ازمیر محبوب ترین شهر ترکیه برای سرمایه گذاری و مهاجرت

بیشتر شهرهایی که از سوی سرمایه گذاران خارجی جهت سرمایه گذاری انتخاب می شوند، شهرهایی هستند که در راستای اهداف توسعه پایدار، علاوه در رقابت با یکدیگر، در تلاش برای جذب سرمایه گذاران و گردشگرانِ بیشتر در حوزه های مختلف نیز، می باشند. در این بین، شهری موفق تر است که بتواند نه تنها در سطح بین المللی بلکه در داخل کشور نیز به این موفقیت دست پیدا کند.

علاوه بر عواملی همچون: رفاهِ اجتماعی، توسعه فرهنگی و تحولات اقتصادی، بهترین شهرهای ترکیه با در نظر گرفتن عواملی چون: دسترسی مناسب، ساخت و ساز و پیشرفت در زمینه های مختلف و سایر پروژه های زیرساختی نیز، دسته بندی می شوند. از این رو، هنگامی که سخن از شهرهای محبوبِ اتباع خارجی در ترکیه به میان می آید، شهرهایی چون: استانبول، آنکارا، ازمیر و …، بیش از سایر شهرها به چشم می خورند. اما آنچه شهری چون ازمیر را بیش از رقبای خود به چشم می آورد، مهاجر پذیری و جذب سرمایه گذاران از همین شهرها به میزان قابل توجهی می باشد. در زیر به بررسی عواملی که موجب چنین برتری ای برای ازمیر شده اند، اشاراتی می گردد.

ازمیر

از مهمترین مزایای ازمیر، علاوه بر مجاورت و دسترسی سریع تر به اروپا و نیز امنیت بالای اجتماعی، می توان به فعالیت گسترده در حوزه گردشگری و جذب گردشگرانی که تمایل به گذراندن زمان طولانی در آن دارند، اشاره داشت. وجود انبوه جاذبه های طبیعی و تاریخی درکنار خط ساحلی طولانی و زیبای دریای اژه، نقش این منطقه را بسیار برجسته تر کرده است. اگرچه ازمیر به دلیل برگزاری نمایشگاه های تجاری نیز از شهرت بالایی برخوردار است، اما بواسطه پتانسیل های بالای اقتصادی و تبدیل شدن به یکی از اصلی ترین و مهمترین اهداف سرمایه گذاری داخلی و خارجی و بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.از این رو، ازمیر برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی که علاقمند به سرمایه گذاری در پروژه های این منطقه می باشند، یکی از محبوب ترین شهرها بویژه در زمینه خرید ملک و راه اندازی کسب و کار به شمار می رود.

ازمیر، ستارهء جدیدِ سرمایه گذاری در حوزه مسکن

به گفته «مسعود سانجاک» رئیس هیئت مدیره فولکارت، طی 5 سال اخیر، افرادی که در حوزه املاک در ازمیر سرمایه گذاری کرده اند، درآمد بالایی کسب و همه داده ها حاکی از تسریع این امر می باشد. از این رو، ازمیر در سال های اخیر چه در سطح ترکیه و چه در سطح بین الملل، توانسته نام خود را به علت داشتن مزایای بسیار سرمایه گذاری برجسته تر کند. طبق گزارش «Global Metro Monitor 2014» که از سوی موسسات تحقیقاتی آمریکایی بروکینگز (Brookings)، و JP Morgan Chase تهیه شده، ازمیر در بین 300 شهرِ در حال رشد بالا توانسته رتبه دوم را به خود اختصاص دهد؛ این رشد در بخش املاک همچنان نیز ادامه دارد.

سرمایه گذاری در ازمیر

ازمیر در رتبه دوم جهانی

طبق گزارش اعلام شده از سوی «Global Residential Cities Index» در ماه گذشته که از سوی شرکت مشاوره و ارزیابی املاک بین المللی نایت فرنک تهیه شده، ازمیر به عنوان مروارید منطقه اژه، توانسته در صدر بسیاری از شهرهای بزرگ و نامی قرار بگیرد. طبق مطالعه اعلام شده که دوره یک ساله، شامل نیمه دوم سال 2017 تا نیمه دوم سال 2018 را در بر می گیرد، شهر ازمیر با افزایش 16.2% در قیمت مسکن، در رتبه دوم جای گرفت. در همین فهرست، آنکارا با رشد 8.4 درصدی در رتبه 29 و استانبول با رشد 3.6 درصدی در رتبه 79 قرار دارند.

