25 حقیقت جالب در مورد برخی شهرها و مناطق ترکیه

کشور ترکیه به عنوان یکی از اصلی ترین مقاصد گردشگری در جهان با جاذبه های متعدد گردشگری، طبیعی، تاریخی، فرهنگی، شهری، غذایی و …، به راحتی می توان در هر شهر و منطقه ای از این کشور، یک جاذبه گردشگری با پیشینه تاریخی یافت؛ از این رو، ترکیه با 81 استان و حدود 1000 بخش را می توان یک گنجینه بومی فوق العاده تلقی کرد که برخی از آنها کمتر شناخته شده هستند.

1) آوانُس (Avanos)

این منطقه زیبا که از توابع «نِو شهیر (Nevşehir)»، بوده و نام خود را از «ترکان قوم آوار (Avar Türkleri)» گرفته، بواسطه مطالعات «مهمت اروز (Mehmet Eröz)» در رابطه با شهرهای آناتولی، توانست اطلاعات زیادی در مورد منشا و هویت تاریخی این شهر ارائه دهد.

Avanos

2) بایبورت (Bayburt)

شهر بایبورت که به نام آن در داستان های «دِده کورکوت (Dede Korkut)» نیز اشاره شده، گفته می شود دلیل جدا شدن آن از «گوموشخانه (Gümüşhane)» و تبدیل شدن به ولایتی جداگانه، با هدف مبارزه با تروریسم صورت گرفته است. تنها «موزه بخشی (Baksı Müzesi)» که نوعی موزه هنری از آثار معاصر و قدیم است، در این مکان قرار داشته و احتمال می رود تمام رازهای نهان این شهر حتی به اندازه تمام منطقه آناتولی باشد.

Bayburt

3) بالیک اسیر (Balıkesir)

نام «بالیک اسیر (Bal-ı Kesir)» برگرفته از ویژگی این منطقه در رابطه با تولید میزان بالای «عسل (Bal)»، بوده و از مناطق بسیار معروف در ترکیه است. این شهر که توابع آن به اندازه خودش معروف می باشد، جنبش «قوای ملی (Kuvâ-yi Milliye)» ترکیه از آن آغاز گردید.

Balıkesir

4) یوزگات (Yozgat)

این شهر که در آناتولی مرکزی قرار دارد، نام قدیمی و ابتدایی آن «بوزوک (Bozok)» بوده و بعدها به «یوزگاد (Yozgad)» و پس از آن نیز به یوزگات، تغییر یافته است. نکته جالب در رابطه با این شهر، سرمنشا بودن ترانه فولکلور « Dağlara Gel Dağlara (به سمت کوه ها بیا)»، بوده که دربرگیرنده برخی کنایه ها مربوط به شورش های جلالی ها (Celali)، و چاپان اوغلو (Çapanoğlu)، است که در این منطقه به وقوع پیوسته. اولین پارک ملی ترکیه یعنی «چاملیک (Çamlık)» نیز، در یوزگات قرار دارد.

Yozgat

5) کارابوک (Karabük)

کارابوک دهکده ای متشکل از 10 خانوار در کنار هم و متصل به منطقه «سافرانبولو (Safranbolu)»، بوده و نام آن متشکل  از واژه های «Bük» به معنی «بوته» و «Kara» به معنی «سیاه»، مشخصه ویژگی پوشش گیاهی این مکان هستند. تاسیس کارابوک به پیش از «دمیر چلیک (Demir Çelik)» برگشته و همانند «کیریککاله (Kırıkkale)»، در این مکان نیز یک چاله هوایی وجود دارد که هواپیماها از روی آن عبور نمی کنند.

Karabük

6) اِرِیلیلر (Ereğliler)

به غیر از مناطق وسیع «زونگولداک (Zonguldak)» و «قونیه (Konya)»، «تکیرداغ (Tekirdağ)» نیز دارای مکانی به نام «اریلی (Ereğli)» است که نامش برگرفته از «هرکول یا همان هراکلیوس رومی (Romalı Heraklius)» است.

Ereğliler

7) کاستامونو (Kastamonu)

آهنگ محلی و معروف «چاناککاله (Çanakkale)» در ترکیه، متعلق به «کاستامونو» بوده و جالب است بدانید، سابقا وسعت این منطقه تا سرحدهای «اوسکودار (Üsküdar)»، امتداد داشته است.

Kastamonu

8) فاتسا (Fatsa)

فاتسا یکی از بخش های بزرگ «اردو (Ordu)» بوده و تا پیش از 1980، بارها با دولت دچار اختلاف و درگیری شده که نهایتا به عنوان یک منطقه آزاد شده، اعلام گردید.

Fatsa

9) آکسارای (Aksaray)

آکسارای که نام آن متشکل از دو واژه «Ak» به معنی «سفید» و «Saray» به معنای «کاخ» بوده و پیشتر از منطقه «نیعده (Niğde)» جدا شده، متاسفانه و برخلاف تصور بیشتر مردم، در این منطقه خبری از یک «کاخ سفید»، وجود ندارد. جالب است بدانید، مناطق «آکسارای» و «اورتاکوی (Ortaköy)» در استانبول توسط مهاجرانی که از اینجا رفته بودند، بوجود آمده اند.

