محله های ایرانی نشین در استانبول

محله های ایرانی نشین در استانبول

اهمیت و شهرت استانبول در جهان به قدری است که نه تنها بیشتر مردم، ترکیه مترادف با نام این شهر می دانند، بلکه تعدد جاذبه های تاریخی، جاذبه های طبیعی زیبا، و از همه مهم تر موقعیت استراتژیک آن در نقطه تلاقی آسیا و اروپا، باعث شده در اکثر مواقع اولین گزینه جهت اقامت یا گردشگری در ترکیه باشد. در سال های اخیر و با افزایش حضور ایرانیان در این شهر و خرید ملک در استانبول، اکنون برخی مناطق این شهر به عنوان محله های ایرانی نشین در استانبول شناخته می شوند.

آشنایی کلی با استانبول و تاریخچه آن

استانبول با نام سابق «قسطنطنیه (Constantinople)» که برگرفته از مشهورترین امپراتور دوره بیزانس یعنی «کنستانتین اول (Constantine I)» می باشد، معروف ترین شهر ترکیه با قدمتی چند صد هزار ساله در  شمال غربی کشور است. این شهر در بیشتر دوره های تاریخ (حتی امروزه)، بزرگ ترین و پرچمعیت ترین شهر ترکیه بوده و شرایط منحصر به فرد جغرافیای آن، تاثیر زیادی نه تنها برای خود این شهر، بلکه ترکیه داشته است. اصلی ترین این ویژگی ها، تنگه بسفر (Bosphorus Strait)، و اتصال دریای سیاه به مرمره و تنگه جاناک کاله (Çanakkale Strait)، اتصال دریای مرمره به اژه می باشد.

ویژگی مهم دوم این شهر که متاثر از تنگه های نام برده است، تقسیم استانبول به دو بخش آسیایی و اروپایی بوده که همین امر، سال ها این شهر را مورد توجه حکومت ها و مردم بسیاری قرار داده که علاوه بر انتخاب آن به عنوان پایتخت کشور، پویایی و گستردگی آن را نیز، موجب شده است. از سال 1770 میلادی به دستور «سلطان مصطفی سوم (Sultan Mustafa III)» و ضرب سکه هایی که نام این شهر را «اسلام بول (Islambul)» به معنی «شهر اسلام (City of Islam)» نامیده بود، برای همیشه تغییر یافت.

با روی کار آمدن جمهوری ترکیه و تغییر پایتختی از استانبول به آنکارا، این شهر همچنان اهمیت و تاثیر خود را در ترکیه حفظ کرده و عوامل دیگری چون: رونق اقتصادی، حجم بالای تبادلات تجاری، حضور تجار و شرکت های خارجی فراوان، تاسیس مراکز مهم مالی، مجاورت با اروپا، تعدد جاذبه های گردشگری (تاریخی، طبیعی، شهری، فرهنگی، غذایی و درمانی)، و …، باعث شده همانند گذشته های بسیار دور، مهاجران داخلی و خارجی زیادی این شهر را برای: اقامت، کار، تحصیل، درمان و گذراندن تعطیلات، انتخاب نمایند.

همچنین، پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با  اجاره خانه در استانبول این مقاله را بخوانید: اجاره خانه در استانبول

اقامت در استانبول از طریق خرید ملک

بنا بر آنچه در رابطه با اهمیت و رونق استانبول عنوان شد، با تغییر قوانین ترکیه در خصوص شرایط خرید ملک در ترکیه و امکان اخذ مجوز اقامت یا کسب شهروندی ترکیه از طریق خرید خانه، مغازه، ویلا و واحد اداری/تجاری مطابق با حداقل ارزش تعیین شده، خریداران و سرمایه گذاران خارجی بسیاری از این فرصت برای حضور در استانبول استفاده نمودند؛ از جمله این افراد، می توان به انبوه ایرانیانی اشاره داشت که از سال 2018 با خرید ملکی در استانبول به ارزش حداقل 400 هزار دلار، توانستند شهروندی ترکیه را بدست آورده و ساکن این شهر زیبا شوند.

در همین راستا، از 13 آوریل 2022 با افزایش حداقل ارزش ملک جهت کسب شهروندی ترکیه (پاسپورت)، از طریق خرید ملک به 400 هزار دلار و 200 هزار دلار برای اخذ مجوز اقامت کوتاه با خرید خانه، مغازه، ویلا و …، همچنان ایرانی های زیادی علاقه مند به اقامت، تحصیل و کار در استانبول بوده و هستند. لذا فرقی نمی کند شما اقدام به خرید خانه در استانبول جهت اقامت کرده باشید یا هدفتان از خرید مغازه در استانبول، کسب و کار باشد (یا حتی برای گذراندن تعطیلات خود، اقدام به خرید ویلا در استانبول کرده باشید)، در هر صورت، مطمئنا آگاهی از بهترین مناطق ایرانی نشین در استانبول کمک زیادی به شرایط اقامت شما خواهد داشت؛ در ادامه، ما مشهورترین محله های ایرانی نشین استانبول را به شما معرفی خواهیم کرد.

