مراحل خرید ملک در ترکیه

ترکیه به عنوان یکی از محبوب ترین کشورها در حوزه گردشگری، از سال 2018 با تسهیل قوانین خرید ملک، سرمایه گذاری در پروژه های ساختمانی و کسب اقامت و نیز شهروندی (پاسپورت ترکیه)، توانست توجه سرمایه گذاران و خریدارن خارجی بسیاری را به خود جلب نماید. با رونق گرفتن بازار املاک در ترکیه، آگاهی از مراحل خرید ملک در ترکیه، به یک ضرورت برای علاقه مندان بدل گردید.

مراحل خرید ملک در ترکیه

پیش از هر چیز، باید بدانید که مراحل خرید ملک در ترکیه یکی از ساده ترین مراحل در اتحادیه اروپا بوده و درصورتی که ارزش ملک خریداری شده شما حداقل 400 هزار دلار باشد، بدین طریق می توانید شهروندی و پاسپورت این کشور را نیز دریافت نمایید. از این رو، در حالی که این روش سریع ترین و مطمئن ترین شیوه برای دریافت پاسپورت ترکیه می باشد، سرمایه گذاران و اتباع خارجی می توانند از طریق سپرده گذاری به مبلغ حداقل 500 هزار دلار در یکی از بانک های ترکیه برای 3 سال و نیز راه اندازی کسب و کار و استخدام 50 شهروند ترکیه ای، پاسپورت و شهروندی این کشور را دریافت کنند.

اما با توجه به اینکه کم هزینه ترین روش، خرید ملکی به ارزش ۴۰۰ هزار دلار می باشد، درصورتی که ارزش ملک شما از سوی کارشناسان شهرداری کمتر از این مقدار تعیین گردد، فقط خواهید توانست اقامت کوتاه مدت ترکیه را دریافت و پس از تمدید آن برای 5 سال متوالی و اقامت در این کشور، مجوز اقامت دائمی یا همان شهروندی ترکیه (پاسپورت)، را نیز کسب کنید.

در همین راستا، اگر شما نیز علاقه مند به انجام یک سرمایه گذاری مطمئن و سودآور هستید، می توانید با خرید ملک در ترکیه، علاوه بر امکان دریافت پاسپورت این کشور، از مزایایی چون: آب و هوای دلپذیر، غذاهای خوش طعم، تعدد جاذبه های طبیعی و گردشگری، شرایط خوب اقتصادی و …، نیز استفاده نمایید. مراحل خرید ملک در ترکیه برای سرمایه گذاران و خریداران خارجی، به شرح زیر می باشد:

مرحله 1  مشخص کردن هدف خود از خرید ملک در ترکیه

پیش از هر چیز، شما باید هدف خود از خرید ملک در ترکیه را مشخص نمایید؛ چراکه اگر قصد شما دریافت اقامت ترکیه یا شهروندی این کشور می باشد، پس باید شهرهایی مانند ازمیر و املاکی را درنظر بگیرید که به مراکز مهم شهری نزدیک بوده و بتوانید دسترسی آسان به آنها داشته باشید. اگر قصد شما صرفا داشتن مکانی برای گذراندن تعطیلات است، بهترین گزینه برای شما شهرهایی مانند آلانیا و املاک ویلایی در نزدیکی دریا می باشد؛ اما قرار است حضور شما در ترکیه با اهداف کاری یا سرمایه گذاری در حوزه املاک باشد، می بایست با پرداخت هزینه بیشتر در شهری مانند استانبول، ملکی در مرکز شهر را درنظر بگیرید.

همچنین، اگر شما قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارید، بورسا شهری مناسب بوده و خرید ملکی کمی دورتر از مرکز شهر، علاوه بر کاهش هزینه های شما و فاصله نسبتا نزدیک به مناطق مورد نیازتان، توصیه می گرد.

مرحله 2 – انجام تحقیقات گسترده

پس از آنکه هدف خود از خرید ملک در ترکیه را مشخص نمودید، حال زمان آن رسیده در رابطه با نوع ملک دلخواه در شهر موردنظرتان، تحقیق کرده و اطلاعات لازم را بدست آورید. باید توجه داشت به دلیل رونق بازار املاک در ترکیه و نیز تعدد پروژه های مختلف آماده تحویل، در حال ساخت یا پیش فروش با کاربرهای: مسکونی، تجاری، اداری و تفریحی در شهرهای مختلف بویژه: استانبول، ازمیر و آنتالیا، هنگام تحقیق و جستجو با موارد زیادی روبرو خواهید شد. از این رو، هر چه دامنه جستجوی خود را محدودتر کرده یا از مراکز معتبری چون شرکت های با سابقه در فروش ملک مانند اکازیون (Okaziyon.com)، تحقیقات خود را انجام دهید، می توانید علاوه بر کسب اطلاعات موثق، ملک دلخواهتان را نیز انتخاب و خریداری نمایید.

