بالچُوا

۵ اردیبهشت, ۱۴۰۳

بالچُوا با موقعیت سرسبز خود بین تپه ها و چشمه های زیرزمینی شفا بخشش، از عصر باستانی آگامِمنون تا به امروز با: تاریخ و زیبایی های طبیعی، منابع زیرزمینی، تله کابین، مراکز کار و خرید، یکی از دوست داشتنی ترین مناطق ازمیر به شمار می رود.

در این منطقه که تخمین زده می شود دارای قدمت 300 ساله و میزبان تمدن های مختلف بوده، با بهره گیری از فضاهای پیکنیک و جنگل شهری، زندگی اجتماعی به خوبی در آن توسعه یافته است.

بالچُوا را کشف کن!

 1. مجتمع تله کابین

مجتمع تله کابین که یکی از بهترین مکان هایی است که می توان از آن ازمیر و خلیج زیبایش را دید، با محوطه پیکنیک واقع در بین جنگل های کیزیل چام، یکی از محبوب ترین مکان های مرکز شهر به شمار می رود. تله کابین ازمیر که امروزه جزو نمادهای این شهر محسوب می شود، دومین تله کابین بزرگ ترکیه به شمار می آید. علاقه مندان می توانند از طریق اتوبوس شهری شماره 169 که هر 10 دقیقه یکبار حرکت می کند، به این مجتمع دسترسی پیدا کنند.

با سفر در تله کابین همراه با منظره بی نظیر ازمیر، می توانید به مجتمع واقع در بالای تپه برسید. در این جا نیز امکان خرید از سوپر گوشت و سرو غذا در بخش «خودت بپز، خودت بخور» وجود دارد؛ همچنین، می توانید در رستوران های این بخش غذا سفارش داده و میل کنید. در هوای پاکیزه و مجتمع هایی با چشم انداز زیبای ازمیر، می توانید به همراه خانواده خود، پیکنیک کنید. تله کابین به غیر از روزهای دوشنبه همه روزه بین ساعات 10:00-17:00 فعالیت می کند.

 1. چشمه های آگامِمنون

چشمه های آگاممنون که زمانی در جنگ تروا سربازان مجروح را بنا به گفته یک کاهن آنجا برده بودند، امروزه دارای هزاران چشمه آب گرم شفا بخش برای بیماران می باشد. چشمه های آگاممنون که از دوران رومیان بجا مانده و آوازه آن به خارج از کشور نیز رسیده، مرکزی بین المللی است که در آن مجتمع های مدرن در بخش های: درمان، استراحت، اقامت و سرگرمی، وجود دارند.

این چشمه شفابخش که به عنوان قدیمی ترین مرکز آب درمانی جهان با پیشینه 1200 ساله (پیش از میلاد)، می باشد، در حماسه ایلیادِ هومر نیز آمده است. چشمه های آگاممنون، به دلیل آنکه در مسیحیت پاکیزگی و استحمام گناه به شمار می رفته، تخریب و از سال 1415 به بعد و با پس گرفته شدن ازمیر توسط عثمانی ها، بازسازی و مجددا شروع به شفا بخشی کرده است.

چشمه های آگاممنون که برای بالچوا به عنوان فرصتی در گردشگری سلامت به شمار می رود، امروزه به عنوان منطقه آبگرم درمانی شناخته شده است. امروزه در این چشمه های 2500 ساله شفابخش، مجتمع های مدرن قرار دارد. هتل های ترمال و چشمه های آبگرم موجود در آنها با مراکز: درمان، پرسنل متخصص، بهداشت، ساختار معماری، جای گرفته در بستر طبیعت و ظرفیت درمانی، در سطح استانداردهای بین المللی فعالیت می کند.