8 منطقه معروف ایرانی نشین در استانبول

 1. منطقه آکسارای/آق ساری (Aksaray)

محله آکسارای از قدیمی ترین مناطق استانبول، بیشتر مورد توجه کسانی است که قصد دارند به دلیل بالا بودن هزینه ها در استانبول، با خرید خانه یا هرگونه ملک دیگر، بودجه و هزینه های خود را در سال های ابتدایی مدیریت کرده و طی سال های بعد، به مناطق دیگر استانبول نقل مکان کنند. منطقه آکسارای در سمت اروپایی شهر، دسترسی خوبی به مراکز خرید متعدد داشته و وسایل نقلیه عمومی مانند مترو و تراموا، در نزدیکی این منطقه قرار دارند. از دیگر ویژگی های منطقه آکسارای، واقع شدن ایستگاه مترو برای فرودگاه آتاتورک و  مجاورت با آثار تاریخی مهمی چون مسجد ایاصوفیه (Hagia Sophia)، و مسجد سلطان احمد (Sultanahmet Mosque)، می باشد.

 1. منطقه آتاکوی (Ataköy)

این محله که خود به چندین قسمت تقسیم می گردد، بخش های 2، 5 و 6 در آن، دارای ارزش منطقه ای و ملکی بالاتری بوده و به همین دلیل، جزو مناطق مرفه و زیبا در سمت آسیایی استانبول می باشد.

 1. منطقه آوجیلار (Avcılar)

منطقه آوجیلار در بخش اروپایی استانول و نزدیک به مرکز شهر، دسترسی خوبی به وسایل نقلیه عمومی داشته و جزو مناطق شلوغ و پرتردد شهر به حساب می آید. این منطقه که یکی از مناطقی است که شاهد بیشترین حضور ایرانیان می باشد، بعد از منطقه بیلیک دوزو، از این حیث در رتبه دوم قرار دارد. منطقه اوجیلار جزو مناطق محبوب و خوب استانبول بوده و رستوران های معروف و نیز بهترین دانشگاه استانبول، در آن واقع شده اند؛ از این رو، این منطقه از مناطق ایده آل برای دانشجویان است.

 1. منطقه بیلیک دوزو (Beylikdüzü)

در بین مناطق مختلف استانبول، رتبه نخست از بابت تعداد حضور ایرانیان و سایر اتباع خارجی، متعلق به منطقه بیلیک دوزو در سمت اروپایی استانبول می باشد. از دیگر مزایای این منطقه، دسترسی به: اتوبوس های تندرو، اتوبان E5 و متروبوس بوده و از مناطق مهم برای سرمایه گذاری، خرید خانه در استانبول است.

 1. منطقه خان والده (Büyük Valide Han)

منطقه خان والده در سمت اروپایی استانبول و در خیابان فاتح (Fatih)، از مناطقی است که مهاجران زیادی در آن حضور دارند. این منطقه که قیمت ملک در محله های آن متفاوت می باشد، از جمله بخش های مسلمان نشین استانبول بوده و دو بنای تاریخی و معروف «مسجد و کاروانسرای خان والده» در آن واقع هستند.

 1. منطقه اِسِن یورت (Esenyurt)

این منطقه که به لحاظ موقعیت قرارگیری، بالاتر از منطقه بیلیک دوز در سمت اروپایی استانبول می باشد، به دلیل تازه ساخت بودن بیشتر بناهای آن، جزو مناطق محبوب برای اتباع خارجی در این شهر است. از دیگر جذابیت های منطقه اسن یورت، می توان به یکشنبه بازار مشهور آن و قیمت مناسب ملک و سایر اقلام مصرفی، اشاره داشت؛ از این رو، این منطقه یک طلایی برای سرمایه گذاری برای اتباع خارجی می باشد.

 1. منطقه فاتح (Fatih)

منطقه فاتح از مناطق گردشگری استانبول، در سمت اروپایی و قدیمی شهر بوده که پیش تر و در دوره امپراتوری عثمانی، توسط سلطان محمد (Sultan Mehmed)، از سلطه یونانیان خارج می گردد. این منطقه در نزدیکی: کاخ توپکاپی (Topkapi Palace)، رستوران، کافه، موزه، بازار مصری ها و موزه باستان شناسی ترکیه قرار دارد.

 1. منطقه کوچوک چکمچه (Küçükçekmece)

منطقه کوچوک چکمچه در نزدیکی فرودگاه آتاتورک و واقع در سمت اروپایی استانبول، دارای جمعیت کمتری از ایران بوده و همانند محله های «ببک (Bebek)» و «بشیکتاش (Beşiktaş)»، جزو مناطق مرفه شهر با ارزش منطقه ای بالا، به شمار می آیند.

همچنین، پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با مراکز خرید  استانبول این مقاله را بخوانید: 15 مرکز خرید برتر استانبول

سایر مناطق مرفه ایرانی نشین استانبول

 • Beşiktaş
 • Bebek
 • Etiler
 • Levazim
 • Levent
 • Ortakoy
 • Fatih

مناطق ارزان قیمت استانبول

 • Esenyurt
 • Sultanbeyli
 • Beylikdüzü

  دیدگاه بگذارید