مرحله 3  یافتن یک مشاور املاک مطمئن در ترکیه

در حالت کلی، می توانید فهرستی از مشاوران املاک مختلف را در اینترنت، آگهی های درج شده در روزنامه ها و توصیه های دوستان، بیابید؛ ولی انتخاب مطمئن ترین گزینه، نیازمند درنظر گرفتن برخی نکات می باشد که عبارتند از: سابقه موفق کاری، کیفیت بالای تبلیغات، تعداد و نحوه ارائه خدمات، پروژه های موجود، شرایط و تسهیلات تعیین شده برای فروش ملک، نحوه اجرای مراحل قانونی فروش و طرز برخورد و نحوه پاسخگویی به سوالات مختلف شما.

مرحله 4  بازدید حضوری از ملک در ترکیه

هر چند امروزه تورهای آنلاین برای بازدید ملک در ترکیه رایج شده، اما اگر خودتان امکان حضور در ترکیه و بازدید ملک از نزدیک را دارید، حتما این اقدام قبل از انجام دهید؛ چراکه این کار علاوه بر اطمینان شما از شرایط ملک معرفی شده با مشخصات اعلام شده، کمک زیادی به تصمیم گیری صحیح شما جهت خرید خواهد کرد. همچنین، می توانید به غیر از بازدید از ملک، میزان دسترسی به سایر مناطق شهر و وجود مراکز مهم در اطراف ملک موردنظرتان را نیز، دیده و از آنها اطلاعات دقیق تری بدست آورید.

در صورتی که شما به دلایل مختلف امکان حضور در ترکیه و بازدید از ملک را ندارید، می توانید این اقدام را علاوه بر بازدید آنلاین ملک، با کمک یک نماینده قانونی و مطمئن نیز، انجام دهید تا ملک را بر اساس معیارهای شما ارزیابی کرده و اطلاعات لازم را برایتان ارسال نماید.

مرحله 5  آماده کردن مدارک مورد نیاز

پس از آنکه شما ملک دلخواهتان را انتخاب کردید، حال می بایست با راهنمایی مشاور املاک، مدارک زیر را جهت انجام معامله و قطعی کردن آن در دفترخانه اسناد رسمی، آماده نمایید:

  1. سند ملکی
  2. مدرک شناسایی خریدار مانند پاسپورت
  3. گواهی تعیین ارزش ملک از شهرداری (بویژه اگر قصد دریافت پاسپورت ترکیه و شهروندی این کشور را دارید)
  4. بیمه اجباری زلزله (DASK)
  5. گزارش ارزیابی ملک

مرحله 6  تعیین وقت در دفترخانه اسناد رسمی جهت ثبت رسمی معامله ملک

به یاد داشته باید، هیچ معامله املاکی در ترکیه نهایی و قانونی نخواهد بود، مگر اینکه رسما در دفترخانه اسناد رسمی ترکیه ثبت گردد. برای این منظور، علاوه بر مدارک اشاره شده، حضور طرفین معامله یا نماینده قانونی آنها که دارای وکالتنامه رسمی است، الزامی بوده و در صورتی که شما به زبان ترکیه ای آشنایی ندارید، باید یک مترجم قسم خورده نیز همراهتان باشد. سند نهایی خرید حتما باید به امضای طرفین معامله برسد.

اقدام مهم دیگری که معمولا از طریق مشاوران املاک صورت می گیرد، مراجعه به سامانه تعیین وقت از دفاتر اسناد رسمی در ترکیه و مشخص نمودن زمان مراجعه به دفترخانه می باشد؛ البته، این کار را می توان در داخل ترکیه با تماس با شماره تلفن: 181 و از خارج از کشور با شماره تلفن: +90-312-593-9900، انجام داد. پس از پرداخت هزینه های: خرید ملک، مالیات مرتبط و عوارض دولتی، سند مالکیت نهایتا ظرف یک هفته صادر و از طریق پست به دست خریدار خواهد رسید.

نکته مهم: درصورت درخواست خریدار خارجی، دفترخانه می بایست اسناد رسمی را به دو زبان ترکیه ای و زبان کشور خریدار، آماده نماید.

دیدگاه بگذارید