 1. موزه دریایی اینجیر آلتی

موزه دریایی اینجیر آلتی که درواقع یک ناوچه جنگی است، پس از بازنشستگی و پایان دوره فعالیتش، در قالب موزه دریایی اژه، با زیردریایی «پیری رئیس» جهت آموزش فرهنگ دریانوردیِ ترک و شناساندن آن، از سال 2007 در حال فعالیت می باشد. داخل این نخستین موزه کشتی ازمیر و ترکیه: نمایشگاه، سالن های کنفرانس و کشتی ناوگان دریایی وجود دارد. بازدیدکنندگان، علاوه بر آگاهی از نحوه اداره و انتقال زیردریایی، در زمینه برنامه های مختلف به کار رفته نیز اطلاعاتی کسب می کنند.

 1. اینجیرآلتی

دشت گسترده شده تا خط ساحلی که در بخش شمالی جاده ازمیر-اورلا واقع شده، تحت عنوان «اینجیر آلتی» شناخته می شود. اینجیرآلتی با: تئاتر روباز، سواحل، بخش های ماهیگیری، انواع گل ها، مرکبات، باغچه های سبزی، رستوران های ماهی و کافه های روباز خود، مکانی معروف می باشد. در این مکان و در طول مسیری که از دِدِه داغ تا سمت کنار دریا امتداد دارد، طبیعت بی نظیر و سرسبز و آبی بی کرانِ دریا، هر بیننده ای را مسحور می کند.

جنگل شهری اینجیر آلتی با فضایی به مساحت 200 هکتار، محوطه ای تفریحی است که در آن زمان خوبی را سپری خوهید کرد. در این فضا که از اسکله اوچ کویولار تا جوار یِنی کاله امتداد دارد، مسیرهای: گشت و پیاده روی بی وقفه، مسیرهای دوچرخه سواری، میادین و فضاهای پیکنیک، واقع شده اند.

 1. پیاده روی در طبیعت

بالچُوا برای پیاده روی های روزانه در طبیعت، دارای مسیرها و پارکورهای مناسبی می باشد. سد بالچُوا واقع در زمین ناهموار و جنگل های کیزیل چام، جزو مسیرهای پرکاربرد برای افرادی است که قصد: نفس کشیدن در هوای پاک، پیاده روی، صعود کردن و لذت بردن از منظره را، دارند. همچنین، در داخل ساحل اینجیرآلتی و جنگل شهری دالیان نیز، محوطه های مرتب و امن وجود دارد.

بخشی از چندین مسیر پیاده روی موجود در اطراف ازمیر، با منظره زیبای در هم تنیده با طبیعت، از بالچوا عبور می کند. این بخش که در فاصله 8 کیلومتری از مرکز شهر واقع شده، با: مجتمع های آبی، جنگل های سرسبز، دریاچه سد جِنگیز ساران و تله کابین، دارای بهترین مسیرهای اکوتوریسم (Eco-Tourism)، می باشد که در زیر به شناخته ترین آنها اشاره می کنیم:

 • چشمه بالچوا-ماناستر-هالک پینار

مسیر «چشمه بالچوا-ماناستر-هالک پینار» که از مرکز شهر ازمیر به راحتی می توانید به آن دسترسی پیدا کنید، با: تپه بهزاد، دریاچه سد جِنگیز ساران بالچوا، جنگل های کاج، گیاهان طبیعی شفا بخش و مناظر زیبا، مسیر لذت بخشی را برای عابران فراهم آورده است. پیاده روی در این مسیر که طول آن مجموعا به 14.8 کیلومتر می رسد، 5-6 ساعت به طول می انجامد. این سفر که از آخرین ایستگاه اتوبوس های تله کابین آغاز می شود، در: تپه بهزاد (450 متر)، تپه ماناستر داغ (754 متر)، چشمه هالک پینار، کوه سامانلیک (702 متر)، استراحت گاه سد بالچوا و تپه دده داغ (432 متر)، پایان می پذیرد. این مسیر نیمه سخت را می توان از دو راه «چشمه بالچوا-ماناستر-هالک پینار» و «چشمه بالچوا-ماناستر-هالک پینار-تپه بهزاد» پیمود. بهترین زمان مناسب برای پیاده روی لذت بخش، بین ماه های نوامبر و آوریل می باشد.