Aksaray

10) آکچاداع (Akçadağ)

شهرت آکچاداع علاوه بر زیبایی هایی که دارد، به «مالاتیا (Malatya)»، پایگاه هوایی، و نیز پرتاب سنگ است که حتی باعث سقوط هواپیما نیز شده است.

Akçadağ

11) کایسِری (Kayseri)

شاید ندانید که نخستین قرارداد تجاری مکتوب در جهان، بواسطه اینکه «کولتپه (Kültepe)» در دوره آشوری یک مرکز تجاری بوده، در این منطقه منعقد گردیده.

Kayseri

12) اسکی شهیر (Eskişehir)

نام این مکان در حقیقت «دوریلِئون (Dorileon)» بوده و وقتی فتح می گردد، این نام را بر آن انتخاب می کنند تا دارای یک اسم ترکیه ای شود، از این رو، می توان گفت نام آن 700 سال قدمت دارد.

Eskişehir

13) سیواس (Sivas)

عجیب ترین چیزی که یک شهر حتی تا به امروز می تواند به آن مشهور باشد، وجود جادوگران است. گفته می شود وقتی جادوگران اهل سیواس دختر تیمور را دیوانه کردند، تیمور نیز نسبت به این شهر کینه به دل گرفت؛ از این رو، وقتی بلایی سر مردم سیواس می‌آید، می‌گویند: «از زمان تیمور چنین چیزی ندیده‌ایم». درضمن، سیواس زادگاه کمدین معروف ترکیه ای «جم ییلماز (Cem Yılmaz)» نیز می باشد.

Sivas

14) نِوشِهیر (Nevşehir)

نوشهیر که نام اصلی آن «موشکارا (Muşkara)» و در پیشتر یک روستا بوده، توسط «دامات ابراهیم پاشا (İbrahim Paşa)» به یک شهر با این نام، تغییر یافته است.

Nevşehir

15) مانیسا (Manisa)

مانیسا شهری که همچنان مملو از رمز و راز می باشد، علاوه بر شهرت آن به عنوان «شهر شاهزادگان (Şehzadeler Kenti)» نزد یهودیان نیز شهر مهمی محسوب شده و گفته می شوند انتخاب نام مانیسا نیز توسط آنها صورت گرفته است.

Manisa

16) کرشهیر (Kırşehir)

این شهر که در سال های دوره با نام «گلشهیر (Gülşehir)» شناخته می شده، پس از ویران شدنش توسط مغول ها، نامش به «کرشهیر» تغییر یافت.

Kırşehir

17) اِلازیع یا هارپوت (Elazığ or Harput)

یکی از مواردی که این شهر علاوه بر وجود یک قلعه تاریخی بدان نیز شناخته می شود، ترانه «چرا به استانبول آمدم؟ (Neden Geldim İstanbul’a?)» است که توسط یک یونانی اهل هارپوت ساخته شده است؛ البته، اصل این ترانه «چرا به آمریکا آمدم؟» می باشد.

Elazığ or Harput

18) ترمه (Terme)

شاید بتوان اصلی ترین نکته در رابطه با ترمه در سامسون (Samsun)، مربوط به هزاران سال پیش و میزبانی جنگجویان معروف، یعنی «زنان آمازون» باشد.

Terme

19) وزیرکوپرو (Vezirköprü)

وزیرکوپرو نیز از توابع سامسون بوده و سلسله کوپرولو (Köprülü)، در این مکان تاسیس شده است. شهرت دیگر این منطقه، به سماورهایش می باشد.

Vezirköprü

20) اسکندرون (İskenderun)

جالب است بدانید در جهان تنها دو شهر وجود دارند که نامشان را از «اسکندر مقدونی» گرفته اند؛ یکی «اسکندریه در مصر» و دیگری اسکندرون در ترکیه.

İskenderun

21) آنتاکیا (Antakya)

این شهر که با نام «هاتای (Hatay)» نیز شناخته می شود، پیش از این «هفت بار» ویران و دوباره از نو بنا شده است.

İskenderun

22) تاوشانلی (Tavşanlı)

برخلاف آنچه بیشتر مردم تصور می کنند که «نخودچی» متعلق به «چوروم (Çorum)» می باشند، باید بگوییم در اشتباه بوده و «تاوشانلی» از توابع «کوتاهیا (Kütahya)» زادگاه اصلی آن در ترکیه بوده ولی در چوروم تولید می شود.

Tavşanlı

23) قهرمان ماراش (Kahramanmaraş)

این شهر که همنام آن در کشور اروگوئه نیز وجود دارد، توسط ارامنه ای که در زمان دولت عثمانی در این منطقه زندگی می کردنند، در اروگوئه با همین نام بوجود آمده است.

Kahramanmaraş

24) میدیات (Midyat)

شاید تعجب کنید، ولی گفته می شود «الویس پریسلی (Elvis Presley)» خواننده شهیر امریکایی سبک راک انرول، اصالتا اهل میدیات می باشد.

Midyat

25) چاملی هِمشین (Çamlıhemşin)

سالانه برگزاری «رالی لاز (Laz Ralli)» در روستای «دیککایا (Dikkaya)» در این منطقه، گردشگران زیادی را برای تماشای این مسابقه و دیدن زیبایی های اطراف، به خود جذب می کند.

Çamlıhemşin

تهیه و ترجمه: فرناز ممقانی

منبع: onedio.com

دیدگاه بگذارید