانیان، مقدونی و سلجوقی نیز بوده که آثار آنها در معماری های بجامانده در برخی ویرانه ها، هنوز قابل مشاهده است.

تاریخ اسکی شهیر

انجام فعالیت ها مفرح در اسکی شهیر

شاید برایتان جالب باشد بدانید، مردم اسکی شهیر جزو شادترین مردم ترکیه بوده که برخی دلیل آن را آب و هوای آن و امکان انجام برخی فعالیت های گردشگری، فرهنگی، تفریحی و ورزشی می دانند. در همین راستا، محله های پرجنب و جوشی مانند «اودون پازاری (Odunpazari)، محله ای هنری و مملو از خانه های چوبی قدیمی، صنایع دستی محلی و چندین موزه می باشند. همچنین، پارک «سازُوا (Sazova)» که یک پارک علمی، هنری و فرهنگی در اسکی شهیر است، مکانی عالی برای کودکان بوده که دارای امکاناتی مانند: چندین زمین بازی، باغ، یک قلعه افسانه ای همراه با یک کشتی دزدان دریایی، آکواریوم، افلاک نما و باغ وحش، می باشد. نیز می باشد.

در همین حال، «کِنت پارک (Kent Park)»، با ساحل مصنوعی و کافه هایش، مکانی عالی برای انجام فعالیت های نظیر: شنا کردن، قدم زدن، آفتاب گرفتن، عکاسی و تماشای مناظر در حین نوشیدن یک قهوه بوده و اگر به دنبال یک تفریح دیگر نیز هستید، پیشنهاد ما سوار شدن به تله کابین در امتداد رودخانه «پورسوک (Porsuk)» است و تماشای اسی شهر از نمایی فوق العاده است.

اسکی شهیر ترکیه

یک شهر دانشجویی

همانگونه که پیش تر اشاره شد، اسکی شهیر بواسطه سه دانشگاه مطرح و سطح بالای: آنادولو (Anadolu)، عثمان قاضی (Osmangazi)، و دانشگاه فنی اسکی شهیر (Eskişehir Technical University)، یکی از مطرح ترین شهرها و محبوب دانشجویی در ترکیه است. نکته مهم در رابطه با دانشگاه آنادولو، ارائه آموزش های آکادمیک از طریق برنامه های تلویزیونی (از سال 19880)، علاوه بر کلاس های حضوری در دانشگاه می باشد که همین امر موجب در دسترس بودن آموزش برای همگان شده است.

دسترسی به اسکی شهیر

اسکی شهیر بواسطه واقع شدن در بین شهرهای مهم استانبول (330 کیلومتر)، و آنکارا (233 کیلومتر)، دسترسی آسان به آن از طریق بزرگراه های احداث شده، مقدور می باشد. همچنین، قطار سریع السیری که از این شهر عبور می کند، باعث شده بتوان ظرف حدود 3 ساعت به استانبول و 1.5 ساعت به آنکارا رسید. اسکی شهیر دارای فرودگاه نیز بوده ولی پروازهای معدودی به آن صورت می گیرد.

غذای اسکی شهیر

علاوه بر آنچه تاکنون در رابطه با جذابیت های اسکی شهیر گفته شد، این شهر یکی از بهترین مکان ها برای چشیدن غذاهای خوش طعم ترکیه ای می باشد که به عنوان نمونه می توان به غذاهایی مانند: مانتی (Manti – نوعی پاستای راویولی)، و سوپ فوری ترهانه (Tarhana)، اشاره داشت. همچنین، نوشیدنی «کاراکِدی بوزاجیسی (Karakedi Bozacisi)»، که نوعی بوزای غلیظ (Boza)، با دستور تهیه مربوط به قرن 10 پس از میلاد می باشد، از دانه های تخمیر شده ذرت تهیه شده و به دلیل بافتی شبیه اسموتی، جزو نوشیدنی های گوارا در این منطقه است.

 • بوزا (Boza, Bosa, Bozo نوعی نو.شیدنی تخمیری با درصد الکل پایین (حدودا 1%)، با طعم شیرین و نسبتا اسیدی است که بیشتر در بخش هایی از: جنوب شرقی اروپا، آسیای مرکزی، منطقه قفقاز و شمال افریقا، رواج داشته و اکثرا از گندم و در برخی مناطق از ذرت، تهیه می گردد.

مراکز اقامتی در اسکی شهیر

با توجه به اینکه اسکی شهیر یک مقصد گردشگری در ترکیه است، لذا هتل های فراوانی با امکانات رفاهی مناسب، در آن یافت می شود که برخی از آنها عبارتند از: Senna City Hotel و Manzara Otel (با منظره ای از رودخانه Porsuk). همچنین، مسافرانی که ترجیح می دهند در اقامتگاه هایی همانند یک خانه بمانند، هتل آپارتمان «Airbnb» به آنها توصیه می گردد قیمت های بسیار مناسبی نیز دارد.

اسکی شهیر

جاذبه های اسکی شهیر

 1. جاذبه های طبیعی:
 • پارک هواپیمایی ( Park Havacılık)
 • کنت پارک (Kent Park)
 • پارک سازوا (Sazova Parkı)
 • یلدی لر پارک (Yediler Park)
 1. جاذبه های تاریخی:
 • Karacahisar (ویرانه های خراشنده یک قلعه بیزانس تپه ای، 10 کیلومتری جنوب غربی مرکز)
 1. جاذبه های شهری:
 • مسجد
 • مسجد علاء الدین (Alaaddin Camii)
 • مسجد Kurşunlu (Kurşunlu Camii)
 • موزه
 • موزه کاریکاتور (Karikatür Müzesi)
 • موزه Meerschaum (Lületaşı Müzesi)
 • موزه استقلال (Kurtuluş Müzesi)
 • موزه هنر شیشه ای مدرن (Çağdaş Cam Sanatları Müzesi)
 • موزه جمهوری (Cumhuriyet Tarihi Müzesi)
 • موزه نجاری (Ahşap Eserler Müzesi)
 • موزه مدرن Odunpazarı (Odunpazarı Modern Müze)
 • موزه ماشین تحریر (Daktilo Müzesi)
 • موزه موم Yılmaz Büyükerşen (Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi)
 • موزه باستان شناسی ETI (Eti Arkeoloji Müzesi)
 • موزه Tülomsaş (Tülomsaş Müzesi)

منابع:

دیدگاه بگذارید