 • مجتمع آب درمانی بالچوا-سد بالچوا-مجتمع آب درمانی بالچوا

مسیر گشت مجتمع آب درمانی «بالچوا-سد بالچوا-مجتمع آب درمانی بالچوا» که با جنگل های کاج و زیبایی های طبیعی اش پیاده روی راحتی را فراهم می کند، از مسیر آسفالت و خاکیِ 5 کیلومتری تشکیل شده است. این مسیر که از مجتمع آب درمانی بالچوا شروع می شود، ضمن امتداد در تپه دده داغ (432 متر)، و سد بالچوا، با مسیر بازگشت از همان راه به پایان می رسد. این گشت و گذار که با پای پیاده حدودا 2-3 ساعت به طول می انجامد، امکاناتی نظیر: خوردن و آشامیدن در مجتمع آب درمانی بالچوا، اقامت، خرید، تفریح، استفاده از آبهای گرم، ورزش و استخرهای روزانه پوشیده، جمع آوری گیاهان طبیعی شفابخش و بهره مندی از چشم انداز را، فراهم می نماید. بهترین ماه ها برای پیاده روی نیز بین ماه های مارس-نوامبر می باشد.

 • اوچ کویولار-مرکز جوانان اینجیرآلتی-اینجیر آلتی

این مسیر که در 12 ماه از سال برای پیاده روی و دوچرخه در دسترس می باشد، از راهِ آسفالتِ 4 کیلومتری تشکیل شده است. گشتِ آغاز شده در اوچ کویولار و در مرکز جوانان اینجیر آلتی، امکاناتی از قبیل: خوردن و آشامیدن، خرید، اقامت، ورزش، ماهیگیری، گشت با کشتی، پیکنیک، گشتن در مکان های تفریحی: گلخانه های چاکال بورنو، باغچه های سبزی و مرکبات را به همراه انواع رستوران ها در اینجیرآلتی-باغچه لر آراسی، فراهم می نماید.

 • بالچوا-اینجیرآلتی-خانه های ساحلی

مسیر «بالچوا-اینجیر آلتی-خانه های ساحلی» که از راه آسفالت 6 کیلومتری تشکیل شده، در همه ماه های سال امکان پیاده روی راحت را فراهم می کند. این مسیر که می توان با پای پیاده آن را 2-3 ساعته طی کرد، برای دوچرخه سواری نیز مناسب می باشد. در این گشت و گذار که با منظره خلیج ازمیر و زیبایی های اطرافش همراه می باشد، می توان از امکاناتی چون: خوردن و آشامیدن، خرید، بازار هفتگی روزهای چهارشنبه و شنبه بالچوا، اقامت، ماهیگیری، گشت با قایق، پیکنیک در بالچوا، بهره مند شده؛ در مکان های تفریحی و رستوران ها در «اینجیرآلتی-باغچه لر آراسی» و نیز مراکز: ماهیگیری چاکال بورنو، گلخانه ها، باغچه های سبزیجات و مرکبات، قدم زده و از چشم اندازها لذت ببرید.

 1. صنایع دستی

محصولات مختلف دست سازِ تولید شده توسط زنان در مراکز «Semtevi» که از سوی شهرداری بالچوا تاسیس شده، به لحاظ گردشگری در «بازار اورگانیک» بالچوا، در موقعیتی استراتژیک واقع شده؛ این محصولات توسط همین زنان به فروش می رسد.

 1. بالچوا، مقصدی برای خرید

در بالچوا مراکز خرید مختلفی متناسب با ساختار آرام این بخش که به احیای آن نیز کمک می کند، وجود دارد. تعدد مراکز خرید و تفریحی، باعث شده جمعیت این بخش به ویژه در آخر هفته، به دو برابر برسد. این مراکز خرید که تقریبا پاسخگوی تمام نیازها می باشند، بسیاری از فعالیت های سرگرم کننده که باعث لذت بردن از زمان سپری شده در آن می شود را، یکجا ارائه می کنند.

دیدگاه بگذارید