شهر مورد علاقه یقه سفیدها

 ازمیر به ویژه در سال های اخیر، تبدیل به شهری محبوب برای یقه سفیدان (کارمندان بخش اداری)، شده و با مزایای ایجاد شده به واسطه افتتاح اتوبان جدید ازمیر- استانبول، تبدیل به ستاره درخشان بخش مسکن گشته است. در پس این توسعه و محبوبیت بالا، مهاجرت پذیری ازمیر نیز به اندازه رشد اقتصادی شهر، سهم مهمی ایفا کرده است. طبق داده های موسسه آمار ترکیه، بین سال های 2008-2018، در سطح کشور مجموعا 1,305,384 نفر به ازمیر نقل مکان کرده اند. براساس این آمار، مهاجرت از شهر استانبول بیشترین میزان و پس از آن: مانیسا، آنکارا و آنتالیا، در رتبه های بعدی جای دارند. همچنین، ازمیر مقصد اول مهاجرت برای افراد دارای تحصیلات و واجد شرایط کار نیز می باشد. مطابق داده های TÜİK (موسسه آمار ترکیه)، 35,780 نفر از کسانی که به ازمیر مهاجرت کردند، دارای تحصیلات دانشگاهی بوده اند که 4,368 نفر دارای مدرک کارشناسی ارشد و 602 نفر نیز دارای مدرک دکترا می باشند.

خرید و فروش ملک در ازمیر

همه مردم ترکیه از ازمیر صحبت می کنند

«مسعود سانجاک» عضو هیئت مدیره فولکارت و یکی از بزرگترین شرکت های ساختمانی در ازمیر، چنین می گوید: «ازمیر هم به لحاظ رشد اقتصادی و هم به لحاظ فعالیت در حوزه املاک، شتاب مهمی به خود گرفته است. در واقع این وضعیت پیشینه ای 8-10 ساله دارد. اما در این بازه، به دلیل آنکه عمدتا استانبول مورد توجه بوده، ازمیر نتوانسته توجه کافی را به خود جلب نماید. با این وجود، رشد پایداری در شهر وجود دارد و ازمیر به دلیل پایین بودن قیمت و هزینه های زندگی نسبت به استانبول، برتری بیشتری دارد؛ به خصوص مزیت دسترسی ایجاد شده به واسطه اتوبان جدید التاسیس استانبول-ازمیر و امکاناتی که به زودی توسط اتوبان درحالِ ساخت استانبول-چاناک قلعه-ازمیر و پروژه تنگه چاناک قلعه فراهم خواهد شد، توجه و علاقه به ازمیر، بیش از پیش خواهد گشت. همچنین، باید به سرمایه گذاری های محلیِ صورت گرفته از سوی مدیران این بخش نیز اشاره کرد که شهر را برای آینده مجهز و آماده تر می کند.

مواردی از قبیل: پاکسازی خلیج ازمیر، تمهیدات ساحلی و رویدادهای اجتماعی نیز، از جمله مواردی هستند که به ارزش شهر می افزایند. با در نظر قرار دادن همه این موارد، توجه کارمندان بخش های اداری و خدماتی (به اصطلاح یقه سفیدها)، به این شهر بیشتر شده است. اخیرا تعداد شرکت های بین المللی که امور خویش را به ازمیر انتقال داده اند نیز به شدت رو به افزایش می باشد. از این رو، رفته رفته افراد بیشتری برای کار و زندگی، این شهر را ترجیح خواهند داد که قطعا این علاقه، بازتاب مثبتی در حوزه املاک خواهد داشت. با بیشتر برجسته تر شدن ازمیر طی سال های پیش رو، به زودی درخصوص فرصت های ارائه شده از سوی این شهر بیشتر خواهیم شنید. ما برای کسانی که قصد سرمایه گذاری در ازمیر را در برنامه خود قرار داده اند، توصیه می کنیم هرچه زودتر وارد عمل شوند”

سرمایه گذاری در ترکیه

 افراد ذی صلاح در اولویت قرار دارند

مسعود سانجاک با اشاره به اینكه بخش املاك ،تحت تاثیر: روند نوسان قیمت ارز، افزایش تورم و نرخ بهره، در چند سال گذشته قرار گرفته، اظهار داشت: “در این دوره، عرضه مازاد بر نیاز، در بازار وجود داشته است. برخی از شرکت های ریز و درشتی که با گام های سست در این راه  قدم نهادند، دچار مشکل شده اند. شاخص اعتماد به ساخت و ساز که در سال 2011 در حدود %92.18 بود، در میانگین دوره ژانویه تا سپتامبر سال 2019 تا رقم %53.9 با کاهش روبرو شده است. چنین دوره هایی اگرچه برای این حوزه ناخوشایند می باشند، اما جنبه های مفیدی نیز دارد. مشکلاتی که در زمان های معمول به چشم نمی آیند، در چنین دوره هایی آشکار می شوند. افرادی که کار خود را به درستی انجام می دهند نیز از افرادی که چنین قابلیتی ندارند، از هم تفکیک می شوند. بدیهی است دوره مورد نظر برای ما بسیار سودمند بوده است”

کاهش نرخ بهره باعث احیای این بخش شد

مسعود سانجاک با تاکید به کاهش نرخ بهره در ماه های آگوست و سپتامبر اظهار داشت که بار دیگر، موج افزایشی را در این بخش شاهد خواهیم بود. وی افزود با کاهش نرخ بهره و تلفیق آن با رفع ابهامات سیاسی، در کنار گام های برداشته شدهِ به سوی رشد، فضایی مثبتی برای ترکیه باز شده و از حیث اقتصادی وارد روند بهبود گشته است.

دیدگاه بگذارید